Acupuncture et homéopathie
Translate

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Derniers sujets
» Informatii programari la sediul Institutului
Sam Oct 14, 2017 10:47 am par Teodorescu Cornel

» Narcissisme traitement homéopathique
Jeu Sep 21, 2017 7:55 am par Dr.Ioan

» L'action d'acupuncture
Jeu Sep 21, 2017 7:54 am par Dr.Ioan

»  Hernie discale apres la chirurgie
Jeu Sep 21, 2017 7:51 am par Dr.Ioan

» Thyroïdite - traitement homéopathique
Mer Sep 13, 2017 8:03 pm par Perseu

» Diabéte neurogéne
Sam Aoû 05, 2017 1:51 pm par Dr.Ioan

» Coma discussions
Ven Juil 21, 2017 8:09 am par Dr.Ioan

» Agaricus blazei
Mer Juil 05, 2017 11:47 pm par Dr.Ioan

-

Add to netvibes

-

301 Redirect Code Generator Tool

Get our toolbar!
[Valid RSS]
Flux RSS

Yahoo! 
MSN 

Bolile autoimune si tratamentul acupunctural

Voir le sujet précédent Voir le sujet suivant Aller en bas

07012010

Bolile autoimune si tratamentul acupunctural

Dr : [Vous devez être inscrit et connecté pour voir ce lien]
"Peste 50 de milioane de americani sufera de boli autoimune; adica se produc autoanticorpi ce ataca tesutul sanatoas . Boli autoimune includ artrita reumatoidã, lupus, boli tiroidiene, boala Addison, anemia pernicioasa,boala celiaca, scleroza multipla, miastenia gravis si sindrom Guillain-Barré. Datorita complexitatii de a trata boli autoimune, solutii de medicina integrativa, inclusiv acupunctura si medicina orientale au
beneficiat de o atenþie mult ca terapii de succes în tratarea lor. Acupunctura este de remarcat în mod special pentru utilizarea sa în ameliorarea durerii, de reglare a sistemului imunitar, ameliorarea simptomele ºi îmbunãtãþirea calitãþii vieþii. Mecanismele exacte care cauzeazã aceste modificãri nu sunt complet elucidate, dar bacterii, virusuri, toxine, precum ºi unele medicamente pot juca un rol în declanºarea unui proces autoimune în cineva care are deja o genetice (moºtenit) predispoziþie de a dezvolta o astfel de tulburare. Este ipoteza cã inflamaþia iniþiate de aceste medicamente, toxice sau infecþioase, cumva provoacã în organism o sensibilizare "" (reacþie autoimunã) în þesuturile implicate. Pe masura ce boala se dezvoltã simptome vagi încep sã aparã, cum ar fi comune ºi dureri musculare, slãbiciune muscularã generalã,
erupþii cutanate posibil sau scãzutã febra, probleme de concentrare, sau pierderea in greutate. Urmãtoarele simptome pot indica spre a fi ceva greºit:amorþealã ºi furnicãturi în mâini ºi picioare, ochi uscaþi, cãderea pãrului, dispnee, palpitatii, sau de avorturi spontane repetate, poate fi, de asemenea, cauzate de un rãspuns autoimune.
Cum actioneaza acupunctura
Conform medicinei orientale, boli autoimune apar atunci când existã un dezechilibru în organism.
Dezechilibru poate veni de la un exces sau deficit de Yin si Yang care perturbã fluxul de qi, sau energie vitalã, prin corp. Acupunctura este utilizat pentru a ajuta la restabilirea echilibrului organismului, tratarea rãdãcinã al afecþiunii, în timp ce în mod specific, simptome care sunt unice pentru fiecare individ.
Cercetarea clinicã a demonstrat cã acupunctura provoacã reacþii fizice în celulele nervoase, glanda pituitara, ºi pãrþi ale creierului.
Aceste raspunsuri pot determina organismul sã-i elibereze proteine, hormoni, ºi substanþe chimice creierului care controleazã o serie de funcþii corpului.
Se propune ca, prin aceste acþiuni, acupunctura afecteazã tensiunii arteriale, temperatura corpului ºi a sistemului imunitar. În plus faþã de acupunctura, programul de tratament pentru a gestiona tulburare dvs. autoimune poate implica o combinaþie de terapii, inclusiv reducerea exerciþii de stres, activitate fizicã moderatã, medicament pe bazã de plante, de sprijin nutriþional ."
Nu e rau pentru inceput si probabil ca dansa nefiind imunolog, anumite informatii ii scapa .
Nu e treaba mea sa discut despre pregatirea acestei colege, dar anumite informatii de completare sunt utile .
In bolile autimune este perturbat/afectat limfocitul T, cel care pastreaza informatia de durata, limfocitul B fiind doar un simplu executant .
Corelatia cu epifiza sau alte parti ale creierului sunt cel putin deplasate, discutam doar de o reactie antigen-trigger si anticorpi de reactie produsi de limfocit .
In practica curenta de peste 20 de ani, pot sustine ca tratamentul acupunctural e insuficient pentru a trata o boala autoimuna . E vorba de o procedura de desensibilizare si asta nu se face prin acupunctura . Exagerari sunt si vor mai fi, rezultate mai putin .
Nu este obligatia mea sa ii dau lectii colegei din America, dar nici nu pot sa raman indiferent la aberatiile ce apar pe net .
Sper ca acest mesaj sa fie citit de colegii medici romani .
Acupunctura nu poate tratata o boala autoimuna, cel mult poate regla activitatea axei ShaoYang .
Dr.Ioan
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2119
Puncte : 34901
Data de inscriere : 24/07/2009

http://sites.google.com/site/acupuncturareumatism/

Revenir en haut Aller en bas

Partager cet article sur : Excite BookmarksDiggRedditDel.icio.usGoogleLiveSlashdotNetscapeTechnoratiStumbleUponNewsvineFurlYahooSmarking

Bolile autoimune si tratamentul acupunctural :: Commentaires

Message le Jeu Juil 15, 2010 11:36 pm par Roxana

Nu acupunctura sau nu NUMAi acupunctura?Se poate ,atunci, homeopat?Nu astept sa aflu remediile pe aceasta cale,dar as vrea sa pot sa sper ca ele exista.

Message le Ven Juil 16, 2010 4:01 pm par Cernev

Roxana a écrit:Nu acupunctura sau nu NUMAi acupunctura?Se poate ,atunci, homeopat?Nu astept sa aflu remediile pe aceasta cale,dar as vrea sa pot sa sper ca ele exista.

Vezi ca Ioan are niste formule pentru bolile autoimune .

Mi-a tratat si mie o matusa de poliartrita .

Message le Ven Juil 16, 2010 5:56 pm par Coson

In spondilita anchilozanta acupunctura, homeopatia au dat rezultate ?

Message le Ven Juil 16, 2010 11:24 pm par Roxana

Va multumesc mult,domnule doctor Tanase!Am fost deja la prima consultatie la domnul doctor Ioan.
Intru des pe acest forum si citesc tot ce scrieti ,cu placere si mare curiozitate,chiar daca nu e legat de durerile mele.Va doresc sanatate multa!

Message  par Contenu sponsorisé

Voir le sujet précédent Voir le sujet suivant Revenir en haut