Acupuncture et homéopathie


Rejoignez le forum, c’est rapide et facile

Acupuncture et homéopathie
Acupuncture et homéopathie
Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.
Translate
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Derniers sujets
» Acupuncture cas de Parkinson
Durere de gat. - Page 2 EmptyDim Mai 22, 2022 12:01 am par Dr Ioan Dumitrescu

» Fibromyalgie traite par l'acupuncture
Durere de gat. - Page 2 EmptyJeu Mai 05, 2022 4:38 pm par Dr Ioan Dumitrescu

»  Fibromyalgie
Durere de gat. - Page 2 EmptyLun Juin 07, 2021 1:52 pm par Dr Ioan Dumitrescu

» Centre médical d'excellence
Durere de gat. - Page 2 EmptySam Mai 15, 2021 9:02 pm par Dr Ioan Dumitrescu

» Endométriose
Durere de gat. - Page 2 EmptyDim Jan 17, 2021 10:51 am par Dr Ioan Dumitrescu

» Spasmophilie, pathologie gynécologique - applications du traitement homéopathique et d'acupuncture
Durere de gat. - Page 2 EmptyLun Nov 16, 2020 12:26 am par Dr Ioan Dumitrescu

» Consultation d'homéopathie par télémédecine
Durere de gat. - Page 2 EmptyJeu Mai 07, 2020 2:51 pm par Dr Ioan Dumitrescu

» Spasmophilie
Durere de gat. - Page 2 EmptyMer Mai 06, 2020 12:35 pm par Dr Ioan Dumitrescu

[Valid RSS]
Flux RSS


Yahoo! 
MSN 


Homeopatie acupunctura

https://migraineh.blogspot.ro/
Share

Durere de gat.

Page 2 sur 2 Précédent  1, 2

Aller en bas

11122012

Message 

Durere de gat. - Page 2 Empty Durere de gat.




Buna tuturor.Povestea este in felul urmator.Acum o luna am facut o amigdalita pultacee si laringita.Durerea de gat a fost cumplita, cateva zile nu mi-am putut inghiti nici saliva.Am facut tratament cu augmentin insa de atunci am ramas cu o durere permanenta de gat, ganglionii inflamati, secretii etc.Durerea de gat este destul de puternica si nu a cedat cu nici unul din medicamentele clasice pentru gat de la farmacie.Am inceput sa iau streptococcinum 7 Ch de doua zile.....Va rog mult, un sfat.

luna

Numarul mesajelor : 32
Data de inscriere : 19/07/2011

Revenir en haut Aller en bas

Partager cet article sur : reddit

Durere de gat. :: Commentaires

Decebal

Message Jeu Déc 13, 2012 4:33 pm par Decebal

Oh, fluturasi...
Metoda lui Korsakov e cat se poate de simpla:
"Maestrul" a adunat din literatura homeopata mai toate remediile tipice pt. o anumita afcetiune.

Adica cele care functioneaza in cele mai multe cazuri , de ex. Aconitum la cei care au stat in curent, Magnetus polus australis la cei cu unghiile incarnate, Calcarea sulfurica la cei cu diaree, etc, Ignatia la suferinta sentimentala, Kalium muriaticum la afte, etc).

Desi homeopatia se straduie sa diferentieze remediile in functii de simptome Korsakov
face exact invers: ignora cele mai multe simptome si nici nu pune intrebari si da remediile ca un medic alopat, adica la toti cu afectiuni similare acelasi remediu : adica ce am dat la X si a functionat dau si la Y si la Z.

Korsakov se foloseste si de mici diferentieri insa asta e exceptia, caci am vazut cazuri in care ignora simptomele aratate de pacient in favoarea unei scheme fixe. De ce sa riste si sa-si piarda timpul cand merge si cu 2 randuri ?

Este adevarat ca exista multe remedii tipice pt. anumite boli si acestea actioneaza in
multe cazuri - dar nu in toate - si asa prescrierea devine mai simpla. Insa si acest tip de prescriere are limitele ei, mai ales ca prin simplificare se ajunge si la o gandire si analiza
mult prea simplista si superficiala ca urmare nu mai poti ajuta in cazuri mai dificile.
In plus graba strica treaba ca in orice chestie.

Remedii generale pt. diverse afectiuni indiferent de simptome sunt multe. Ele nu au fost descoperite decat prin munca si experienta unor homeopati celebri (nicidecum insa rusi) si aceste remedii sunt imprastiate in toata literatura. Probabil numai medicii
mai superficiali au ajuns sa le foloseasca asa ca pe un standard asa cum face medicina rusa.

Metoda "ruseasca" de care se lauda Korsakov nu este deci nicidecum ruseasca ci numai folosirea ei in mod uzual este ruseasca. Adica la modul alopat, simplist, fara bataie de cap si repertorizare sau diferentiere.

De aceea orice homeopat adevarat se ia intai cu mainile de cap cand vede ce face Korsakov dupa care se mira de ce functioneaza remediile in ciuda faptului ca nu se face repertorizare.

La prescrieri rapide prin forumuri si internet acest tip de prescriere are binenteles un avantaj mare si pt. incepatori si pacienti pare cumva miraculos. Dar cum am zis, este bine de stiut remedii generale si se pot da si numai pe baza la putine indicii, insa atata vreme cat nu ignori principiile homeopatiei clasice si simptomele aratate de corp in restul de cazuri. Insa homeopatie clasica de la Korsakov nu am vazut pana acum, ci dimpotriva, ceea ce arata ca superficialitatea in modul de prescriere se reflecta si in cea in homeopatia clasica.

Fiecare medic are metodele lui, majoritatea au succes in ciuda remediilor diferite si metodelor diferite. Daca iei 5 homeopati la un caz vor aparea in 80% din cazuri remedii diferite ...asta in afara faptului ca pacientul are in mod clar simptomele unui anumit remediu si toti medicii sunt buni si il recunosc ca atare.

Revenir en haut Aller en bas

luna

Message Jeu Déc 13, 2012 5:10 pm par luna

Cred ca pe pacient il intereseaza rezultatele.Da, mie personal mi se pare miraculos ca dupa trei zile mi-a trecut durerea de gat.Medicul imi mai prescrisese inca 10 zile de anitibiotic.Habar nu am ce am avut si de ce m-a tinut atata durerea dar cert este ca luna aceasta mi-a fost data peste cap viata avand in vedere ca am o profesie care imi solicita vocea.Probabil ca este unul din motivele pt care durerea a persistat.Anyway, eu sunt fericita .ma simt bine si ii sunt recunoscatoare domnului doctor.mai departe de atat, ca-i homeopatie rusa, germana ,franceza.....prea putin ma intereseaza.

Revenir en haut Aller en bas

Decebal

Message Jeu Déc 13, 2012 5:59 pm par Decebal

Luna, aici nu e vorba de remediu ? Ok ?

Revenir en haut Aller en bas

Korsakov

Message Jeu Déc 13, 2012 9:32 pm par Korsakov

Decebal a écrit:Luna, aici nu e vorba de remediu ? Ok ?



Luna un medic bun care stapaneste homeopatia stie sa trateze rapid pacientul, incepatorii sunt balbaiti, habar nu au ce e aia homeopatia, bajbaie cautand prin carti ce remediu homeopat sa recomande .

E de inteles, ca incepator te descurci mai greu, nu ai experienta dar cu timpul inveti sa nu te mai cacai .

Revenir en haut Aller en bas

Korsakov

Message Jeu Déc 13, 2012 11:06 pm par Korsakov

Te rog sa postezi la subiect, nu persoana e importanta, subiectul e tema in discutie .
Sper ca intelegi solicitarea mea de a fi civilizat .

Revenir en haut Aller en bas

Razvan

Message Ven Déc 14, 2012 5:38 pm par Razvan

Si eu am fost racit, acum mia trecut fara sa iau nimic . Daca luam eram convins ca mia trecut de la tratament .

Revenir en haut Aller en bas

Vladimir Vladimirovici N

Message Ven Déc 14, 2012 10:52 pm par Vladimir Vladimirovici N

Korsakov a écrit:Te rog sa postezi la subiect, nu persoana e importanta, subiectul e tema in discutie .
Sper ca intelegi solicitarea mea de a fi civilizat .

Incultura, ignoranta sunt atributele necivilizatiei . Dr Mestes nu a inteles nimic .

Revenir en haut Aller en bas

Korsakov

Message Dim Déc 16, 2012 5:47 pm par Korsakov

Cocoseii tineri au personalitatea lor, unii dintre ei, putini din pacate ajung homeopati de valoare .
E si cazul doctorului Mestes, desi cred ca va trebui sa munceasca multi ani sa evolueze .

Revenir en haut Aller en bas

Sedat Abistru

Message Lun Déc 17, 2012 12:28 pm par Sedat Abistru

dr Estebanus Marcel a écrit:
Sedat Abistru a écrit:Domnule doctor Esteban va rog daca imi puteti spune ce sa ii dau sotiei mele pe care o doare spatele cand se apleaca pe stanga, pe dreapta daca se inclina nu o doare .
Nu o doare nici cand merge .
Am fost la un homeopat aici la mine dar cred ca am pierdut timpul si bani .
Va fac cinste .

Nu am nevoie de cinste, cazul dumitale e grav. Sotia poate incerca Limenitis bredowii californica CH23 timp de 5 zile la ora 11 noaptea . Daca nu ii trece durerea ii faci tomografie la coloana .
Imi scrii ce s-a intamplat .


De unde sa iau, astia nici nu au auzit de asa ceva !
Pot sa ii dau altceva ?

Revenir en haut Aller en bas

dr Estebanus Marcel

Message Lun Déc 17, 2012 6:29 pm par dr Estebanus Marcel

Nu poti, cauta la alta farmacie .

Revenir en haut Aller en bas

luna

Message Jeu Fév 28, 2013 7:37 am par luna

Revin la subiectul acesta in speranta ca ma puteti ajuta.....iar.La momentul respectiv am luat cele doua remedii homeopate si durerea de gat mi-a trecut.Insa de atunci am ramas cu ganglionii inflamati.Gatul nu ma mai doare dar ganglionii sunt mariti.Unul destul de mult , se afla cam in dreptul marului lui Adam= al barbatilor.O perioada am avut si dificultati la inghitit acum vad ca nu mai simt acest lucru.Mi-am facut exudat nazal si faringian.Au iesit bune.In schimb Aslo mi-a iesit 900 iar hemoleucogranma a iesit ok excepătanfd leucocitele care sunt 11.7(3.5-10.0) si eosinofile 0.46 (0-0.4) .Momentan iau niste gemoderivate de la hofigal si streptococcinum.Dar ganglionii au ramas la fel,nicio schimbare.Multumesc anticipat.

Revenir en haut Aller en bas

Korsakov

Message Jeu Fév 28, 2013 9:03 am par Korsakov

Luna tu ai infectie cronica . Momentan poti lua Mercurius vivus CH7 de doua ori pe zi - 7 zile ( la 12 ore ) .
Tratamentul cu remedii de constitutie il faci cu medicul homeopat de la tine din oras .

Revenir en haut Aller en bas

luna

Message Jeu Fév 28, 2013 10:21 am par luna

Multumesc.O sa merg sa-l iau.Adevarul este ca am cam neglijat problema si deja incep sa ma ingrijorez.Da, trebuie sa merg la o consultatie la un homeopat pentru ca perspectiva de a face moldamin ani de zile nu-mi surade deloc.Uneori viata asta tumultoasa,lipsa banilor si multe alte motive ne fac sa neglijam sanatatea din pacate.

Revenir en haut Aller en bas

VARTLAN MARIUS

Message Jeu Fév 28, 2013 11:42 am par VARTLAN MARIUS

Korsakov a écrit:Luna tu ai infectie cronica . Momentan poti lua Mercurius vivus CH7 de doua ori pe zi - 7 zile ( la 12 ore ) .
Tratamentul cu remedii de constitutie il faci cu medicul homeopat de la tine din oras .

Mercurius e bun la infectiile cronice ?

Revenir en haut Aller en bas

luna

Message Sam Mar 02, 2013 2:09 pm par luna

Iau deja de doua zile mercurius vivus si pare ca s-au inrautit simptomele.Am iar dificultati la inghitit Sad Este normal sa se intample asa?

Revenir en haut Aller en bas

dr Estebanus Marcel

Message Sam Mar 02, 2013 3:02 pm par dr Estebanus Marcel

Schimba cu Hepar sulfur CH7 la 12 ore , doua trei zile

Revenir en haut Aller en bas

Sedat Abistru

Message Mar Mar 05, 2013 9:08 pm par Sedat Abistru

Eu am luat nux vomica, sunt sanatos cu asta

Revenir en haut Aller en bas

luna

Message Mer Mar 06, 2013 9:29 am par luna

Buna dimineata tuturor.Nu a mai fost nevoie sa schimb mercurius vivus.Il iau in continuare pana se implinesc 7 zile.Gatul nu ma mai doare deloc .ganglionii de sus de langa amigdale nu mai sunt atat de inflamati.Insa cel de care va spuneam( de langa marul lui Adam) a ramas la fel.Nu mai am senzatia de nod in gat si nici dificultati la inghitire.Daca nu ar fi fost ganglionul asta as fi zis ca-s perfect sanatoasa.Peste doua saptamani ma duc sa repet analizele sa vad daca in urma administrarii de streptococcinum a scazut aslo.

Revenir en haut Aller en bas

dr Estebanus Marcel

Message Jeu Mar 07, 2013 8:57 pm par dr Estebanus Marcel

Ati rezolvat temporar problema .

Revenir en haut Aller en bas

luna

Message Mar Mar 12, 2013 1:19 pm par luna

Ati avut dreptate, problema a fost rezolvata temporar.Durerea de gat a revenit Sad

Revenir en haut Aller en bas

Message  par Contenu sponsorisé

Revenir en haut Aller en bas

Page 2 sur 2 Précédent  1, 2

Revenir en haut

- Sujets similaires

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum