Acupuncture et homéopathie
Translate

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Derniers sujets
» Thyroïdite - traitement homéopathique
Mer Nov 29, 2017 9:25 pm par Dr.Ioan

» Informatii programari la sediul Institutului
Ven Oct 20, 2017 3:03 pm par Dr.Ioan

» Narcissisme traitement homéopathique
Jeu Sep 21, 2017 7:55 am par Dr.Ioan

» L'action d'acupuncture
Jeu Sep 21, 2017 7:54 am par Dr.Ioan

»  Hernie discale apres la chirurgie
Jeu Sep 21, 2017 7:51 am par Dr.Ioan

» Diabéte neurogéne
Sam Aoû 05, 2017 1:51 pm par Dr.Ioan

» Coma discussions
Ven Juil 21, 2017 8:09 am par Dr.Ioan

» Agaricus blazei
Mer Juil 05, 2017 11:47 pm par Dr.Ioan

-

Add to netvibes

-

301 Redirect Code Generator Tool

Get our toolbar!
[Valid RSS]
Flux RSS

Yahoo! 
MSN 

Cateva cuvinte despre yoga

Voir le sujet précédent Voir le sujet suivant Aller en bas

29072011

Cateva cuvinte despre yoga

Acest termen isi are originea in sanscrita si inseamna a lega, a conecta, a se atasa intr-o uniune, o comuniune .
In practica yoga sunt luate in considerare toate aspectele fizice, emotionale si spirituale ale omului ce sunt integrate in ordinea cosmica .
Yoga este cea mai veche forma de medicina fiind practicata de acum 5000 ani si se bazeaza pe autovindecare prin autoperfectionarea si ridicarea nivelului spiritual .
Practicantul de yoga atinge performantele de control a interactiunii dintre minte-corp, mental-emotional, mental-spiritual, mental-social .
Pentru asta e nevoie de autocunostere profunda si autocontrol realizat prin exercitii zilnice de tipul asanelor, a respiratiei controlate .
Pentru yogin boala este doar o oportunitate a dezvoltarii spirituale prin care omul trece intr-o etapa de transfomare spirituala .
Boala prin simptomele sale ne avertizeaza ca tu ca parte integranta a universului cosmic ai in fata ta doua variante : ori evoluezi spiritual ori pierzi aceasta sansa si nu mai ai dreptul sa faci parte din planul cosmic .
Practica yogii nu este decat un biofeedback constant cu tine ce reprezinti un mic cosmos pe care il poti controla sa evoluezi .
Shaolin

Numarul mesajelor : 14
Localizare : Univers
Puncte : 23370
Data de inscriere : 28/07/2011

Revenir en haut Aller en bas

Partager cet article sur : diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Cateva cuvinte despre yoga :: Commentaires

Message le Ven Juil 29, 2011 6:52 pm par Amitabha

Frumos spus .

Message le Ven Juil 29, 2011 6:56 pm par Korsakov

Vorbe .

Message le Ven Juil 29, 2011 7:38 pm par Dr.Ionescu Sterian

Am facut si eu yoga .
E un sport excelent .

Message le Ven Juil 29, 2011 9:35 pm par Shaolin

Hatha Yoga Pradipika
Practicand posturile yoga puteti ajunge la nivelul inalt al Hatha Yoga si sa ajungeti la propriul sine .
Hatha Yoga calmeaza mintea si deschide in organism caile prin care Parna adica energia initiala a vietii circula mentinand fluxurile fiziologice .
Acesta se obtine prin tehnici de respiratie ce deschid nadisurile ( canalele prana ) ce linistesc mintea, elimina emotiile eliberand omul de ganduri, sentimente, emotii .
Prana nu este numai energie este si informatie si de curgerea ei normala depinde santatea organismului .

Message  par Contenu sponsorisé

Voir le sujet précédent Voir le sujet suivant Revenir en haut