Acupuncture et homéopathie


Rejoignez le forum, c’est rapide et facile

Acupuncture et homéopathie
Acupuncture et homéopathie
Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.
Translate
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Derniers sujets
» Acupuncture cas de Parkinson
Homeopatie intrebari EmptyDim Mai 22, 2022 12:01 am par Dr Ioan Dumitrescu

» Fibromyalgie traite par l'acupuncture
Homeopatie intrebari EmptyJeu Mai 05, 2022 4:38 pm par Dr Ioan Dumitrescu

»  Fibromyalgie
Homeopatie intrebari EmptyLun Juin 07, 2021 1:52 pm par Dr Ioan Dumitrescu

» Centre médical d'excellence
Homeopatie intrebari EmptySam Mai 15, 2021 9:02 pm par Dr Ioan Dumitrescu

» Endométriose
Homeopatie intrebari EmptyDim Jan 17, 2021 10:51 am par Dr Ioan Dumitrescu

» Spasmophilie, pathologie gynécologique - applications du traitement homéopathique et d'acupuncture
Homeopatie intrebari EmptyLun Nov 16, 2020 12:26 am par Dr Ioan Dumitrescu

» Consultation d'homéopathie par télémédecine
Homeopatie intrebari EmptyJeu Mai 07, 2020 2:51 pm par Dr Ioan Dumitrescu

» Spasmophilie
Homeopatie intrebari EmptyMer Mai 06, 2020 12:35 pm par Dr Ioan Dumitrescu

[Valid RSS]
Flux RSS


Yahoo! 
MSN 


Homeopatie acupunctura

https://migraineh.blogspot.ro/
Share

Homeopatie intrebari

Aller en bas

19082010

Message 

Homeopatie intrebari Empty Homeopatie intrebari




10 intrebari .

Sunt intrebari puse frecvent de pacienti sau medicii cursanti .
1. Ce dilutie folosim la pacienti ?
Cea mai buna dilutie este cea pe care o ai .
Adica indiferent de dilutie, medicamentul homeopat isi face efectul daca este ales corect .
Ca exista o preferinta de utilizare a dilutiilor joase sub CH 15 pentru aspectele fizice ale patologiei individului si dilutii inalte peste CH 200 pentru aspectele mentale, este adevarat .
Sunt medicamente homeopate care in dilutii inalte dau agravari, cum ar fi Ignatia amara, Phosphorus, Aurum metallicum .
Precizare la Aurum metallicum dilutie de CH 30 sau peste, nu se va folosii decat daca pacientul are tendinta la sinucidere prin aruncare de la inaltime
Daca nu exista aceasta tendinta suicidala, se va evita folosirea lui, putand induce acesta stare .
Revenind la intrebarea care dilutie sa o folosim, imi aduc aminte de un caz de astm bronsic din Buzau, pe care l-am consultat la mine acasa si i-am stabilit tipologia ca fiind de Arsenicum album.
Aveam in casa Arsenicum album dilutia de 10 Mille si i-am administrat o doza
Pana a doua zi am avut emotii daca acea dilutie inalta nu i-a facut rau .
Raspunsul pacientului : domnule doctor de 10 ani nu am mai dormit asa bine, nu am avut criza obisnuita de noapte ( tipica la Ars alb ) .
Si exemplele sunt multe, confirmand faptul, ca mai important este de a alege corect remediul de constitutie si nu dilutia .
2. Cate granule trebuie sa ia pacientul ?
Acum multi ani administram personal dozele la pacient in plicuri, intrucat unii pacienti in exces de zel luasera mai mult timp decat le recomandasem tratamentul .
Una dintre paciente, tot un astm bronsic a luat cele 7 plicuri de la mine si in loc sa revina peste o saptamana cum o programasem, a venit la control dupa o luna .
Am intrebat-o de ce nu a venit dupa o saptamana – mi-a comunicat ca luase cate o singura granula din plicurile date de mine si nu a mai avut nici o criza In trecut era practica ca o doza sa fie un tub si nu 5 granule, deci nu numarul conteaza, ci informatia transmisa la papila gustativa .
De aceea e important ca pacientul sa nu manance o ora, sa nu le atinga cu mana, sa nu bea ceiuri, sa se spele pe dinti 3-4 ore, pentru ca la nivelul papilei gustative sa avem liniste informationala .
3. Este homeopatia eficienta in boala X sau Y ?
Este o intrebare stupida, teoretic si practic homeopatia este eficienta in toate bolile, problema este reactivitatea organismului la medicatia homeopata, adica raspunsul hipotalamo-hipofizar la informatia homeopata .
Sunt organisme intoxicate cu diverse substante :arsenic, mercur, nitriti, fosfati, etc a caror celule hipotalamice, hipofizare nu descarca neuromodulatorii necesari procesului de vindecare prin blocajul enzimatic intracelular si atunci homeopatia nu mai este eficienta .
Sau avem situatia in care fie pacientul este prea in varsta, epuizat sau are o suferinta de boala cronica si atunci iar homeopatia nu este eficienta ; valabil si la cancerosi .
De aceea utilizez complementar fitoterapia, acupunctura si dietoterapia .
4. Cat dureaza un tratament homeopat ?
Iar o intrebare la care nu se poate raspunde .
Am avut cazuri care dupa o singura doza s-au vindecat pentru multi ani .
Unele dupa 7 zile au revenit dupa un an si altele au necesitat chiar dupa doi ani
E vorba tot de reactivitatea sistemului, de gradul sau de intoxicare, vechimea bolii si dezatsrele tisulare produse ; ma refer la tumori, litiaze sau boli autoimune .
5. Cat timp dureaza efectul benefic al unui tratament homeopat ?
...
Restul aici :
http://starchoicesrl.webs.com/apps/wiki/homeopatie-informatii

Dr Ioan Dumitrescu
Dr Ioan Dumitrescu
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2154
Puncte : 58738
Data de inscriere : 24/07/2009

http://sites.google.com/site/acupuncturareumatism/

Revenir en haut Aller en bas

Partager cet article sur : reddit

Homeopatie intrebari :: Commentaires

mioara

Message Jeu Aoû 19, 2010 9:20 pm par mioara

Sunt f. utile aceste precizari ptr. care va multumim. As avea o nelamurire legata de faptul ca o boala autoimuna nu poate fi tratata homeopatic : sunt totusi descrise in MM. remedii care au ca indicatii de ex. lupusul, dvs. afirmati ca o astfel de boala este rezistenta la acest trat; eu am tiroidita Hashimoto si mi-ati spus chiar la o consultatie unde ati constatat ca remediile selectate pana atunci nu- si facusera efectul , ca pana nu -mi scade titrul de anticorpi nu voi obtine beneficii ale acestor remedii ; rugamintea mea este daca se poate sa-mi spuneti cum scad acest titru, prin ce metode .

Revenir en haut Aller en bas

mioara

Message Jeu Aoû 19, 2010 9:43 pm par mioara

V-as mai ruga daca se poate sa ne spuneti ce sfat ne dati cand se folosesc remedii dpdv al consumului de cafea cotidian ,( am omis sa va intreb la consultatii,), ma refer la o parere personala.

Revenir en haut Aller en bas

Dr Ioan Dumitrescu

Message Jeu Aoû 19, 2010 9:50 pm par Dr Ioan Dumitrescu

mioara a écrit:Sunt f. utile aceste precizari ptr. care va multumim. As avea o nelamurire legata de faptul ca o boala autoimuna nu poate fi tratata homeopatic : sunt totusi descrise in MM. remedii care au ca indicatii de ex. lupusul, dvs. afirmati ca o astfel de boala este rezistenta la acest trat; eu am tiroidita Hashimoto si mi-ati spus chiar la o consultatie unde ati constatat ca remediile selectate pana atunci nu- si facusera efectul , ca pana nu -mi scade titrul de anticorpi nu voi obtine beneficii ale acestor remedii ; rugamintea mea este daca se poate sa-mi spuneti cum scad acest titru, prin ce metode .

Mioara fiecare medic are secretele lui .
Ata ete .

Revenir en haut Aller en bas

Dr Ioan Dumitrescu

Message Jeu Aoû 19, 2010 9:51 pm par Dr Ioan Dumitrescu

mioara a écrit:V-as mai ruga daca se poate sa ne spuneti ce sfat ne dati cand se folosesc remedii dpdv al consumului de cafea cotidian ,( am omis sa va intreb la consultatii,), ma refer la o parere personala.

La 3 ore dupa remediu puteti bea o cafea .

Revenir en haut Aller en bas

mioara

Message Jeu Aoû 19, 2010 10:05 pm par mioara

Dle doctor, eu nu credeam ca veti divulga aceste secrete pe forum; doream sa stiu daca metodele apartin alopatiei sau medicinii alternative . Raspunsul dvs ma provoaca sa va intreb daca la consultatiile pe care mi le- ati acordat ati incercat sa tratati si titrul crescut de anticorpi care va spun ca este tot mare ( ultima determinare din ianuarie arata 150 ui). Cu respect!

Revenir en haut Aller en bas

Dr Ioan Dumitrescu

Message Jeu Aoû 19, 2010 10:20 pm par Dr Ioan Dumitrescu

1. Din 1979 ma ocup de studiul bolilor utoimune .
2. Sunt variante de tratament si alopat ( nu cortizon ) si alternativ .
3. Daca iei tratament din an in Paste, speri sa ai rezultate ?
4. Chiar daca tratamentul meu ar dura 12 luni ( luat constant) si tot merita .
5. 150 ui ! si cat era inainte ( atentie nu toate lab fac analizele corect )

Revenir en haut Aller en bas

Korsakov

Message Jeu Aoû 19, 2010 11:56 pm par Korsakov

Dr.Ioan a écrit:1. Din 1979 ma ocup de studiul bolilor utoimune .
2. Sunt variante de tratament si alopat ( nu cortizon ) si alternativ .
3. Daca iei tratament din an in Paste, speri sa ai rezultate ?
4. Chiar daca tratamentul meu ar dura 12 luni ( luat constant) si tot merita .
5. 150 ui ! si cat era inainte ( atentie nu toate lab fac analizele corect )

Bolile autoimune sunt greu de tratat .
Vreau sa vad rezultate .

Revenir en haut Aller en bas

Marta

Message Ven Aoû 20, 2010 7:26 am par Marta

Sunt diferente intre tratamentele naturiste ?
Ma refer la rezultate .

Revenir en haut Aller en bas

Dr Ioan Dumitrescu

Message Ven Aoû 20, 2010 7:36 am par Dr Ioan Dumitrescu

Marta a écrit:Sunt diferente intre tratamentele naturiste ?
Ma refer la rezultate .

Sunt Marta .
Fiecare tratament actioneaza pe palierul sau .
Homeopatia este cea mai profunda ca actiune .

Revenir en haut Aller en bas

Roxana

Message Ven Aoû 20, 2010 1:43 pm par Roxana

Exista si plante care pot completa homeopatia in linistirea limfocitelor T?

Revenir en haut Aller en bas

Dr Ioan Dumitrescu

Message Ven Aoû 20, 2010 2:24 pm par Dr Ioan Dumitrescu

Roxana a écrit: Exista si plante care pot completa homeopatia in linistirea limfocitelor T?

Roxana esti medic ?
Daca da .
Esti medic acupunctor ?
Ca sa iti pot explica ( nu pe forum ) ar trebui sa cunosti acupunctura .
E vorba de sindroame si plantele utilizate in tratarea lor .
Eu practic fitoterapia traditional chineza .

Revenir en haut Aller en bas

Roxana

Message Ven Aoû 20, 2010 2:52 pm par Roxana

Sunt ...pacient.Al dumneavoastra,spre norocul meu...

Revenir en haut Aller en bas

Message  par Contenu sponsorisé

Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut

- Sujets similaires

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum