Acupuncture et homéopathie


Rejoignez le forum, c’est rapide et facile

Acupuncture et homéopathie
Acupuncture et homéopathie
Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.
Translate
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Derniers sujets
» Acupuncture cas de Parkinson
Homeopatia in Germania EmptyDim Mai 22, 2022 12:01 am par Dr Ioan Dumitrescu

» Fibromyalgie traite par l'acupuncture
Homeopatia in Germania EmptyJeu Mai 05, 2022 4:38 pm par Dr Ioan Dumitrescu

»  Fibromyalgie
Homeopatia in Germania EmptyLun Juin 07, 2021 1:52 pm par Dr Ioan Dumitrescu

» Centre médical d'excellence
Homeopatia in Germania EmptySam Mai 15, 2021 9:02 pm par Dr Ioan Dumitrescu

» Endométriose
Homeopatia in Germania EmptyDim Jan 17, 2021 10:51 am par Dr Ioan Dumitrescu

» Spasmophilie, pathologie gynécologique - applications du traitement homéopathique et d'acupuncture
Homeopatia in Germania EmptyLun Nov 16, 2020 12:26 am par Dr Ioan Dumitrescu

» Consultation d'homéopathie par télémédecine
Homeopatia in Germania EmptyJeu Mai 07, 2020 2:51 pm par Dr Ioan Dumitrescu

» Spasmophilie
Homeopatia in Germania EmptyMer Mai 06, 2020 12:35 pm par Dr Ioan Dumitrescu

[Valid RSS]
Flux RSS


Yahoo! 
MSN 


Homeopatie acupunctura

https://migraineh.blogspot.ro/
Share

Homeopatia in Germania

Aller en bas

28052010

Message 

Homeopatia in Germania Empty Homeopatia in Germania




Tot mai mulţi germani au încredere în homeopatie, după cum reiese dintr-un sondaj, efectuat de Institutul Demoscopic Allensbach ...
Sondajul relevă că 57 la sută dintre cei chestionaţi au recurs în anul 2008, cel puţin odată, la un remediu homeopat...
Sondajul menţionat mai relevă că cei mai mulţi pacienţi, care s-au decis să se adreseze unui homeopat, au urmat sfatul unui cunoscut, care a avut o experienţă pozitivă prin tratamentul cu diluţii, granule sau globule, dar şi al unui medic sau farmacist. Cu sigurnaţă, decizia de a se îndrepta spre această formă de terapie alternativă mai este determinată de cel puţin doi factori.

Statistic, în homeopatie, terapeutul rezervă mult mai mult timp pacienţilor săi, mai ales pentru discuţii, decât se obişnuieşte în medicina convenţională, unde lipsa de timp a devenit o serioasă problemă. Prima parte a anamnezei la homeopat durează până la două ore. Chiar şi următoarele faze ale acestei culegeri de informaţii despre pacient în vederea stabilirii unui diagnostic, deşi mai reduse în timp, le depăşesc cu mult pe cele practicate de medicii convenţionali.

Cel de-al doilea factor e legat de acoperirea costurilor pentru terapiile alternative de către casele de asigurări medicale. Tot mai multe case de asigurări, înainte de toate cele private, preiau în întregime costurile tratamentelor alternative, cum ar fi cele homeopatice sau acupunctura. Important e ca homeopaţii să dispună de o pregătire solidă în acest domeniu şi de experienţa necesară.
În Germania aprox. 5500 de medici au absolvit o pregătire postuniversitară de homeopat.
Autor: Medana Weident
Redactor : Rodica Binder
Sursa :
DEUTSCHE WELLE
Teodorescu Cornel
Teodorescu Cornel

Numarul mesajelor : 164
Puncte : 52215
Data de inscriere : 04/01/2010

Revenir en haut Aller en bas

Partager cet article sur : reddit

Homeopatia in Germania :: Commentaires

Dr Ioan Dumitrescu

Message Ven Mai 28, 2010 9:54 pm par Dr Ioan Dumitrescu

Nemtzii stiu homeopatie ?
Am fost si eu in Germania ( Duseldorff ) si am vazut retete ale unor " maestri" apreciati .
Bleahhhh .
Un pluralism jegos, ca si la francezi .
Asa ca te rog las-o jos cu homeopatia din Germania .
Numai la rusi am vazut asa porcarie de pluralism .

Revenir en haut Aller en bas

Cristina Velichi

Message Ven Mai 28, 2010 10:34 pm par Cristina Velichi

Dr.Ioan a écrit:Nemtzii stiu homeopatie ?
Am fost si eu in Germania ( Duseldorff ) si am vazut retete ale unor " maestri" apreciati .
Bleahhhh .
Un pluralism jegos, ca si la francezi .
Asa ca te rog las-o jos cu homeopatia din Germania .
Numai la rusi am vazut asa porcarie de pluralism .

Si...mai stati in Romania ?
Eu in locul D-vs .
Dar nu e treaba mea .
Vreau si eu programare .
V-am trimis un e-mail .

Revenir en haut Aller en bas

Dr Ioan Dumitrescu

Message Sam Mai 29, 2010 2:11 pm par Dr Ioan Dumitrescu

Cristina35 a écrit:
Dr.Ioan a écrit:Nemtzii stiu homeopatie ?
Am fost si eu in Germania ( Duseldorff ) si am vazut retete ale unor " maestri" apreciati .
Bleahhhh .
Un pluralism jegos, ca si la francezi .
Asa ca te rog las-o jos cu homeopatia din Germania .
Numai la rusi am vazut asa porcarie de pluralism .

Si...mai stati in Romania ?
Eu in locul D-vs .
Dar nu e treaba mea .
Vreau si eu programare .
V-am trimis un e-mail .

Da, acum 10 ani inca mai aveam gandul sa plec . Acum am tot ce imi doresc aici, mai putin aparatura pentru cercetare .
Ti-am raspuns la EM .

Revenir en haut Aller en bas

Korsakov

Message Dim Mai 30, 2010 9:15 pm par Korsakov

Ii este frica Tanase .

Revenir en haut Aller en bas

L'auteur de ce message est actuellement banni du forum - Voir le message

Mihai

Message Lun Mai 31, 2010 9:23 am par Mihai

Eu am fost la o homeopata din Bucuresti si in fiecare zi trebuia sa iau alt medicament si ma simmteam din ce in ce mai prost. Acum ma tratez la un medic ce mi-a dat unul singur ce il iau la saptamana si ma simt excelent .
Sper sa nu plece din tara din cauza crizei, i-am zis ca ma duc dupa dansul .
Primul consult a durat o ora domnule scari .

Revenir en haut Aller en bas

Dr Ioan Dumitrescu

Message Lun Mai 31, 2010 2:59 pm par Dr Ioan Dumitrescu

scari a écrit:Nu este adevarat cu pluralismul in Germania, majoritatea homeopatilor germani practica unicismul clasic si sunt foarte metodici si constiinciosi. Nu se poate generaliza de la cate example negative.
In plus homeopatii germani rezerva destul de mult timp pacientului si fac o anamneza serioasa, caci nu sunt presati nici de timp nici de bani. Mai degraba se practica pluralismul in Romania decat in Germania.
Nemtii sunt tot asa de temeinici in homeopatie ca si la constructia de masini. Insa de tratamente ca de la medicii "homeopati" din Romania inca nu am vazut sau auzit personal in Germania, desi nu exclud sa existe. Insa nu cred ca de la homeopati adevarati, studiati, ci mai degraba de la "heilpraktiker" cu cursuri de cateva luni .
Am dat chiar de un caz cand un doctor "homeopat" de pe lange Dunare a prescris 16 remedii homeopate diferite la un singur copil.

Nu cred ca aveti o statistica actualizata de cati homeopati pluralisti sunt in Romania .
Sigur e ca acum politica cursurilor la Centrul de pregatire al medicilor este de a se preda homeopatia clasica unicista, deci .. poate or mai fi cativa pluralisti din generatia veche .

Revenir en haut Aller en bas

L'auteur de ce message est actuellement banni du forum - Voir le message

Dr Ioan Dumitrescu

Message Mar Juin 01, 2010 11:25 am par Dr Ioan Dumitrescu

scari a écrit:Nu stiu cati homeopati sunt in Romania si cati practica homeopatia adevarata, insa foarte rar am sansa sa dau de un pacient care a fost la un homeopat unicist. De regula dau mereu de pacienti care nu au fost vindecati dupa ce au primit mai multe remedii saptamanal pt. diferite simptome. Din aceasta cauza numarul de homeopati pe care ii recomand personal s-a redus cam drastic la numai 4-5, care pt. o tara intreaga este destul de putin. Printre acestia unul acorda asa de putin timp pacientului incat este f. greu de a gasi remediul potrivit oricat ai fi de bun; alt medic pe care l-am recomandat de multe ori spune unui pacient pe care l-am trimis dupa 1 tentativa nereusita de vindecare direct in fata ca are cazuri mai interesante, decat al pacientului respectiv.
Deci mai raman cam 2, la care pot trimite pe cineva cu inima deschisa. Iar cu dvoastra in total 3.
Poate imi dati niste nume si adrese de medici homeopati buni si cu experienta din Romania care practica homeopatia clasica unicista.
.

Cred ca este o opinie gresita si asta e si din cauza unor colegi romani slugarnici care invitand medici homeopati din strainatate, spun ca noi romanii avem nevoie sa invatam de la ei homeopatia .
Si uite asa medicul X sau Y din Romania anunta conferinta lui Peter, Smith , Jonson, Jayasurya, etc ca un eveniment intergalactic .
Respectivi Peter...convinsi ca noi am cazut din copaci si de abia acum am auzit de homeopatie incep prelegerile lor epocale cu ABC-ul homeopatiei .
Din respect nejustificat, exagerat fata de tot ce este strain, colegii romani tac, asculta, aplauda, desi la banalitatile spuse de acesti " maestri" alta ar trebui sa fie atitudinea sau riposta .

Uneori mai particip si eu la aceste reprezentari "stiintifice" si ii supar pe organizatorii romani cu intrebari indiscrete pentru marile statui internationale ale homeopatiei .
Mai sunt si medici straini buni profesionisti in ale homeopatiei, dar astia afiseaza o modestie decenta, ca si multi dintre colegii mei medici romani,buni profesionisti, modesti, necunoscuti si cu mult bun simt .
Asta e adevarul Scari si faptul ca eu nu cred in vorbe, reclama sau eticheta tot ce e strain e bun, se datoreaza coloanei vertebrale .
Imi scot insa palaria in fata unui Sankaran, Dey, Whitmont, Masi, adevarate valori ale homeopatiei internationale .

Revenir en haut Aller en bas

L'auteur de ce message est actuellement banni du forum - Voir le message

Dr Ioan Dumitrescu

Message Mar Juin 01, 2010 1:00 pm par Dr Ioan Dumitrescu

Dr.Ioan a écrit:
scari a écrit:Nu stiu cati homeopati sunt in Romania si cati practica homeopatia adevarata, insa foarte rar am sansa sa dau de un pacient care a fost la un homeopat unicist. De regula dau mereu de pacienti care nu au fost vindecati dupa ce au primit mai multe remedii saptamanal pt. diferite simptome. Din aceasta cauza numarul de homeopati pe care ii recomand personal s-a redus cam drastic la numai 4-5, care pt. o tara intreaga este destul de putin. Printre acestia unul acorda asa de putin timp pacientului incat este f. greu de a gasi remediul potrivit oricat ai fi de bun; alt medic pe care l-am recomandat de multe ori spune unui pacient pe care l-am trimis dupa 1 tentativa nereusita de vindecare direct in fata ca are cazuri mai interesante, decat al pacientului respectiv.
Deci mai raman cam 2, la care pot trimite pe cineva cu inima deschisa. Iar cu dvoastra in total 3.
Poate imi dati niste nume si adrese de medici homeopati buni si cu experienta din Romania care practica homeopatia clasica unicista.
.

Sunt multi .
Incerc sa ii promovez aici pe site ( Dr Cacoveanu, Randasu, Pavlovski, etc )
Ii puteti lua de pe site .
Dupa cum observati, incerc sa adun aici ce e mai bun in domeniu, sa ii incurajez, sa ii invat din putinul pe care il stiu eu .

Cred ca este o opinie gresita si asta e si din cauza unor colegi romani slugarnici care invitand medici homeopati din strainatate, spun ca noi romanii avem nevoie sa invatam de la ei homeopatia .
Si uite asa medicul X sau Y din Romania anunta conferinta lui Peter, Smith , Jonson, Jayasurya, etc ca un eveniment intergalactic .
Respectivi Peter...convinsi ca noi am cazut din copaci si de abia acum am auzit de homeopatie incep prelegerile lor epocale cu ABC-ul homeopatiei .
Din respect nejustificat, exagerat fata de tot ce este strain, colegii romani tac, asculta, aplauda, desi la banalitatile spuse de acesti " maestri" alta ar trebui sa fie atitudinea sau riposta .

Uneori mai particip si eu la aceste reprezentari "stiintifice" si ii supar pe organizatorii romani cu intrebari indiscrete pentru marile statui internationale ale homeopatiei .
Mai sunt si medici straini buni profesionisti in ale homeopatiei, dar astia afiseaza o modestie decenta, ca si multi dintre colegii mei medici romani,buni profesionisti, modesti, necunoscuti si cu mult bun simt .
Asta e adevarul Scari si faptul ca eu nu cred in vorbe, reclama sau eticheta tot ce e strain e bun, se datoreaza coloanei vertebrale .
Imi scot insa palaria in fata unui Sankaran, Dey, Whitmont, Masi, adevarate valori ale homeopatiei internationale .

Revenir en haut Aller en bas

Dr Ioan Dumitrescu

Message Mar Juin 01, 2010 1:03 pm par Dr Ioan Dumitrescu

Sunt multi .
Incerc sa ii promovez aici pe site ( Dr Cacoveanu, Randasu, Pavlovski, etc )
Ii puteti lua de pe site .
Dupa cum observati, incerc sa adun aici ce e mai bun in domeniu, sa ii incurajez, sa ii invat din putinul pe care il stiu eu .

Revenir en haut Aller en bas

Dr.Ionescu Sterian

Message Mar Juin 01, 2010 1:41 pm par Dr.Ionescu Sterian

scari a écrit:Nu stiu cati homeopati sunt in Romania si cati practica homeopatia adevarata, insa foarte rar am sansa sa dau de un pacient care a fost la un homeopat unicist. De regula dau mereu de pacienti care nu au fost vindecati dupa ce au primit mai multe remedii saptamanal pt. diferite simptome. Din aceasta cauza numarul de homeopati pe care ii recomand personal s-a redus cam drastic la numai 4-5, care pt. o tara intreaga este destul de putin. Printre acestia unul acorda asa de putin timp pacientului incat este f. greu de a gasi remediul potrivit oricat ai fi de bun; alt medic pe care l-am recomandat de multe ori spune unui pacient pe care l-am trimis dupa 1 tentativa nereusita de vindecare direct in fata ca are cazuri mai interesante, decat al pacientului respectiv.
Deci mai raman cam 2, la care pot trimite pe cineva cu inima deschisa. Iar cu dvoastra in total 3.
Poate imi dati niste nume si adrese de medici homeopati buni si cu experienta din Romania care practica homeopatia clasica unicista.


Nu stiu cati homeopati sunt in Romania si cati practica homeopatia adevarata,

Si in Germania sunt ?

Revenir en haut Aller en bas

L'auteur de ce message est actuellement banni du forum - Voir le message

Message  par Contenu sponsorisé

Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut

- Sujets similaires

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum