Acupuncture et homéopathie


Rejoignez le forum, c’est rapide et facile

Acupuncture et homéopathie
Acupuncture et homéopathie
Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.
Translate
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Derniers sujets
» Acupuncture cas de Parkinson
Pacientul neascultator - Page 3 EmptyDim Mai 22, 2022 12:01 am par Dr Ioan Dumitrescu

» Fibromyalgie traite par l'acupuncture
Pacientul neascultator - Page 3 EmptyJeu Mai 05, 2022 4:38 pm par Dr Ioan Dumitrescu

»  Fibromyalgie
Pacientul neascultator - Page 3 EmptyLun Juin 07, 2021 1:52 pm par Dr Ioan Dumitrescu

» Centre médical d'excellence
Pacientul neascultator - Page 3 EmptySam Mai 15, 2021 9:02 pm par Dr Ioan Dumitrescu

» Endométriose
Pacientul neascultator - Page 3 EmptyDim Jan 17, 2021 10:51 am par Dr Ioan Dumitrescu

» Spasmophilie, pathologie gynécologique - applications du traitement homéopathique et d'acupuncture
Pacientul neascultator - Page 3 EmptyLun Nov 16, 2020 12:26 am par Dr Ioan Dumitrescu

» Consultation d'homéopathie par télémédecine
Pacientul neascultator - Page 3 EmptyJeu Mai 07, 2020 2:51 pm par Dr Ioan Dumitrescu

» Spasmophilie
Pacientul neascultator - Page 3 EmptyMer Mai 06, 2020 12:35 pm par Dr Ioan Dumitrescu

[Valid RSS]
Flux RSS


Yahoo! 
MSN 


Homeopatie acupunctura

https://migraineh.blogspot.ro/
Share

Pacientul neascultator

Page 3 sur 3 Précédent  1, 2, 3

Aller en bas

28012010

Message 

Pacientul neascultator - Page 3 Empty Pacientul neascultator




In februarie 2009 am consultat pacienta LA, pentru simptome secundare secheleleor herniei de disc operate
Examenul clinic a evidentiat un Laseque pozitiv, cu impotenta functionala si algii lombare si membrele inferioare
la mobilizare . Pacienta fusese operata in 2001, pentru un sindrom algic lombar manifestat prin lombosciatica stanga,
cu deficit motor secundare unei hernii de disc L5-S1 si disc rupt . Atunci s-a intervenit practicandu-se ablatia discului .
RMN-ul post-operator a evidentiat prinre altele si modificari fibrotice post-operatori L5-S1stangicu fibroza periradiculara S1
stanga . Din relatarile pacientei am retinut ca suferea de reumatism cronic .
I-am facut numai 5 sedinte de acupunctura si nu 10, pentru ca nu a mai venit . I-am propus tot atunci sa isi faca investigatiile de laborator
pentru reumatism . Nu a mai venit pana azi 28.01.2010 . Mi-am adus aminte ca ii recomandasem sa isi faca analizele de reumatism .
A motivat ca a avut examene, ca s-a simtit bine si de aceea nu a mai continuat sedintele .
Din practica curenta am retinere in ceea ce priveste cazurile sechelare post-operatorii hernii de disc .
Evolutia la aceste cazuri este anevoioasa si necesita multa munca de recuperare .
Asa am invatat noi in facultate ca trebuie tratata cauza si nu efectul, deci si in acest caz ma interesa sa ii tratez fondul reumatic,
adica posibila infectie streptococica ce era spina iritativa de intretinere a suferintei lombare .
Nu am mai lasat pacienta sa plece pana nu i-am dat biletul de trimitere la laborator .
E usor sa ii zici unui pacient : iti fac 10 sedinte de acupunctura si mai vii cand te doare, dar oare nu ne batem joc de meseria noastra ?
Nu este singurul caz care procedeaza asa, tratand superficial problemele lui de sanatate .
Intamplator sau nu, in cabinet era un alt pacient cu fibrozare a ligamentelor laterale coloana cervicala, adica "intepenit", blocat in calciul
depus la coloana cervicala .
Acesta este in general prognosticul cazurilor de infectii streptococice netratate, depunerea calciului pe ligamentele inflamate si rigidizarea
coloanei .
Am intrebat pacienta : vrei sa ajungi ca dansul intepenita ?
Nu a raspuns la intrebare .
Acupunctura nu rezolva in nici un caz o infectie streptococcica, oricat de optimisti am fi noi practicantii acestei metode, cauza bolii trebuie
tratata . Cu acupunctura doar il scoti pe pacient din criza . E bine si asa, dar e treaba facuta doar pe jumatate .

Dr Ioan Dumitrescu
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2154
Data de inscriere : 24/07/2009

http://sites.google.com/site/acupuncturareumatism/

Revenir en haut Aller en bas

Partager cet article sur : reddit

Pacientul neascultator :: Commentaires

Dr Ioan Dumitrescu

Message Ven Mai 07, 2010 10:41 pm par Dr Ioan Dumitrescu

Myka a écrit:Multumesc..Asa voi face.Ia deja Bupleurum , de cand i l-ati prescris.Nu sunt panicata.Stiti doar ca imi pastrez cumpatul, doar ca sunt putin dezorientata .Ma adun eu , in timp util...lui.Luni voi veni negresit la dumneavoastra.Si...la plamani, da.Sa aveti o seara frumoasa si inca odata va multumesc..

Sunt obosit, acum mi-am adus aminte de cine era vorba . Da-i te rog remediul inidicat de mine .
Iar m-am suparat . Ce mama masii , oriu e limfom ori e cu celule mici .
Limfom = tratament cu hidroxiuree
Microcelular = citostatice + accelerator .

