Acupunctura si homeopatie

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Derniers sujets
»  Hernie discale apres la chirurgie
Ven Mai 12, 2017 9:42 pm par Renoir

» Esofagita de reflux
Jeu Avr 13, 2017 9:54 am par Dr.Ioan

» Point d'acupuncture pour apprendre les mathématiques.
Jeu Jan 05, 2017 8:58 am par Dr.Ioan

» L'herpes oculaire
Jeu Jan 05, 2017 8:57 am par Dr.Ioan

» Bon anniversaire.
Sam Déc 31, 2016 8:11 pm par Rives Hara

» Le traitement du cancer avec le vaccin
Lun Déc 26, 2016 6:46 pm par Dr.Ioan

» L'acupuncture peut augmente l'immunité?
Lun Déc 26, 2016 6:45 pm par Dr.Ioan

» Blocaj emotional
Jeu Sep 08, 2016 3:51 pm par Patrascu T Dumitru

-

Add to netvibes

-

301 Redirect Code Generator Tool

Get our toolbar!
[Valid RSS]
Flux RSS

Yahoo! 
MSN 

Homeopatie stiintifica

Voir le sujet précédent Voir le sujet suivant Aller en bas

01022011

Homeopatie stiintifica

Dr. Luc Montagnier, virusologul francez care a castigat Premiul Nobel în 2008 pentru descoperirea virusului SIDA, a surprins comunitatea stiintifica, cu sprijinul sau puternic pentru medicamente homeopatice.
Într-un interviu publicat remarcabil în Sciencemagazine din 24 decembrie 2010, (1) profesor Luc Montagnier, si-a exprimat sprijinul pentru medical de specialitate de multe ori neinteles calomnia si medicinii homeopatice.
Deci homeopatia a persistat timp de 200 de ani + din întreaga lume si a fost lider metoda de tratament alternative folosite de catre medici în Europa, (2), majoritatea medicilor conventionale si oameni de stiinta si-au exprimat scepticismul cu privire la eficacitatea acestuia ca urmare a doze extrem de mici de medicamente utilizate.
Cele mai multe cercetari clinice efectuate pe medicamente homeopate care a fost publicat în reviste peer-review au aratat rezultate pozitive clinice, (3, 4), în special în tratamentul alergiilor respiratorii (5, 6), gripa, (7) fibromialgie, (8,9) poliartrita reumatoida, (10) diaree copilarie, (11) de recuperare post-chirurgicale interventii chirurgicale abdominale, (12), tulburare de deficit de atentie, (13) si în reducerea efectelor secundare ale tratamentelor cancer conventionale.
În plus fata de studiile clinice, câteva sute de studii de baza stiintifica au confirmat activitatea biologica a medicamentelor homeopatice.Un tip de studii stiintifice de baza, numit în studiile in vitro, gasit 67 experimente (1 / 3 din ele subesantioane) si aproape 3 / 4 din toate subesantioane au fost pozitive.(15, 16)..
Homeopatie argumente stiintifice
Dr.Ioan
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2103
Puncte : 33431
Data de inscriere : 24/07/2009

http://sites.google.com/site/acupuncturareumatism/

Revenir en haut Aller en bas

Partager cet article sur : Excite BookmarksDiggRedditDel.icio.usGoogleLiveSlashdotNetscapeTechnoratiStumbleUponNewsvineFurlYahooSmarking

Homeopatie stiintifica :: Commentaires

Message le Mar Fév 01, 2011 11:19 am par vstgx

Foarte interesant articolul .

Message le Mar Fév 01, 2011 1:26 pm par Dr.Ionescu Sterian

Astia ce contesta homeopatia sunt in stare sa se creada mai destepti decat un laureat al premiului Nobel .

Message le Mar Fév 01, 2011 8:00 pm par Marta

Si cum justifica efectele secundare ale tratamentului cu antibiotice, algocalmin sau altele . De ce sa nu luam un medicament homeopat care nu are efecte secundare ?
Pe banii mei fac ce vreau eu, nu ce vor ei .

Message le Mar Fév 01, 2011 9:23 pm par Korsakov

De apreciat deschiderea lui Luc Montagnier

Message  par Contenu sponsorisé

Voir le sujet précédent Voir le sujet suivant Revenir en haut