Acupuncture et homéopathie
Translate

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Derniers sujets
» Diagnostic de l'arthrite réactive
Mer Juil 11, 2018 11:02 pm par John

» L'herpes oculaire
Mer Juil 11, 2018 11:00 pm par John

»  Hernie discale apres la chirurgie
Mer Avr 04, 2018 9:19 pm par John

» Thyroïdite - traitement homéopathique
Sam Mar 17, 2018 1:43 am par John

» Adresa Institut national de medicina complementara si alternativa Bucuresti
Jeu Fév 15, 2018 10:58 pm par John

» Phytothérapie immunostimulante
Jeu Fév 15, 2018 10:34 pm par John

» Bronsita tratament acupunctural si homeopat
Dim Fév 11, 2018 12:32 pm par John

» Pour la programmation
Jeu Fév 08, 2018 9:50 am par John

[Valid RSS]
Flux RSS

Yahoo! 
MSN 

Homeopatie acupunctura

https://migraineh.blogspot.ro/

Homeopatia clasica sau unicista

02022010

Homeopatia clasica sau unicista

Este adevarata medicina homeopatica, asa cum a scris-o Hahnemann parintele homepatiei .
Adica medicul ce recomanda medicatia homeopatica trebuie sa ii faca o anamneza complexa pacientului luand in calcul atat simptomele clinice, cat si cele de laborator, inclusiv investigatiile fizice .
Medicul are obligatia de a recomanda un singur medicament de constitutie si nu mai multe .
Frecvent am regasit la pacientii mei retete cu un pomelnic de remedii constitutionale, fiindu-le recomandate de exemplu Calcareea carbonica o zi , a doua zi Phosphorus, a treia zi Silicea, a patra zi Ignatia, etc .
Una este sa ii testezi pacientului remediul care i s-ar potrivi cel mai bine, administrandu-i cateva zile acest medicament si alta e sa il zapacesti cu medicamente date alandala, fara nici o logica .
Adica nu poti asocia si recomanda un remediu/medicament ce se adreseaza unui tip calduros, Phosphorus de exemplu cu unul pentru o persoana friguroasa cum este Silicea .
Aceste aberatii din pacate le-am intalnit si la colegi ce sustineau ca ei sunt unicisti, nu le dau numele din motive deontologice, dar nici nu mai pot tolera acest aspect pe care l-am semnalat cu ocazia sedintelor, congreselor de homeopatie, motiv pentru care “rup tacerea” si spun adevarul .
Acum 20 de ani in Romania se practica homeopatia tip franceza, pluralista si cei care sustineau conceptul unicist erau blamati, criticati .
Asa a luat fiinta societatea ARADH ( asociatia romana de aprofundare a doctrinei Hahnemanienne ), unde fiecare remediu/medicament homeopat a fost
analizat, discutat sapatamanal .

Ulterior si SRH-ul ( societatea romana de homeopatie ) a preluat, a admis conceptul unicist, cursurile fiind predate in stilul clasic, nu aiureala pluralista .
Motivul a fost rezultatele net superioare a homeopatiei clasice uniciste in care cu un singur remediu poti vindeca “n” boli .
Nu a fost vorba de o victorie a conceptului unicist, ci o intrare in normalitate, beneficiul fiind pentru pacienti .
Din experienta pot sustine Un singur remediu poate vindeca “n” boli cu urmatoarele conditii :
1. Cand avem in tratament un copil sau un animal sau o persoana care traieste in mediu fara poluare, calugari de exemplu.
2. Dupa ce i s-a facut un drenaj cu Sulfur sau Calcareea Sulfurica, desi unori se poate face drenajul chiar cu remediul de constitutie in dilutii joase .
3. Daca simptomele diatezice sunt prezente, se administreaza nosodul respectiv (Tuberculinum, Luezinum, Medhorinum, Carcinosinum sau nosode intestinale )
4. Sunt situatii de intoxicatii chimice plurifactoriale cu mercur, arsen, nitriti, etc , ce reclama administrarea antidotului ( medicamentul homeopat respectiv )
5. Cand este necesar a schimba asa zisul remediu de constitutie .Precizez ca este deosebit de anevoios de a gasii acel medicament de constitutie fie din cauza pacientului ce prezinta simptome ce nu au legatura cu patologia sa, fie din lipsa de experienta, cunoastere a medicului homeopat . Evident ca la inceput si eu am dat « rateuri » dar am avut o atitudine prudenta de a nu ma aventura in recomandarea de zeci de remedii aiurea . E meritul doctorului Ramiro Tomescu care mi-a aratat « calea « .
Probabil mai sunt si alte situatii, dar in mare aceasta este strategia de a nu face rau, inainte de a face bine .
John
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2132
Puncte : 37628
Data de inscriere : 24/07/2009

http://sites.google.com/site/acupuncturareumatism/

Revenir en haut Aller en bas

Partager cet article sur : diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Homeopatia clasica sau unicista :: Commentaires

Message le Mar Juil 12, 2011 7:01 pm par Marta

De ce folosesc unii medici homeopati multe remedii daca nu sunt bune ?
E ca si cum ai lua mai multe medicamente de durere da ?

Message le Mar Juil 12, 2011 7:13 pm par dr Teodor Axinte

Da Marta, aia sunt amatori nu profesionisti .

Message le Mer Juil 13, 2011 8:06 am par Feodora

Tarifele percepute nu ar trebui sa fie pe masura ?

Message le Mer Juil 13, 2011 9:22 am par vstgx

Feodora nu ar trebui intai sa te informezi ?

Message le Mer Juil 13, 2011 4:57 pm par Feodora

vstgx a écrit:Feodora nu ar trebui intai sa te informezi ?

Crezi ca nu m-am informat ?
Sunt niste mincinosi pusi pe capatuiala .
Uite Dr Ioan cred ca e singurul, nu am mai intalnit sa imi spuna ca nu imi da nici o sansa .
Mi-a zis ca el nu e de la asigurari si m-a repezit, noroc ca am avut rabdare si acum ma simt excelent plus prietenele mele .
Un medic sincer nu iti promite ca te face bine ca sa iti ia banii .

Message le Mer Juil 13, 2011 5:41 pm par dr Teodor Axinte

Ionica !
Asta a ramas aici de pe vremea lui Decebal .

Message le Jeu Juil 14, 2011 1:50 am par Rely

Si mie dr Ioan mi-a spus sa iau Ignatia ce mi-a rezolvat o groaza de boli fara sa imi ia nimic .
Sper sa vina in Franta sa ma revansez ( material ) .
Din ce am citit pe forum si doctorul Tanase, si Korsakov si Ionescu au ajutat oameni fara sa le ceara nimic .

Message le Jeu Juil 14, 2011 12:52 pm par Marta

Aici ai dreptate Rely .

Message  par Contenu sponsorisé