Acupuncture et homéopathie


Rejoignez le forum, c’est rapide et facile

Acupuncture et homéopathie
Acupuncture et homéopathie
Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.
Translate
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Derniers sujets
» Acupuncture cas de Parkinson
Durere de gat. EmptyDim Mai 22, 2022 12:01 am par Dr Ioan Dumitrescu

» Fibromyalgie traite par l'acupuncture
Durere de gat. EmptyJeu Mai 05, 2022 4:38 pm par Dr Ioan Dumitrescu

»  Fibromyalgie
Durere de gat. EmptyLun Juin 07, 2021 1:52 pm par Dr Ioan Dumitrescu

» Centre médical d'excellence
Durere de gat. EmptySam Mai 15, 2021 9:02 pm par Dr Ioan Dumitrescu

» Endométriose
Durere de gat. EmptyDim Jan 17, 2021 10:51 am par Dr Ioan Dumitrescu

» Spasmophilie, pathologie gynécologique - applications du traitement homéopathique et d'acupuncture
Durere de gat. EmptyLun Nov 16, 2020 12:26 am par Dr Ioan Dumitrescu

» Consultation d'homéopathie par télémédecine
Durere de gat. EmptyJeu Mai 07, 2020 2:51 pm par Dr Ioan Dumitrescu

» Spasmophilie
Durere de gat. EmptyMer Mai 06, 2020 12:35 pm par Dr Ioan Dumitrescu

[Valid RSS]
Flux RSS


Yahoo! 
MSN 


Homeopatie acupunctura

https://migraineh.blogspot.ro/
Share

Durere de gat.

Page 1 sur 2 1, 2  Suivant

Aller en bas

11122012

Message 

Durere de gat. Empty Durere de gat.




Buna tuturor.Povestea este in felul urmator.Acum o luna am facut o amigdalita pultacee si laringita.Durerea de gat a fost cumplita, cateva zile nu mi-am putut inghiti nici saliva.Am facut tratament cu augmentin insa de atunci am ramas cu o durere permanenta de gat, ganglionii inflamati, secretii etc.Durerea de gat este destul de puternica si nu a cedat cu nici unul din medicamentele clasice pentru gat de la farmacie.Am inceput sa iau streptococcinum 7 Ch de doua zile.....Va rog mult, un sfat.
luna
luna

Numarul mesajelor : 32
Puncte : 46400
Data de inscriere : 19/07/2011

Revenir en haut Aller en bas

Partager cet article sur : reddit

Durere de gat. :: Commentaires

dr Estebanus Marcel

Message Mar Déc 11, 2012 1:08 pm par dr Estebanus Marcel

Luna este in crestere cu 5 % acum, deci energia ta acum este la inceput .
Schema marelui profesor Korsakov in asemenea situatii dramatice este Mercurius corozivus CH 7 la 8 ore timp de 5 zile sau 7-10 daca inflamatia nu cedeaza . Continui apoi dupa cele 5-10 zile cu Calcareea sulfurica CH 7 la 24 ore inca 5 zile .
Sanatate multa .
Nu uita sa iti faci hemoleucograma sa vezi daca ai deviere spre stanga a neutrofilelor, daca nu trebuie sa iei o plante ce iti cresc imunitatea pe WBC

Revenir en haut Aller en bas

luna

Message Mar Déc 11, 2012 1:18 pm par luna

Multumesc frumos pentru raspuns.Azi o sa merg la farmacie sa-l iau.Va rog sa-mi spuneti cate granule sa iau la o administrare.
Pentru imunitate am inceput sa iau Hofimun si tinctura de propolis cu miere.

Revenir en haut Aller en bas

dr Estebanus Marcel

Message Mar Déc 11, 2012 1:25 pm par dr Estebanus Marcel

Cate 10 granule per priza .
Va faceti hemoleucograma si apoi mai vorbim .

Revenir en haut Aller en bas

luna

Message Mar Déc 11, 2012 1:30 pm par luna

Ok.Multumesc frumos.Voi merge zilele acestea sa-mi fac niste analize.

Revenir en haut Aller en bas

dr Estebanus Marcel

Message Mar Déc 11, 2012 9:33 pm par dr Estebanus Marcel

Asa recomanda domnul profesor Korsakov .

Revenir en haut Aller en bas

Decebal

Message Mar Déc 11, 2012 9:42 pm par Decebal

Si de ce te iei dupa el ? Poti invata de la el lucrurile bune, dar lucrurile proaste le poti lasa...ca doar orice homeopat din lume iti arata cat de mare e risipa facuta !

Revenir en haut Aller en bas

dr Estebanus Marcel

Message Mar Déc 11, 2012 9:48 pm par dr Estebanus Marcel

Remediile homeopate costa foarte putin in comparatie cu cele homeopate .
Inainte stiu ca se folosea un flacon intreg ca priza .

Revenir en haut Aller en bas

Decebal

Message Mar Déc 11, 2012 10:38 pm par Decebal

Stiai ca Hahnemann in ultimii ani de viata dadea remediile numai prin mirosit ?
Punea pacientul sa miroasa din sticluta in care dizolvase o singura granula LM (de 0,3 mm) in alcool !
Cum se compara doza lui Hahnemann cu doza ta de 10 granule de 6mm de zahar ???
Eu dau mereu numai 2 granule de 2 mm...as da numai una, insa din cauza prostiei pacientilor dau 2 sa nu li se para prea putin. Insa la doze repetate le spun sa puna 2 granule in apa si sa bea din apa cate o gura ca doza.
Asa fac mai toti medicii homeopati in occident. Foarte putini dau 5 granule ca doza unica..sunt exact aceia cu gandire alopata, care cred ca cantitatea face vreo diferanta !
Si daca mirosi remediul sau il ai in buzunar actioneaza prin nas sau aura !
Nu-i nevoie sa ingrugitezi vibratia !

Revenir en haut Aller en bas

dr Estebanus Marcel

Message Mar Déc 11, 2012 10:44 pm par dr Estebanus Marcel

Nu va contrazic dar cred ca mai important sunt rezultatele, nu numarul de granule putine.

Revenir en haut Aller en bas

Decebal

Message Mar Déc 11, 2012 11:15 pm par Decebal

Aici e vorba de granule, de cantitate, care conteaza la un om cu salariu de 200 de lei pe luna. Sa consume INUTIL un tub de 6 lei in 2 zile si cateva grame bune de zahar.

De efect nu vorbeste nimeni aici. Cum ar fi sa mergi la un medic alopat si a primesti in loc de o pastila 10 deodata ? S-ar mira oricine.

Invata sa dai numarul de granule suficient - si care depinde de marimea granulei ! O granula Boiron de 5-6 mm sau 2 mici de 2 mm sunt mai mult decat suficiente.

Asa dau 90% din homeopatii din intreaga lume, mai putin cei cu gandire alopata sau care fac asa ca nu s-au gandit niciodata la cum functioneaza de fapt homeopatele.

In plus homeopatii adevarati dau dozele care trebuie luate des in apa, nu ca granule. Efectul e la fel sau poate fi chiar un pic schimbat in functie de cantitatea de apa si numarul de zguduiri.
Restul e risipa mare..in cazul tau si a lui Korsakov de la care ai invatat prostia asta, chiar uriasa.

Efectul conteaza...insa una e sa vindeci un pacient mirosind o doza
sau dandu-i 1 granula si alta sa indopi pacientul cu un tub de zahar pe zi.

De cati bani oare ar fi avut nevoie un pacient de-al tau daca ar trebui sa-i dai 3-5 remedii diferite zilnic ? Si cat zahar inutil ar consuma acel pacient ?

Si compara asta cu o lingurita din juma de litru in care a fost dizolvata o SINGURA granula !
Si cati ani ar ajunge un TUB dat asa cum fac cei mai multi homeopati din tarile cu adevarat homeopate spre deosebire de 3 tuburi pe saptamana consumate de prescrierea asta gen alopat ?
De parca cantitatea de zahar ar schimba ceva la dilutia CH7.. 1:100000000000000

Daca nu stiai stiinta zice ca de la dilutai CH12 in sus nu se mai afla nici macar o singura molecula din substanta activa in zahar. La CH30 ai deja 1: 1000000000000000000000000000000000000000000000000000
..ceva gen o miime de picatura in Pacific...

Si CH30 tot 10 granule la o priza dai ?
Dar 10M ? Dai numai zahar frate,...

Revenir en haut Aller en bas

dr Estebanus Marcel

Message Mar Déc 11, 2012 11:28 pm par dr Estebanus Marcel

Tot ce stiu este ca numarul zece este stabilit numerologic, adica un ciclu general valabil in univers . Informatii prea multe nu am de unde sa va dau dar se pare ca aici este una din cheile succeselor medicinei homeopate rusesti .

