Acupuncture et homéopathie


Rejoignez le forum, c’est rapide et facile

Acupuncture et homéopathie
Acupuncture et homéopathie
Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.
Translate
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Derniers sujets
» Acupuncture cas de Parkinson
Cabinet medical privat  EmptyDim Mai 22, 2022 12:01 am par Dr Ioan Dumitrescu

» Fibromyalgie traite par l'acupuncture
Cabinet medical privat  EmptyJeu Mai 05, 2022 4:38 pm par Dr Ioan Dumitrescu

»  Fibromyalgie
Cabinet medical privat  EmptyLun Juin 07, 2021 1:52 pm par Dr Ioan Dumitrescu

» Centre médical d'excellence
Cabinet medical privat  EmptySam Mai 15, 2021 9:02 pm par Dr Ioan Dumitrescu

» Endométriose
Cabinet medical privat  EmptyDim Jan 17, 2021 10:51 am par Dr Ioan Dumitrescu

» Spasmophilie, pathologie gynécologique - applications du traitement homéopathique et d'acupuncture
Cabinet medical privat  EmptyLun Nov 16, 2020 12:26 am par Dr Ioan Dumitrescu

» Consultation d'homéopathie par télémédecine
Cabinet medical privat  EmptyJeu Mai 07, 2020 2:51 pm par Dr Ioan Dumitrescu

» Spasmophilie
Cabinet medical privat  EmptyMer Mai 06, 2020 12:35 pm par Dr Ioan Dumitrescu

[Valid RSS]
Flux RSS


Yahoo! 
MSN 


Homeopatie acupunctura

https://migraineh.blogspot.ro/
Share

Cabinet medical privat

Aller en bas

25062010

Message 

Cabinet medical privat  Empty Cabinet medical privat




In Romania dupa revolutie si in sectorul sanitar medicii au optat pentru privatizare, stomatologia fiind in top .
Medicina naturista prin sectiunile ei : acupunctura, homeopatie, fitoterapie si dietoterapie sunt metodele terapeutice preferate de pacienti atat datorita efectelor secundare reduse sau absente, cat si rezultatelor sale .
De la pacientii mei aflu despre colegi medici, fosti cursanti care si-au deschis cabinete private, despre preturi, rezultate sau insuccesele lor .
Este dreptul fiecarui medic sa isi stabileasca tariful contra serviciilor oferite, dar nu pot sa nu fiu mirat cand aud de tarife exagerate pentru aceste servicii .
In occident acestea ar fi tarife normale, nu insa in Romania .
Ce i se ofera pacientului pentru pretul solicitat, care sunt rezultatele si cum sunt prevenite recidivele ?
Ce pachet de servicii specifice bolii i se ofera ?
Trebuie facuta diferenta intre o boala acuta, cum ar fi de exemplu o nevralgie intercostala, o zona zooster, o lombalgie si o boala cronica, cum ar fi o poliartrita acuta, o tumora, o tiroidita, etc .
Daca intr-o boala acuta, acupunctura poate vindeca rapid afectiunea, in cazul unei boli cronice vom obtine doar o amelioare ce nu poate da satisfactie nici pacientului si nici unui medic responsabil .
Am sustinut mereu ca singura metoda ce este indicata in bolile cronice grave este homeopatia si ca acupunctura imi foloseste doar la reglajul / armonizarea circulatiei Qi-ului in meridiane .
Ideal este a se combina cele patru metode pentru a trata sindromul cauzal al patogeniei pacientului .
Revenind la problema raportului dintre serviciile oferite si pretul solicitat, insuccesele unor colegi ce sustin ca pot trata o afectiune cronica, fac un real deserviciu ce dand dovada de realism nu sustin ca pot trata, vindeca prin acupunctura boli cronice grave .
Anatema pacientului nemultumit este pusa pe intreaga casta medicala ce utilizeaza in recuperare medicina naturista .
Nici unui pacient ce mi-a solicitat un tratament nu i-am dat garantia, asigurarea ca il vindec, chiar si in cazul unor afectiuni usoare, pentru simplul motiv ca fiecare pacient are propria sa patologie si un simptom banal : cefalee, insomnie, constipatie fiiind de fapt varful unui iceberg, al unei boli grave ce da acest prim semnal simptom .
A te baza numai pe examenul pulsului, fetei, limbii si a omite investigatiile paraclinice este o mare greseala, impardonadila pentru un medic .
In concluzie recomand pentru colegii incepatori in ale acupuncturii si homeopatiei, sa acorde servicii la nivelul tarifelor solicitate si sa utilizeze investigatiile paraclinice atat pentru diagnostic, cat si ca elemente de monitorizare a tratamentului

Pentru pacienti : la Institutul de medicina complementara si alternativa, la punctul farmaceutic gasiti ace de acupunctura de unica folosinta ( inclusiv argintate, aurite ) si moxa la preturi rezonabile .

Dr Ioan Dumitrescu
Dr Ioan Dumitrescu
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2154
Puncte : 58528
Data de inscriere : 24/07/2009

http://sites.google.com/site/acupuncturareumatism/

Revenir en haut Aller en bas

Partager cet article sur : reddit

Cabinet medical privat :: Commentaires

vstgx

Message Dim Juin 27, 2010 11:32 am par vstgx

Si credeti ca vor tine seama de aceste observatii ?

Revenir en haut Aller en bas

Marta

Message Lun Juin 28, 2010 5:01 pm par Marta

Se poate trata eritemul polimorf ?

Revenir en haut Aller en bas

Dr Ioan Dumitrescu

Message Lun Juin 28, 2010 10:06 pm par Dr Ioan Dumitrescu

Marta a écrit:Se poate trata eritemul polimorf ?

In principu da, dar nu pe forum .

Revenir en haut Aller en bas

avatar

Message Lun Juil 26, 2010 4:39 pm par CK

Domnule dr Ioan as dori sa va mai fac o vizita cand aveti timp, pt programare telefonica mai este valabil intervalul orar? va multumesc

Revenir en haut Aller en bas

Dr Ioan Dumitrescu

Message Lun Juil 26, 2010 7:04 pm par Dr Ioan Dumitrescu

CK a écrit:Domnule dr Ioan as dori sa va mai fac o vizita cand aveti timp, pt programare telefonica mai este valabil intervalul orar? va multumesc

Da .

Revenir en haut Aller en bas

Message  par Contenu sponsorisé

Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut

- Sujets similaires

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum