Acupuncture et homéopathie


Rejoignez le forum, c’est rapide et facile

Acupuncture et homéopathie
Acupuncture et homéopathie
Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.
Translate
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Derniers sujets
» Acupuncture cas de Parkinson
Analizele sunt obligatorii pentru diagnostic EmptyDim Mai 22, 2022 12:01 am par Dr Ioan Dumitrescu

» Fibromyalgie traite par l'acupuncture
Analizele sunt obligatorii pentru diagnostic EmptyJeu Mai 05, 2022 4:38 pm par Dr Ioan Dumitrescu

»  Fibromyalgie
Analizele sunt obligatorii pentru diagnostic EmptyLun Juin 07, 2021 1:52 pm par Dr Ioan Dumitrescu

» Centre médical d'excellence
Analizele sunt obligatorii pentru diagnostic EmptySam Mai 15, 2021 9:02 pm par Dr Ioan Dumitrescu

» Endométriose
Analizele sunt obligatorii pentru diagnostic EmptyDim Jan 17, 2021 10:51 am par Dr Ioan Dumitrescu

» Spasmophilie, pathologie gynécologique - applications du traitement homéopathique et d'acupuncture
Analizele sunt obligatorii pentru diagnostic EmptyLun Nov 16, 2020 12:26 am par Dr Ioan Dumitrescu

» Consultation d'homéopathie par télémédecine
Analizele sunt obligatorii pentru diagnostic EmptyJeu Mai 07, 2020 2:51 pm par Dr Ioan Dumitrescu

» Spasmophilie
Analizele sunt obligatorii pentru diagnostic EmptyMer Mai 06, 2020 12:35 pm par Dr Ioan Dumitrescu

[Valid RSS]
Flux RSS


Yahoo! 
MSN 


Homeopatie acupunctura

https://migraineh.blogspot.ro/
Share

Analizele sunt obligatorii pentru diagnostic

Aller en bas

20012012

Message 

Analizele sunt obligatorii pentru diagnostic Empty Analizele sunt obligatorii pentru diagnostic




Acupunctura, homeopatia sunt parte a medicinei .
Putem scurta durata tratamentului prin administrarea remediului de constitutie sau prin utilizarea punctelor acupuncturale dar aceasta contravine procedurilor medicale, unii pacienti vindecati avand chiar sentimentul ca nu li s-a acordat suficienta atentie
In plus pacientii mei vor face masuratori electrice ale punctelor de acupunctura de cate ori am nevoie eu pentru diagnostic .
Lucrul cu oamenii e foarte dificil si uneori ai surprize .
Cultura, educatie sau...in oricare situatie pacientul are dreptate, el trebuie sa aiba sentimentul ca i se acorda toata atentia .
Acupunctura psihosomatica ca metoda noua folosind un singur punct acupunctural este normal sa fie mai greu inteleasa de pacienti .
Le inteleg nedumerirea : " adica cum ma duc la medic sa fac acupunctura, sa imi puna ace si medicul imi pune doar un ac ! " .
El pacientul a platit sa i se puna multe ace, ca asa a vazut el la cabinetele private unde pentru fiecare ac pus plateste .
Preturile variaza intre 5 si 50 RON pentru fiecare ac pus .
Din afirmatiile unor pacienti pretul unei sedinte ajungand la 200 RON .
Nu rezultatul conteaza, ci numarul de ace .
Situatie valabila si in cazul homeopatiei .
Am avut pacienti nedumeriti ca le recomand un singur remediu homeopat pentru "n" boli ale lor .
Asa intelegea el, pentru fiecare boala sa i se dea un medicament homeopat .
Cred ca Ion Creanga, Caragiale ar fi avut ce scrie despre mentalitatea pacientului roman . Eu nu sunt scriitor, sunt medic, asa ca nu am voie sa nu imi inteleg pacientul ce vrea multe ace.
Ca medic insa sunt obligat de canoanele medicale sa le fac investigatii la pacientii mei inainte de a le face procedura acupuncturala .
Aici este o povestioara nostima despre Hahnemann si mine ( trebuie sa fiti logat pentru a o citi ) - click aici : Romanul e inventiv
Dr Ioan Dumitrescu
Dr Ioan Dumitrescu
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2154
Puncte : 58528
Data de inscriere : 24/07/2009

http://sites.google.com/site/acupuncturareumatism/

Revenir en haut Aller en bas

Partager cet article sur : reddit

Analizele sunt obligatorii pentru diagnostic :: Commentaires

Mihai

Message Mer Fév 15, 2012 2:34 pm par Mihai

Eu as prefera cat mai putine ace .

Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut

- Sujets similaires

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum