Acupuncture et homéopathie
Translate

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Derniers sujets
» Thyroïdite - traitement homéopathique
Mer Nov 29, 2017 9:25 pm par Dr.Ioan

» Informatii programari la sediul Institutului
Ven Oct 20, 2017 3:03 pm par Dr.Ioan

» Narcissisme traitement homéopathique
Jeu Sep 21, 2017 7:55 am par Dr.Ioan

» L'action d'acupuncture
Jeu Sep 21, 2017 7:54 am par Dr.Ioan

»  Hernie discale apres la chirurgie
Jeu Sep 21, 2017 7:51 am par Dr.Ioan

» Diabéte neurogéne
Sam Aoû 05, 2017 1:51 pm par Dr.Ioan

» Coma discussions
Ven Juil 21, 2017 8:09 am par Dr.Ioan

» Agaricus blazei
Mer Juil 05, 2017 11:47 pm par Dr.Ioan

-

Add to netvibes

-

301 Redirect Code Generator Tool

Get our toolbar!
[Valid RSS]
Flux RSS

Yahoo! 
MSN 

Salarizarea suplimentara a medicilor

Voir le sujet précédent Voir le sujet suivant Aller en bas

06082013

Salarizarea suplimentara a medicilor

Este un mare fassss .
Dovada :
un calcul simplu al rezultatelor aplicãrii acestui proiect de lege indicã faptul cã pentru 100 lei plãtiți de un pacient care dorește sã se trateze în „regim privat într-un spital public” avem urmãtoarea distribuție:

Medicul: dupã impozitare ia 33% din tariful aplicat (33 lei);
Alte categorii de personal participante la realizarea serviciului medical: 16.5% (16,5 lei);

Ceea ce înseamnã cã doar 49.5% din tarifele aplicate vor ajunge la salariați, diferența regãsindu-se în principal la bugetul de stat.

În cazul serviciilor medicale purtãtoare de TVA analiza indicã o situație și mai tristã pentru salariați, salarizarea suplimentarã a medicului reducându-se de fapt la cca. 26,6% din încasãri iar a restului participanților la actul medical la cca. 13,3%.

Altfel spus, proiectul de lege presupune cã medicii vor dori sã facã practicã privatã în spitalele publice pentru un venit situat între 26,6% și 33% din tarifele plãtite de pacienți, ceea ce este cu totul nerealist, mai ales dacã luãm în considerare faptul cã posibilitãțile de platã ale cetãțenilor sunt unele reduse.

Analiza atentã a legii aratã cã statul încaseazã aproape jumãtate din ceea ce se tarifeazã. Este evident astfel cã proiectul salarizãrii suplimentare a medicilor (și altor categorii de salariați) are de fapt drept principal scop o creștere a încasãrilor la bugetul de stat, Ministerul Sãnãtãții ratând douã din obiectivele sale esențiale, respectiv creșterea calitãții vieții profesionale a lucrãtorilor și (prin asta) creșterea calitãții serviciilor medicale de care beneficiazã pacienții, preferând în schimb preluarea onor atribuții ale Ministerului de Finanțe (creșterea sumelor colectate
Dr Suceveanu

Numarul mesajelor : 187
Varsta : 68
Puncte : 27301
Data de inscriere : 14/07/2010

Revenir en haut Aller en bas

Partager cet article sur : diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Salarizarea suplimentara a medicilor :: Commentaires

Message le Mar Aoû 06, 2013 9:20 am par Memphis

Asta e fumigena .
In realitate se doreste privatizarea adica vanzarea spitalelor .
Astfel in prima etapa vor fi un val de nemultumiri, medicii nu vor accepta sa lucreze pe sume derizorii dupa orele de program . Legea sa lucrezi ori la stat ori la privat nu e viabila din n motive . Sistemul sanitar sufera din lipsa acuta de personal, decizia medicilor de a lucra la privat va face ca spitalele de stat sa ramana fara medici, astfel se va realiza mai usor privatizarea . Oriunde in lume sistemul serviciilor medicale este scump . Romania nu poate sa faca exceptie .

Revenir en haut Aller en bas

Voir le sujet précédent Voir le sujet suivant Revenir en haut