Acupuncture et homéopathie
Translate

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Derniers sujets
» Informatii programari la sediul Institutului
Ven Oct 20, 2017 3:03 pm par Dr.Ioan

» Narcissisme traitement homéopathique
Jeu Sep 21, 2017 7:55 am par Dr.Ioan

» L'action d'acupuncture
Jeu Sep 21, 2017 7:54 am par Dr.Ioan

»  Hernie discale apres la chirurgie
Jeu Sep 21, 2017 7:51 am par Dr.Ioan

» Thyroïdite - traitement homéopathique
Mer Sep 13, 2017 8:03 pm par Perseu

» Diabéte neurogéne
Sam Aoû 05, 2017 1:51 pm par Dr.Ioan

» Coma discussions
Ven Juil 21, 2017 8:09 am par Dr.Ioan

» Agaricus blazei
Mer Juil 05, 2017 11:47 pm par Dr.Ioan

-

Add to netvibes

-

301 Redirect Code Generator Tool

Get our toolbar!
[Valid RSS]
Flux RSS

Yahoo! 
MSN 

Pacienții își vor plăti consultațiile medicale, a anunțat ministrul Sănătății

Voir le sujet précédent Voir le sujet suivant Aller en bas

24022010

Pacienții își vor plăti consultațiile medicale, a anunțat ministrul Sănătății

[size=12]În scurt timp, pentru fiecare vizită la medic, pacientul va plăti o taxă. Iar medicul, pentru fiecare consultație, va rupe o chitanță. Toate acestea pentru că va fi introdusă coplata în sistemul de sănătate.
Sumele adunate după introducerea coplății ar putea fi folosite la buget Sănătății, domeniu care riscă să intre în colaps la jumătatea acestui an. Și tocmai acest lucru nu este dorit de pacienți. “În situația actuală este inacceptabil să se introducă o coplată. Pentru anumite categorii sociale nu facem altceva decât să le limităm accesul la medic prin introducerea acestei coplăți”, a declarat președintele Asociației pentru Protecția Pacienților, Vasile Barbu.
Anul trecut, în mandatul altui ministru al Sănătății s-a vorbit despre introducerea coplății. Una dintre motivații era că în acest fel vor scădea șpăgile din sistem, denumite plăți informale. Pacienții sunt, însă, de altă părere. “Diferența între coplată și plata așa zis informală este foarte mare. Acele pălți informale țin de tradiția noastră. Noi nu le numim nici plăți informale, le numim cadouri. Pacientul face un gest de recunoștință față de medic. Plățile informale sunt cuprinse între 50 de lei și ajung până la 5.000 de lei”, a completat Vasile Barbu.
Sursa: Realitatea.net
Cernev
Scolar
Scolar

Numarul mesajelor : 1639
Varsta : 57
Puncte : 32985
Data de inscriere : 19/10/2009

Revenir en haut Aller en bas

Partager cet article sur : Excite BookmarksDiggRedditDel.icio.usGoogleLiveSlashdotNetscapeTechnoratiStumbleUponNewsvineFurlYahooSmarking