Revenir en haut Aller en bas

Dr Ioan Dumitrescu

Message Ven Mai 07, 2010 10:42 pm par Dr Ioan Dumitrescu

Dr.Ioan a écrit:
Myka a écrit:Multumesc..Asa voi face.Ia deja Bupleurum , de cand i l-ati prescris.Nu sunt panicata.Stiti doar ca imi pastrez cumpatul, doar ca sunt putin dezorientata .Ma adun eu , in timp util...lui.Luni voi veni negresit la dumneavoastra.Si...la plamani, da.Sa aveti o seara frumoasa si inca odata va multumesc..

Sunt obosit, acum mi-am adus aminte de cine era vorba . Da-i te rog remediul inidicat de mine .
Iar m-am suparat . Ce mama masii , ori e limfom ori e cu celule mici .
Limfom = tratament cu hidroxiuree
Microcelular = citostatice + accelerator .

Revenir en haut Aller en bas

avatar

Message Ven Mai 07, 2010 11:15 pm par Myka

Pai toti au zis ca e limfom..Nu s-a vazut nimic la bronhopneumonie, dupa operatia de recoltare a biopsiei au spus ca s-au mirat cat de curati ii sunt plamanii, ca arata ca si plamanii unui nefumator...dar...rezultatul anatomopatologic zice altceva.Oare daca cer lama de la spital, mi-o va da???

Revenir en haut Aller en bas

sufletbun

Message Lun Mai 10, 2010 9:12 am par sufletbun

Dl.doctor sinteti la cabinet?

Revenir en haut Aller en bas

Dr Ioan Dumitrescu

Message Lun Mai 10, 2010 11:50 am par Dr Ioan Dumitrescu

sufletbun a écrit:Dl.doctor sinteti la cabinet?

Acum am reusit sa ma uit aici .
Vino maine dupa amaiza, azi e tarziu .

Revenir en haut Aller en bas

sufletbun

Message Mer Juin 02, 2010 12:00 pm par sufletbun

Ce mai faceti dle.doctor?? Vroiam sa va anunt ca sint bine,mai am dureri doar cind ma intorc noaptea in somn,atit,dar sint niste dureri foarte mici,ca si cum as avea intindere musculara. Si cind te gandesti ca eram de operatie. Ce maini aveti? DUMNEZEU lucreaza cu dvs. Sint sigura. In cazul meu a-ti facut minuni....de fapt nu doar in cazul meu. Vreau sa va anunt ca multi care ma stiau inainte ca mergeam cu carja acum cind ma vad ma intreaba....Dar ce ai facut,te-ai operat??? Ca vad ca esti ok. Cind le-am spus ce am facut,au ramas toti paf. Si acum imi cer toti adresa dvs. Le-am dat adresa institutului,eu sper sa va gaseasca in continuare. Dl.doctor,sa va dea DUMNEZEU sanatate multa,sa ne traiti 1000 de ani, sa aveti liniste si implinire sufleteasca. Oricum eu va voi mai vizita la cabinetul dvs personal. Poate pt alte afectiuni. VA MULTUMESC INCA O DATA DIN TOT SUFLETUL MEU!!!!!!!!!!

Revenir en haut Aller en bas

sufletbun

Message Mer Juin 02, 2010 12:02 pm par sufletbun

Aaaaaaaa....am uitat,o intrebare,pt.disfunctii sexuale,ce sa fac??? Daca nu cu dvs,poate imi recomandati pe cineva....sa ma si asculte ,am trait o trauma inm copilarie si de atunci am o problema mare. Daca stiti sau chiar dvs, sa-mi raspundeti va rog. Embarassed

Revenir en haut Aller en bas

Dr Ioan Dumitrescu

Message Mer Juin 02, 2010 3:55 pm par Dr Ioan Dumitrescu

sufletbun a écrit:Aaaaaaaa....am uitat,o intrebare,pt.disfunctii sexuale,ce sa fac??? Daca nu cu dvs,poate imi recomandati pe cineva....sa ma si asculte ,am trait o trauma inm copilarie si de atunci am o problema mare. Daca stiti sau chiar dvs, sa-mi raspundeti va rog. Embarassed

Bine, vorbim saptamana viitoare, acum plec la munte .
Veniti la Institut .

Revenir en haut Aller en bas

sufletbun

Message Mer Juin 02, 2010 7:49 pm par sufletbun

Saptamana viitoare in ce zi va gasesc? La fel? Acelasi program?

Revenir en haut Aller en bas

Dr Ioan Dumitrescu

Message Mer Juin 02, 2010 10:51 pm par Dr Ioan Dumitrescu

sufletbun a écrit:Saptamana viitoare in ce zi va gasesc? La fel? Acelasi program?

Da, nimeni nu e perfect in afara de Dumnezeu .
Nu trebuia sa va refuz .
Incercam sa o rezolvam si pe asta dar vreau iar masuratori de puncte Jing .
Va rog trimiteti-mi pe e-mail datele " problemei " , duminica seara sau luni dimineata sa intru in soft si sa ii dau domnului Mamulas punctele specifice pentru masuratori ( luni sau miercuri ora 13, cand puteti veni )

Revenir en haut Aller en bas

sufletbun

Message Mar Juin 08, 2010 11:36 am par sufletbun

vreau si eu email-ul dvs. nu il am Embarassed

Revenir en haut Aller en bas

Dr Ioan Dumitrescu

Message Mar Juin 08, 2010 4:28 pm par Dr Ioan Dumitrescu

usorul@yahoo.com

Revenir en haut Aller en bas

Message  par Contenu sponsorisé

Revenir en haut Aller en bas

Page 3 sur 3 Précédent  1, 2, 3

Revenir en haut

- Sujets similaires

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum