Acupuncture et homéopathie
Translate

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Derniers sujets
» Informatii programari la sediul Institutului
Ven Oct 20, 2017 3:03 pm par Dr.Ioan

» Narcissisme traitement homéopathique
Jeu Sep 21, 2017 7:55 am par Dr.Ioan

» L'action d'acupuncture
Jeu Sep 21, 2017 7:54 am par Dr.Ioan

»  Hernie discale apres la chirurgie
Jeu Sep 21, 2017 7:51 am par Dr.Ioan

» Thyroïdite - traitement homéopathique
Mer Sep 13, 2017 8:03 pm par Perseu

» Diabéte neurogéne
Sam Aoû 05, 2017 1:51 pm par Dr.Ioan

» Coma discussions
Ven Juil 21, 2017 8:09 am par Dr.Ioan

» Agaricus blazei
Mer Juil 05, 2017 11:47 pm par Dr.Ioan

-

Add to netvibes

-

301 Redirect Code Generator Tool

Get our toolbar!
[Valid RSS]
Flux RSS

Yahoo! 
MSN 

Casele de asigurari private solutia crizei sistemului sanitar medical

Voir le sujet précédent Voir le sujet suivant Aller en bas

09042010

Casele de asigurari private solutia crizei sistemului sanitar medical

Romania se afla probabil pe ultimul loc dintre tarile est-europene ce inca mai pastreaza birocratia stalinist comunista in diverse sectoare de activitate, printre care si sistemul medical .
Nu s-a facut inca o descentralizare reala a sistemului sanitar medical romanesc, sistemul privat medical este mult in urma celor din Uniunea Europeana, iar birocratia din legislatia romaneasca este o adevarata frana in dezvoltarea unui sistem medical competitional .
Pacientul este un platitor de servicii medicale prin cota parte de asigurari sociale ce le plateste lunar, dar calitatea serviciilor oferite de sistemul de stat nu este la valoarea cat plateste angajatul obligatoriu lunar, adica i se retine din retributie fara ca angajatul sa poata avea dreptul de a alege .
Adica el angajatul de stat sau privat ar trebuii sa aiba dreptul democratic de a alege intre mai multe oferte de servicii medicale platite din contributia sa la sistemul de asigurari .
Contributia la asigurarile de sanatate este varsata la bugetul de stat si de acolo statul ii dirijeaza banii spre casele de asigurari, ministerul sanatatii, adica statul hotaraste abuziv cum sa fie folositi banii sai personali .
Consecinta acestui abuz si insuficienta distrbuire a acestor fonduri se repercuteaza asupa sistemului de sanatate .
Cetateanul roman, membru al UE, ar trebui sa aiba dreptul sa faca contract si sa plateasca cota parte din salariu asigurari de sanatate la acea unitate care ii ofera servicii medicale de calitate .
Coplata ?
Se putea face oferta de pachete de servicii medicale : standard, mediu si full .
Adica angajatul are legal dreptul democratic sa dispuna de contributia sociala la sistemul de asigurari medicale si sa opteze pentru ce administrator al acestor fonduri doreste dansul .
Sau in situatia in care angajatul nu are nici o boala, adica nu are nevoie de servicii medicale, acesti bani sa ii fie returnati, sa dispuna cum vrea de banii lui .
Restul sunt detalii tehnice, lege, HG, norme metodologice .
Va face actualul minstru UDMR-ist al sanatatii o reforma reala in sistemul medical sau va merge tot pe sistemul birocratic-stalinist de dinainte de 1989 ?
Vom vedea .
Cernev
Scolar
Scolar

Numarul mesajelor : 1639
Varsta : 57
Puncte : 32985
Data de inscriere : 19/10/2009

Revenir en haut Aller en bas

Partager cet article sur : Excite BookmarksDiggRedditDel.icio.usGoogleLiveSlashdotNetscapeTechnoratiStumbleUponNewsvineFurlYahooSmarking

Casele de asigurari private solutia crizei sistemului sanitar medical :: Commentaires

Message le Ven Avr 09, 2010 9:53 pm par Dr.Ioan

Nu e rea ideea ta .

Message le Sam Avr 10, 2010 9:26 pm par Elena

Sunt de acord, sunt banii mei si eu sunt cea care hotaraste unde imi plasez contribuitia sociala .

Message le Sam Avr 10, 2010 10:13 pm par vstgx

Si eu sunt de acord ca e un abuz, un furt din banii nostri .

Message  par Contenu sponsorisé

Voir le sujet précédent Voir le sujet suivant Revenir en haut