Acupunctura si homeopatie

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Derniers sujets
» Narcissisme traitement homéopathique
Lun Juil 24, 2017 8:26 am par Amiens Picardie

» Thyroïdite - traitement homéopathique
Sam Juil 22, 2017 2:11 pm par Dr.Ioan Dumitrescu

» Coma discussions
Ven Juil 21, 2017 8:09 am par Dr.Ioan Dumitrescu

» Agaricus blazei
Mer Juil 05, 2017 11:47 pm par Dr.Ioan Dumitrescu

» Trousse d'urgence homéopathique
Mer Juil 05, 2017 9:54 pm par Dr.Ioan Dumitrescu

»  Hernie discale apres la chirurgie
Lun Juil 03, 2017 10:54 am par Dr.Ioan Dumitrescu

» Esofagita de reflux
Jeu Avr 13, 2017 9:54 am par Dr.Ioan Dumitrescu

» Point d'acupuncture pour apprendre les mathématiques.
Jeu Jan 05, 2017 8:58 am par Dr.Ioan Dumitrescu

-

Add to netvibes

-

301 Redirect Code Generator Tool

Get our toolbar!
[Valid RSS]
Flux RSS

Yahoo! 
MSN 

Schizofrenie

Voir le sujet précédent Voir le sujet suivant Aller en bas

26052010

Schizofrenie

Bolile psihice sunt de doua ori mai greu de tratat decat afectiunile organice .
Prima din cauza polimorfismului simptomelor, multe dintre ele relatate eronat de pacient si a doua cauza este cea a narcodependentei celulei nervoase la medicatia antipsihotica .
Exemplu acest caz diagnosticat cu Schizofrenie paranoica .
Pacient V.V , 35 ani, din Tulcea pe care il monitorizez din 2008 si pe care l-am consultat episodic .
Simptome psihice : anxietate, anxietate de anticipatie, confuzie mentala, nu isi gaseste cuvintele, concentrare, intelegere si ideatie dificila si multe frici .
Frica de : apa, accidente, ca isi pierde controlul, de diavol, intuneric, sange, telefon, violenta, frica superstitioasa .
Foarte multe halucinatii auditive in legatura cu voci ce le aude : voci confuze, voci indepartate, voci neplacute despre sine, voci ce il critica .
Neincrezator in sine, sceptic .
Avea obiceiul sa injure in gand persoanele pe langa care trecea si asta il facea sa se simta bine .
Alte simptome / afectiuni : furuncule pe fata, spate, bronsite in copilarie, somn intrerupt, tiuituri in urechi, isi roade unghiile, cerumen in urechi, nevi .
Preferinte alimentare : usturoi .
Avusese si o deceptie in dragoste .
Prima recomandare terapeutica a fost de Natrum Muriaticum, apoi am incercat Anhalonium, Natrum carbonicum si ulterior Anacardium .
Starea pacientului a fost treptat mai echilibrata si comunicarea cu dansul mai facila .
Intrucat il deranjau furunculele de pe fata si spate, i-am recomandat Stafilococcinum de baza si Sulfur pentru drenaj .
L-am mai consultat in 2009, dar fiind prea aglomerat la Institut si calitatea actului medical a avut de suferit si recomandarile terapeutice nu au fost conforme cazului .
Era vorba de incarcatura diatezica omisa si intoxinatia medicamentoasa, ce l-a randul ei ii inducea patologia psihica secundara .
Medicul psihitatru i-a redus dozele de Rispolept de la 4,5 mg la 3 mg si halucinatiile auditive s-au redus mult, devenind pasagere .
Pacientul a revenit la consult cu dorinta sa se faca bine, sa isi faca o meserie, sa aiba un serviciu si sa scape de medicatia psihotropa .
I-am recomandat remedul Nux vomica pentru dezintoxicare, impreuna cu planta Bupleurum pentru functia hepatotropa, remediul sau de constitutie Natrum muriaticum si Medhorinum CH 200 .
Mentionez ca am verificat si reverificat daca este ca tip constitutional Natrum muriaticum si am capatat certitudinea ca nu ma inselasem .
Unde fusese dificultatea cazului si de ce raspunsul nu a fost prompt asa cum eram obisnuit ?
Raspunsul l-am primit chiar de la pacient : acum ma simt bine pentru ca medicul mi-a redus doza de Rispolept, nu mai aud vocile alea care ma inebuneau .
Despre efectele secundare ale medicamentului Rispolept, informatii chiar de la producator :
Reactiile adverse observate in asociatie cu administrarea de Rispolept sunt mentionate mai jos: Comune: insomnie, agitatie, anxietate, cefalee. Rare: somnolenta, oboseala, ameteala, greutate in concentrare, constipatie, dispepsie, greata/voma, dureri abdominale, incetosarea vederii, priapism, disfunctii de erectie, ejaculare si orgasm, incontinenta urinara, rinita, rash si alte reactii alergice.
Rispolept are o tendinta de a induce simptome extrapiramidale mai mici decat neurolepticele clasice.
Totusi, in unele cazuri pot aparea urmatoarele simptome extrapiramidale: tremor, rigiditate, hipersalivatie, bradikinezie, akatisie, distonie acuta...
[Vous devez être inscrit et connecté pour voir ce lien]
Dr.Ioan Dumitrescu
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2110
Puncte : 34038
Data de inscriere : 24/07/2009

http://sites.google.com/site/acupuncturareumatism/

Revenir en haut Aller en bas

Partager cet article sur : Excite BookmarksDiggRedditDel.icio.usGoogleLiveSlashdotNetscapeTechnoratiStumbleUponNewsvineFurlYahooSmarking

Schizofrenie :: Commentaires

Aucun commentaire.

Voir le sujet précédent Voir le sujet suivant Revenir en haut