Acupuncture et homéopathie
Translate

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Derniers sujets
» Thyroïdite - traitement homéopathique
Lun Nov 20, 2017 7:22 pm par Jescard Michael

» Informatii programari la sediul Institutului
Ven Oct 20, 2017 3:03 pm par Dr.Ioan

» Narcissisme traitement homéopathique
Jeu Sep 21, 2017 7:55 am par Dr.Ioan

» L'action d'acupuncture
Jeu Sep 21, 2017 7:54 am par Dr.Ioan

»  Hernie discale apres la chirurgie
Jeu Sep 21, 2017 7:51 am par Dr.Ioan

» Diabéte neurogéne
Sam Aoû 05, 2017 1:51 pm par Dr.Ioan

» Coma discussions
Ven Juil 21, 2017 8:09 am par Dr.Ioan

» Agaricus blazei
Mer Juil 05, 2017 11:47 pm par Dr.Ioan

-

Add to netvibes

-

301 Redirect Code Generator Tool

Get our toolbar!
[Valid RSS]
Flux RSS

Yahoo! 
MSN 

Tratamentul circulatiei cerebrale cu gemoterapice

Voir le sujet précédent Voir le sujet suivant Aller en bas

04012011

Tratamentul circulatiei cerebrale cu gemoterapice

Gemoterapia are câteva soluții eficiente pentru îmbunătățirea circulației cerebrale.
Schema cea mai des folosită este combinația dintre Extractul din muguri de Arin negru- Alnus glutinosa MG=D1, 2 ml în apă, dimineața și Extractul din mlădițe de Măslin- Olea europaea MG=D1, 2 ml în apă, seara, zilnic, 3-4 luni de tratament. La această schemă se adaugă cu succes combinația fitoterapică Ginkgophyt (Plantextrakt), care conține Ginkgo biloba, plantă reputată pentru îmbunătățirea circulației periferice, în doză variabilă, adaptată fiecărei persoane, dar administrată numai dimineața și la prânz, întrucât dată seara poate afecta somnul.
În cazul existenței unei tendințe spre tromboembolie, în prezența unor modificări ale paramentrilor coagulării sau dacă există antecedente tromboembolice personale, atunci schema se îmbogățește cu un nou preparat și arată asfel:
Extract din scoarță de muguri de Lămâi- Citrus limonum MG=D1, 2 ml în apă, dimineața (un preparat excelent și pentru tratamentul aterosclerozei cerebrale și coronare), Extractul din muguri de Arin negru- Alnus glutinosa MG=D1, 2 ml în apă la prânz, Extractul din mlădițe de Măslin- Olea europaea MG=D1, 2 ml în apă, seara (preparatul este un foarte bun reglator al hipertensiunii arteriale, precum și cel mai important produs gemoterapic pentru scăderea valorilor colesterolului și trigliceridelor). Având și acțiune ușor sedativă, este un preparat ideal de administrat seara.
Și la această schemă se poate adăuga fitoterapicul Ginkgophyt, dimineața și la prânz, în paralel cu schema de mai sus (adică în același timp).
Alături de aceste scheme se recomandă perioade de odihnă activă, adică persoana trebuie să-și ocupe timpul cu ocupații plăcute, relaxante, precum muzica, desenul, grădinăritul, ceramica, tricotatul, meșteritul ușor prin casă etc. Adică acele ocupații care să nu solicite emisfera dreaptă, logică, rațională a creierului, ci preponderent emisfera stângă, creatoare, intuitivă și imaginativă.
Autor dr Soescu
Dr.Ionescu Sterian
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 942
Puncte : 28779
Data de inscriere : 23/04/2010

Revenir en haut Aller en bas

Partager cet article sur : Excite BookmarksDiggRedditDel.icio.usGoogleLiveSlashdotNetscapeTechnoratiStumbleUponNewsvineFurlYahooSmarking

Tratamentul circulatiei cerebrale cu gemoterapice :: Commentaires

Message le Mar Jan 04, 2011 11:21 am par vstgx

Le-ati folosit si ati avut rezultate ?

Message le Mar Jan 04, 2011 1:25 pm par Dr.Ionescu Sterian

vstgx a écrit:Le-ati folosit si ati avut rezultate ?

Da am folosit . Rezultatele se pot compara cu Ginko Biloba .

Message  par Contenu sponsorisé

Voir le sujet précédent Voir le sujet suivant Revenir en haut