Acupunctura si homeopatie

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Derniers sujets
» Narcissisme traitement homéopathique
Aujourd'hui à 8:26 am par Amiens Picardie

» Thyroïdite - traitement homéopathique
Sam Juil 22, 2017 2:11 pm par Dr.Ioan Dumitrescu

» Coma discussions
Ven Juil 21, 2017 8:09 am par Dr.Ioan Dumitrescu

» Agaricus blazei
Mer Juil 05, 2017 11:47 pm par Dr.Ioan Dumitrescu

» Trousse d'urgence homéopathique
Mer Juil 05, 2017 9:54 pm par Dr.Ioan Dumitrescu

»  Hernie discale apres la chirurgie
Lun Juil 03, 2017 10:54 am par Dr.Ioan Dumitrescu

» Esofagita de reflux
Jeu Avr 13, 2017 9:54 am par Dr.Ioan Dumitrescu

» Point d'acupuncture pour apprendre les mathématiques.
Jeu Jan 05, 2017 8:58 am par Dr.Ioan Dumitrescu

-

Add to netvibes

-

301 Redirect Code Generator Tool

Get our toolbar!
[Valid RSS]
Flux RSS

Yahoo! 
MSN 

Spasmofilie un diagnostic inselator

Voir le sujet précédent Voir le sujet suivant Aller en bas

Spasmofilie un diagnostic inselator

Message par Dr.Ioan Dumitrescu le Ven Fév 05, 2010 8:15 pm

In anul 1997 am consultat la Centrul National de Acupunctura Bucuresti pacienta S.A, in varsta de 42 de ani pentru diagnosticul de spasmofilie .
Fusese trimisa sa efectueze aici sedinte de acupunctura, homeopatie si psihoterapie .
Primul lucru care m-a frapat a fost vidul de puls si starea de oboseala cronica, dublata de anorexie, palpitatii, anxietate de cateva luni .
De mentionat ca trecuse pe la diverse servicii :endocrinologie, psihiatrie, psihologie, inclusiv la bioterapeuti, radiestezisti, etc .
I-am facaut analiza computerizata a simptomelor si prognosticul a fost sindrom cancerinic ( nu folosesc acest program decat pentru cercetarea medicala ) .
Nu avea nici un alt simptom care sa ma convinga ca ar avea cancer : culoarea pielii noramala, examenul sangelui in parametri normali, nu metroragie doar o usoara hipocalcemie, pentru care lua Calciu si D2 + Magneziu .
Pacienta avand posibilitati financiare, asa ca mi-am permis sa ii recomand sa isi faca markerii tumorali CEA, CA 15-3, CA 125, CA 19-9, in acea perioada imi monitorizam constant pacientele de san prin dozarile de markeri, fiind atunci convins de importanta lor diagnostica .
I-am facut cele 10 sedinte de acupunctura, i-am recomandat si un remediu ( Calcareea Fluorica ) si pacienta era multumita, se simtea foarte bine .
Surpriza a fost ca la sfarsitul sedintelor de acupunctura au fost gata si rezultatele . Dintre toti markerii recomandati cu generozitate CEA avea o valoare de 1750 UI . Nu am mai ezitat si am trimis-o de urgenta la oncologie . S-a operat, ulterior a urmat procedurile oncologice de iradiere si cure citostatice, caci examenul anatomopatologic uter, ganglioni, relevase un cancer uterin fara atingere ganglionara .
Ulterior cand am revazut-o era intr-o stare foarte bune, nici vorba de crize de lesin, de spasmofilie .
I-am mai recomandat medicatie antisicotica pentru a prevenii recidivele .
Ce s-ar fi intamplat peste un an daca nu si-ar fi facut aceste dozari, un an in care ar fi fost tratata cu anxiolitice, cu pase magnetice sau sedinte de acupunctura . Mai mult ca sigur procesul malign ar fi progresat depasind bariera ganglionara conducand spre metastaza .

O simpla spasmofilie !

Pentru informarea colegilor un link - tabel valori markeri tumorali si semnificatia lor
[Vous devez être inscrit et connecté pour voir ce lien]
Dr.Ioan Dumitrescu
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2110
Puncte : 34018
Data de inscriere : 24/07/2009

http://sites.google.com/site/acupuncturareumatism/

Revenir en haut Aller en bas

Re: Spasmofilie un diagnostic inselator

Message par Teodorescu Cornel le Ven Fév 05, 2010 9:37 pm

Sunt multe erori din astea .
Teodorescu Cornel

Numarul mesajelor : 165
Puncte : 27826
Data de inscriere : 04/01/2010

Message par cristinamaria le Mar Oct 26, 2010 12:41 am

Pt ce este recomandat remediul Carcinosinum ch 200? Va multumesc.
cristinamaria

Numarul mesajelor : 78
Puncte : 24950
Data de inscriere : 02/10/2010

Message par Korsakov le Mar Oct 26, 2010 7:43 am

cristinamaria a écrit:Pt ce este recomandat remediul Carcinosinum ch 200? Va multumesc.

Este un remediu diatezic .
In starile cancerinice .
Korsakov
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2255
Varsta : 70
Puncte : 28682
Data de inscriere : 22/05/2010

Message par cristinamaria le Mar Oct 26, 2010 11:18 am

Va multumesc pt raspunsurile dvs si va rog sa imi iertati nestiinta. Imi puteti explica mai pe intelesul meu. Ce inseamna un "remediu diatezic"? Iar starile cancerinice inseamna cumva cancer sau predispozitie spre cancer? Se recomanda preventiv sau doar in tratamentul cancerului?

Mama mea a fost diagnosticata in urma cu 25 de ani cu cancer de col uterin, era insarcinata cu sora mea mai mica pe atunci. Toti medicii i-au sugerat intreruperea sarcinii si operatia de histeroctomie. A refuzat categoric, a nascut prin cezariana. O cezariana facuta mai mult ptr salvarea fatului, caci mamei nu i-au dat sanse de supravietuire. A stat prin spitale in jur de 8 luni, dupa naster inca , la Cluj, pt raze. Mediic au trimis-o acasa cu sentinta data, nici macar nu s-au obosit sa-i scoata tumoarea! insa acasa mama a inceput o cura de sucuri facute cu robotul de morcovi, mere, sfecla rosie, radacina de tataneasa , iar dupa un an cand a mers la control, medicii au ramas socati cand au vazut-o in viata. Traieste si acum si nu a mai avut probleme de genul. Din pacate viata ei sexuala s-a incheiat, in urma razelor intrand la menopauza , de la varsta de 32 de ani. Astfel si-a pierdut si sotul, tristeatea din viata ei accentuindu-se, dar asta e o alta poveste.
Recent a fost diagnosticata cu osteoporoza, dar nu suporta tratamentul primit, asa ca incearca sa aiba un regim alimentar cat mai bogat in alimente care se spune ca previn si ajuta in osteoporaza.
Afland ultimele noutati legate de cancerul de col si virusul HPV, mi-e cam teama sa nu revina boala mamei .
Am dat peste un articol despre carcinosinum intamplator, cautand remedii impotriva cancerului, dar nu am inteles prea multe din el , adica ceea ce va intrebam mai sus. O alta nelamurire pe care as avea-o, este daca cancerul se transmite genetic? Adica acum stim ca cancerul de col este declansat de virusul HPV, dar avand in familie membrii afectati de cancer, ar trebui sa urmam si noi, fetele un tratament preventiv?
Sper sa nu va deranjeze nestiinta mea si sa puteti sa-mi raspundeti la toate intrebarile. Va multumesc!

cristinamaria

Message par cristinamaria le Mar Oct 26, 2010 11:23 am

A, si mai vreau sa spun ca atat eu cat si sora mea, in urma cu cativa ani, ne-am confruntat cu spasmofilia, in urma unor traume psihice . La mine a reaparut la o luna de la nastere, prin martie, si persista usor si acum. Citind postul domnului doctor Ioan despre spasmofilie, am intrat in dubii ....

Postarea era mai mult pentru homeopati, care inainte de a fi homeopati nu trebuie sa omita arta diagnosticului alopat .
cristinamaria

Message par cristinamaria le Mar Oct 26, 2010 10:05 pm

Neutral , scuze
cristinamaria

Message par Korsakov le Mar Oct 26, 2010 10:12 pm

Am avut si eu multe cazuri la Moscova in timpul incendiilor, le-am dat la femei o singura doza de Ignatia CH 30 si a mers OK .
Korsakov
Admin
Admin

Message par Cernev le Mar Oct 26, 2010 10:13 pm

Korsakov a écrit:Am avut si eu multe cazuri la Moscova in timpul incendiilor, le-am dat la femei o singura doza de Ignatia CH 30 si a mers OK .

Parca ziceai de Phosphorus !
Cernev
Scolar
Scolar

Numarul mesajelor : 1639
Varsta : 57
Puncte : 32075
Data de inscriere : 19/10/2009

Message par Korsakov le Mar Oct 26, 2010 10:16 pm

Era vorba de femei .
Korsakov
Admin
Admin

Message par Cernev le Mar Oct 26, 2010 10:18 pm

Korsakov a écrit:Era vorba de femei .

Mda, tu ai avut toate simptomele .
Cernev
Scolar
Scolar

Numarul mesajelor : 1639
Varsta : 57
Puncte : 32075
Data de inscriere : 19/10/2009

Message par cristinamaria le Mer Oct 27, 2010 8:47 am

cristinamaria a écrit:Va multumesc pt raspunsurile dvs si va rog sa imi iertati nestiinta. Imi puteti explica mai pe intelesul meu. Ce inseamna un "remediu diatezic"? Iar starile cancerinice inseamna cumva cancer sau predispozitie spre cancer? Se recomanda preventiv sau doar in tratamentul cancerului?

Mama mea a fost diagnosticata in urma cu 25 de ani cu cancer de col uterin, era insarcinata cu sora mea mai mica pe atunci. Toti medicii i-au sugerat intreruperea sarcinii si operatia de histeroctomie. A refuzat categoric, a nascut prin cezariana. O cezariana facuta mai mult ptr salvarea fatului, caci mamei nu i-au dat sanse de supravietuire. A stat prin spitale in jur de 8 luni, dupa naster inca , la Cluj, pt raze. Mediic au trimis-o acasa cu sentinta data, nici macar nu s-au obosit sa-i scoata tumoarea! insa acasa mama a inceput o cura de sucuri facute cu robotul de morcovi, mere, sfecla rosie, radacina de tataneasa , iar dupa un an cand a mers la control, medicii au ramas socati cand au vazut-o in viata. Traieste si acum si nu a mai avut probleme de genul. Din pacate viata ei sexuala s-a incheiat, in urma razelor intrand la menopauza , de la varsta de 32 de ani. Astfel si-a pierdut si sotul, tristeatea din viata ei accentuindu-se, dar asta e o alta poveste.
Recent a fost diagnosticata cu osteoporoza, dar nu suporta tratamentul primit, asa ca incearca sa aiba un regim alimentar cat mai bogat in alimente care se spune ca previn si ajuta in osteoporaza.
Afland ultimele noutati legate de cancerul de col si virusul HPV, mi-e cam teama sa nu revina boala mamei .
Am dat peste un articol despre carcinosinum intamplator, cautand remedii impotriva cancerului, dar nu am inteles prea multe din el , adica ceea ce va intrebam mai sus. O alta nelamurire pe care as avea-o, este daca cancerul se transmite genetic? Adica acum stim ca cancerul de col este declansat de virusul HPV, dar avand in familie membrii afectati de cancer, ar trebui sa urmam si noi, fetele un tratament preventiv?
Sper sa nu va deranjeze nestiinta mea si sa puteti sa-mi raspundeti la toate intrebarile. Va multumesc!

Rog administratorul sa stearga sau sa mute postul meu, deorece nu am stiut, dar rubrica este dedicata domnilor doctori. Multumesc
cristinamaria

Message par dr Mestes Istvan le Jeu Juil 21, 2011 9:02 am

Si eu am avut un caz asemanator .
dr Mestes Istvan

Numarul mesajelor : 347
Varsta : 37
Localizare : Timisoara
Puncte : 22420
Data de inscriere : 12/07/2011

Message par Marta le Jeu Juil 21, 2011 8:04 pm

Cred ca sunt destule situatii similare .
Marta

Numarul mesajelor : 498
Puncte : 28077
Data de inscriere : 14/01/2010

http://www.freewebs.com/starchoicesrl/

Message par Contenu sponsorisé

Contenu sponsorisé

Voir le sujet précédent Voir le sujet suivant Revenir en haut