Revenir en haut Aller en bas

Decebal

Message Mer Déc 12, 2012 8:38 am par Decebal

Da, dar in loc sa te iei dupa astrologie , numerologie si alte prostii de ce nu te iei dupa homeopatie ? Ca doar inaintea ta au existat mii de medici si acum mai exista cateva sute de mii care nu combina asa prosteste numerologia cu nr. de granule date. Inca nu ai inteles ca in granule nu este nimic material si ca nr. lor nu conteaza deloc ? Nu ai inteles ca medicina homeopata e o medicina eterica, energetica si nu materiala si ca zaharul doar stocheaza aceea informatie/vibratie ?

Dernière édition par Decebal le Mer Déc 12, 2012 12:27 pm, édité 1 fois

Revenir en haut Aller en bas

Vladimir Vladimirovici N

Message Mer Déc 12, 2012 9:23 am par Vladimir Vladimirovici N

Esti curos Decebal ?
Vulpea cand nu ajunge la struguri zice ca sunt acri . Laughing

Revenir en haut Aller en bas

L'auteur de ce message est actuellement banni du forum - Voir le message

dr Estebanus Marcel

Message Mer Déc 12, 2012 3:08 pm par dr Estebanus Marcel

Sunteti intr-o mare eroare .
Mi-as dori eu sa fiu la ca domnul profesor Korsakov .

Revenir en haut Aller en bas

L'auteur de ce message est actuellement banni du forum - Voir le message

dr Estebanus Marcel

Message Mer Déc 12, 2012 4:09 pm par dr Estebanus Marcel

Sa intrebe de dr Marcel Ramos, in policlinica, cabinetul de homeopatie psihologica Terra din Madrid, strada Alberto Aguilera, nr.32 .

Revenir en haut Aller en bas

dr Estebanus Marcel

Message Mer Déc 12, 2012 4:11 pm par dr Estebanus Marcel

In februarie sunt plecat din tara ( la cursuri ) .

Revenir en haut Aller en bas

luna

Message Jeu Déc 13, 2012 7:00 am par luna

Discutiile in contradictoriu sunt normale in orice domeniu.cred ca acest lucru a facut stiinta sa evolueze.
Eu insa vreau sa-i multumesc domnului doctor Estebanus Marcel.Remediul a functionat.Nu ma intereseaza cate granule iau, am dat 6 ron pe tub in contextul in care , fara exagerare , dar intr-o luna am cheltuit in jur de 300 de ron pe medicamente pentru gat.durerea a inceput sa cedeze dupa primele doua doze.Azi este a treia zi.Inca mai am o usoara stare de disconfort dar in sfarsit pot sa inghit.Pana ieri dimineata ma trezeam cu dureri cumplite de gat care mai cedau in timpul zilei pentru a deveni iar puternice seara si noaptea.In dimineata aceasta m-am trezit foarte bine.Ohhh....aproape nu-mi vine sa cred Smile.Multumesc din tot sufletul.

Revenir en haut Aller en bas

dr Estebanus Marcel

Message Jeu Déc 13, 2012 9:08 am par dr Estebanus Marcel

Nu e meritul meu, este al maestrului meu profesorul Korsakov .
Scoala rusa de homeopatie are rezultate fantastice . O spun din experienta .
In februarie sper sa ma invete mai multe .
Ii sunt vesnic recunoscator .

Revenir en haut Aller en bas

Sedat Abistru

Message Jeu Déc 13, 2012 10:31 am par Sedat Abistru

Domnule doctor Esteban va rog daca imi puteti spune ce sa ii dau sotiei mele pe care o doare spatele cand se apleaca pe stanga, pe dreapta daca se inclina nu o doare .
Nu o doare nici cand merge .
Am fost la un homeopat aici la mine dar cred ca am pierdut timpul si bani .
Va fac cinste .

Revenir en haut Aller en bas

Patrascu T Dumitru

Message Jeu Déc 13, 2012 12:09 pm par Patrascu T Dumitru

Ne puteti spune mai multe despre metoda"fantastica" a profesorului Korsakov
Am cautat pe net si nu am gasit nimic despre metoda ruseasca sau despre domnul profesor Korsakov, ne spuneti numele dansului adevarat ca sa ne putem programa la dansul, adresa, e-mail...
Un asa medic celebru ar fi imposibil sa nu fie citat in mediul on-line, parerea unor medici sau bolnavi despre dansul .
Uite daca dau cautare Dr Dumitrescu Ioan gasesc parerile bolnavilor despre dansul .
Atentie, stiu limba rusa iar internetul imi este obisnuinta cotidiana .
Sper sa ma "luminati" in privinta misteriosului profesor Korsakov .
Multumesc .

Revenir en haut Aller en bas

dr Estebanus Marcel

Message Jeu Déc 13, 2012 2:19 pm par dr Estebanus Marcel

Sedat Abistru a écrit:Domnule doctor Esteban va rog daca imi puteti spune ce sa ii dau sotiei mele pe care o doare spatele cand se apleaca pe stanga, pe dreapta daca se inclina nu o doare .
Nu o doare nici cand merge .
Am fost la un homeopat aici la mine dar cred ca am pierdut timpul si bani .
Va fac cinste .

Nu am nevoie de cinste, cazul dumitale e grav. Sotia poate incerca Limenitis bredowii californica CH23 timp de 5 zile la ora 11 noaptea . Daca nu ii trece durerea ii faci tomografie la coloana .
Imi scrii ce s-a intamplat .

Revenir en haut Aller en bas

Decebal

Message Jeu Déc 13, 2012 4:33 pm par Decebal

Oh, fluturasi...
Metoda lui Korsakov e cat se poate de simpla:
"Maestrul" a adunat din literatura homeopata mai toate remediile tipice pt. o anumita afcetiune.

Adica cele care functioneaza in cele mai multe cazuri , de ex. Aconitum la cei care au stat in curent, Magnetus polus australis la cei cu unghiile incarnate, Calcarea sulfurica la cei cu diaree, etc, Ignatia la suferinta sentimentala, Kalium muriaticum la afte, etc).

Desi homeopatia se straduie sa diferentieze remediile in functii de simptome Korsakov
face exact invers: ignora cele mai multe simptome si nici nu pune intrebari si da remediile ca un medic alopat, adica la toti cu afectiuni similare acelasi remediu : adica ce am dat la X si a functionat dau si la Y si la Z.

Korsakov se foloseste si de mici diferentieri insa asta e exceptia, caci am vazut cazuri in care ignora simptomele aratate de pacient in favoarea unei scheme fixe. De ce sa riste si sa-si piarda timpul cand merge si cu 2 randuri ?

Este adevarat ca exista multe remedii tipice pt. anumite boli si acestea actioneaza in
multe cazuri - dar nu in toate - si asa prescrierea devine mai simpla. Insa si acest tip de prescriere are limitele ei, mai ales ca prin simplificare se ajunge si la o gandire si analiza
mult prea simplista si superficiala ca urmare nu mai poti ajuta in cazuri mai dificile.
In plus graba strica treaba ca in orice chestie.

Remedii generale pt. diverse afectiuni indiferent de simptome sunt multe. Ele nu au fost descoperite decat prin munca si experienta unor homeopati celebri (nicidecum insa rusi) si aceste remedii sunt imprastiate in toata literatura. Probabil numai medicii
mai superficiali au ajuns sa le foloseasca asa ca pe un standard asa cum face medicina rusa.

Metoda "ruseasca" de care se lauda Korsakov nu este deci nicidecum ruseasca ci numai folosirea ei in mod uzual este ruseasca. Adica la modul alopat, simplist, fara bataie de cap si repertorizare sau diferentiere.

De aceea orice homeopat adevarat se ia intai cu mainile de cap cand vede ce face Korsakov dupa care se mira de ce functioneaza remediile in ciuda faptului ca nu se face repertorizare.

La prescrieri rapide prin forumuri si internet acest tip de prescriere are binenteles un avantaj mare si pt. incepatori si pacienti pare cumva miraculos. Dar cum am zis, este bine de stiut remedii generale si se pot da si numai pe baza la putine indicii, insa atata vreme cat nu ignori principiile homeopatiei clasice si simptomele aratate de corp in restul de cazuri. Insa homeopatie clasica de la Korsakov nu am vazut pana acum, ci dimpotriva, ceea ce arata ca superficialitatea in modul de prescriere se reflecta si in cea in homeopatia clasica.

Fiecare medic are metodele lui, majoritatea au succes in ciuda remediilor diferite si metodelor diferite. Daca iei 5 homeopati la un caz vor aparea in 80% din cazuri remedii diferite ...asta in afara faptului ca pacientul are in mod clar simptomele unui anumit remediu si toti medicii sunt buni si il recunosc ca atare.

Revenir en haut Aller en bas

Message  par Contenu sponsorisé

Revenir en haut Aller en bas

Page 1 sur 2 1, 2  Suivant

Revenir en haut

- Sujets similaires

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum