Acupuncture et homéopathie


Rejoignez le forum, c’est rapide et facile

Acupuncture et homéopathie
Acupuncture et homéopathie
Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.
Translate
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Derniers sujets
» Acupuncture cas de Parkinson
Ce boli ascunde apa strandurilor? EmptyDim Mai 22, 2022 12:01 am par Dr Ioan Dumitrescu

» Fibromyalgie traite par l'acupuncture
Ce boli ascunde apa strandurilor? EmptyJeu Mai 05, 2022 4:38 pm par Dr Ioan Dumitrescu

»  Fibromyalgie
Ce boli ascunde apa strandurilor? EmptyLun Juin 07, 2021 1:52 pm par Dr Ioan Dumitrescu

» Centre médical d'excellence
Ce boli ascunde apa strandurilor? EmptySam Mai 15, 2021 9:02 pm par Dr Ioan Dumitrescu

» Endométriose
Ce boli ascunde apa strandurilor? EmptyDim Jan 17, 2021 10:51 am par Dr Ioan Dumitrescu

» Spasmophilie, pathologie gynécologique - applications du traitement homéopathique et d'acupuncture
Ce boli ascunde apa strandurilor? EmptyLun Nov 16, 2020 12:26 am par Dr Ioan Dumitrescu

» Consultation d'homéopathie par télémédecine
Ce boli ascunde apa strandurilor? EmptyJeu Mai 07, 2020 2:51 pm par Dr Ioan Dumitrescu

» Spasmophilie
Ce boli ascunde apa strandurilor? EmptyMer Mai 06, 2020 12:35 pm par Dr Ioan Dumitrescu

[Valid RSS]
Flux RSS


Yahoo! 
MSN 


Homeopatie acupunctura

https://migraineh.blogspot.ro/
Share

Ce boli ascunde apa strandurilor?

Aller en bas

09082010

Message 

Ce boli ascunde apa strandurilor? Empty Ce boli ascunde apa strandurilor?




Specialiştii în sănătate publică din cadrul Ministerului Sănătăţii atenţionează că apa din piscină şi ştranduri poate să fie o sursă de microorganisme infecţioase (bacterii, virusuri, paraziţi şi ciuperci) care, pătruzând în organism, poate genera o serie de infecţii localizate, cel mai frecvent la nivelul pielii, ochilor, urechilor și tubului digestiv.

Chiar și în piscinele atent îngrijite există pericolul contactării de infecții deoarece unii germeni sunt rezistenți la acțiunea de dezinfectare și clorinare a apei.
Cele mai frecvente afecțiuni ce pot și cauzate de apa ștrandurilor sunt dermatozele. Pitiriazisul, de exemplu, este o micoză a pielii produsă de o ciupercă și se caracterizează prin apariţia unor pete mici de culoare cafeniu închis, localizate cu predilecţie la nivelul toracelui. Transmiterea bolii se face prin apa de piscină, dar şi prin utiliazarea unui șezlong fără folosirea prosopului personal. Râia şi pediculoza sunt alte probleme ce pot fi contractate prin folosirea prosoapelor contaminate care nu au fost spălate corespunzător.

Din cauza apei din piscine mai pot aparea afecțiuni oculare și otice. Conjunctivita de piscină este produsă adesea de virusuri (adenovirusuri sau enterovirusuri) care pe lângă manifestările oculare poate fi însoțită și de alte manifestări - febră, faringită sau manifestări neurologice care apar la scurt timp după infecția conjunctivală. O altă afecțiune produsă de apa ștrandurilor este otita de piscină - manifestată prin durere, senzaţie de ureche înfundată şi mâncărime în conductul auditiv extern.

Specialiștii Ministerului Sănătății amintesc că bolile digestive se manifestă adesea prin diaree - care apare mai frecvent la copii după ingestia de apă contaminată în care există diversi germeni (chiști de Giardia lamblia, enterovirusuri sau bacterii).
Totodata, există riscul apariției la dezinfectanții din apă, a unor reacții alergice la nivelul pielii (dermatite de contact), sau de apariție a unor iritații la nivelul ochilor sau a unor afecțiuni (uscarea sși contractarea conjunctivei, dispariția secreției lacrimale).
Sursa: Sanatatea TV
vstgx
vstgx
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 829
Varsta : 48
Puncte : 53248
Data de inscriere : 17/02/2010

Revenir en haut Aller en bas

Partager cet article sur : reddit

Ce boli ascunde apa strandurilor? :: Commentaires

Dr Ioan Dumitrescu

Message Lun Aoû 09, 2010 12:59 pm par Dr Ioan Dumitrescu

Trichomonas .

Revenir en haut Aller en bas

Dr Cristina Teodorescu

Message Mar Aoû 10, 2010 8:41 am par Dr Cristina Teodorescu

Eu nu imi las copii la strand .
Anul trecut au luat o ciuperca si de abia am reusit sa ii tratez .

Revenir en haut Aller en bas

Dr.Ionescu Sterian

Message Ven Aoû 13, 2010 8:19 pm par Dr.Ionescu Sterian

Azi am vazut un caz cu o eczema urata ce i-a aparut la 3 zile dupa o baie la strand .
Ar trebui luate masuri de sanctionare a celor ce nu asigura curatenia, dezinfectia bazinelor .

Revenir en haut Aller en bas

Message  par Contenu sponsorisé

Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut

- Sujets similaires

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum