Acupuncture et homéopathie
Translate

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Derniers sujets
» Informatii programari la sediul Institutului
Ven Oct 20, 2017 3:03 pm par Dr.Ioan

» Narcissisme traitement homéopathique
Jeu Sep 21, 2017 7:55 am par Dr.Ioan

» L'action d'acupuncture
Jeu Sep 21, 2017 7:54 am par Dr.Ioan

»  Hernie discale apres la chirurgie
Jeu Sep 21, 2017 7:51 am par Dr.Ioan

» Thyroïdite - traitement homéopathique
Mer Sep 13, 2017 8:03 pm par Perseu

» Diabéte neurogéne
Sam Aoû 05, 2017 1:51 pm par Dr.Ioan

» Coma discussions
Ven Juil 21, 2017 8:09 am par Dr.Ioan

» Agaricus blazei
Mer Juil 05, 2017 11:47 pm par Dr.Ioan

-

Add to netvibes

-

301 Redirect Code Generator Tool

Get our toolbar!
[Valid RSS]
Flux RSS

Yahoo! 
MSN 

Aura energetică a corpului uman

Voir le sujet précédent Voir le sujet suivant Aller en bas

12102010

Aura energetică a corpului uman

La nivelul corpului uman, creierul are rolul unei baterii electrice care este încărcată de traiectul digestiv, conductorii de energie electrică fiind nervii, meridianele și canalele energetice.
Prin absorbția hranei la nivelul tubului digestiv, se introduc în organism minerale, care datorită proceselor de electroliză chimică produc curent electric în creier. Acesta din urmă, o disipează prin sistemul nervos pentru a realiza coordonarea tuturor funcțiilor organismului. Pentru că energia circulă prin traiecte nervoase, în jurul corpului apare și se dezvoltă un câmp magnetic. Dacă organele implicate în acest circuit complex nu funcționează la capacitatea lor optimă, atunci potențialul electric al creierului scade, având consecințe asupra biocâmpului uman.
Datorită faptului că la nivelul corpului fizic canalele energetice primare sunt traiectele nervoase, sanguine, coloana vertebrală și meridianele, iar canalele bioenergetice subtile merg paralel, corelat și cu faptul că magnetismul se dezvoltă perpendicular pe distanța transmiterii impulsurilor energetice, impulsurile se induc și se potențează reciproc. Rezultatul acestei acțiuni este mărirea și întărirea câmpului bioelectromagnetic propriu. Este absolut necesar ca acești curenți de energie să se afle în fază și în armonie pentru ca procesul de inducție și potențare să poată fi menținut.

Câmpul energetic
Câmpul energetic este alcătuit din trei elemente:
- centrii energetici (cunoscuți sub denumirea sanscrită de chakre)
- aura
- meridianele

Centrii energetici (chakrele)
Chakrele reprezintă legătura dintre corpul fizic și cel subtil.
Există șapte centri energetici principali situați liniar, în plan vertical, astfel:
- primul în perineu (Muladhara Chakra)
- al doilea la două degete sub ombilic (Swadhisthana Chakra)
- al treilea în plexul solar (Manipura Chakra)
- al patrulea la mijlocul sternului (Anahata Chakra)
- al cincilea la mijlocul gâtului (Vishuddha Chakra)
- al șaselea între sprâncene (Ajna Chakra)
- al șaptelea în creștetul capului (Sahasrara Chakra)

Aceștia preiau energie din mediul înconjurător și, după ce este folosită de organism, eliberează în exterior energia uzată.

Meridianele
Meridianele sunt canale energetice, pe care vi le puteți imagina ca pe un păienjeniș luminos, a căror structură este paralelă cu cea a vaselor de sânge. Prin această rețea circulă energia captată de chakre. Există douăsprezece meridiane principale și două extraordinare: cel conceptor și cel guvernor care formează micul circuit ceresc.

Aura umană

Aura reprezintă învelișul corpului uman în plan subtil și este compusă din mai multe straturi de energie subtilă. Aura este de fapt produsă de mișcarea continuă a chakrelor, luminozitatea și acuratețea ei descriind starea de sănătate a corpurilor care o compun.

Straturile aurei:
- corpul fizic care reprezintă miezul aurei
- corpul eteric care este un strat de 5 aure în jurul corpului
- corpul afectiv este stratul perceput în culori
- corpul mental care este vizibil în jurul capului și al umerilor
- corpul spiritual este stratul care face o persoană carismatică sau strălucitoare

Intensitatea gândurilor și a sentimentelor, starea psihică și de sănătate, determină mărimea aurei, claritatea culorilor și uniformitatea acesteia. Aura umană se poate contracta sau dilata în funcție și de influențele mediului ambiant. În cazurile de boală, de frică și șoc emoțional, aura se strânge în jurul corpului. Aura se poate extinde în situații favorabile.

Aura energetică poate fi interpretată după multitudinea de culori vizualizată (și nu numai după culori). Ca orice fenomen care se manifestă, aura umana este supusă procesului evolutiv. Ea se formează în jurul fătului în viața intrauterină și culorile sale sunt strălucitoare în momentul nașterii. Aceasta se modifică în funcție de evoluția spirituală a ființei umane. În general, aura poate fi strălucitoare sau ternă, mai îngustă sau mai largă, multicoloră sau unicoloră, perturbată sau calmă, maculată sau pură.

Culorile întalnite în aură sunt culorile de bază primare: roșu, galben și albastru.
Din combinațiile lor se obțin alte nuanțe spectrale numite culori secundare :
- rosu + galben = portocaliu
- galben + albastru = verde
- albastru + roșu = violet
Culorile complementare sunt:
- roșu-verde
- galben-violet
- albastru-portocaliu
Culorile calde sunt: roșu, portocaliu și galben.
Culorile reci sunt: albastru, indigo și violet.
Culoarea neutră: verde.

Interpretări ale culorii de bază a aurei
Roșu aprins = agresivitate, supărare, tendințe spre suicid, probleme sentimentale, blocaje energetice
Roșu pal = epuizare excesivă, depresie
Galben închis = tiranie, tendințe de posesivitate și gelozie, dezechilibru
Galben deschis = persoana evoluată spiritual cu sănătate foarte bună, corp echilibrat energetic
Albastru deschis = creativitate, logică, comunicare bună, intuiție
Albastru închis = înțelept, karmă deosebită, intelect deosebit
Verde deschis = caracter deschis, evlavios, bunăvoință, milă
Verde închis = persoană cu capacități mari de a vindeca pe ceilalți
Mov deschis = nervos, fantezie, iritabil ușor, schimbător, evoluție spectaculoasă, boli de stomac
Indigo = spiritualitate și putere
Alb = caracter drept, puternic, nu acceptă compromisul, curățenie spirituală deosebită
Gri = tristețe, depresie psihică, tendințe de suicid, nefericire, boală

Câmp auric pozitiv sau negativ?
Culorile închise în aură denotă energie slabită. Culori cum ar fi gri sau maro în aură nu sunt pozitive. Dar fiecare culoare are atât efecte pozitive cât și negative. Nicio culoare nu este mai bună decât alta, este doar diferită!

Cât de des se schimbă aura?
Aura se schimbă la fel de des ca persoana însăși. De exemplu: o persoană care studiază și acumulează foarte multe date, are mult galben în aură. Lucrează cu intelectul și cu puterea logicii și nu are timp pentru alte lucruri, astfel că va avea aura stabilă o anumită perioadă de timp, săptămâni sau poate chiar luni. Dacă o persoană are violet la baza aurei, aceasta însemnă că este foarte sensibilă și legată de sentimentele ei interioare. Dacă nu își găsește sinele interior, aura acesteia se poate schimba dramatic în doar câteva ore.
De asemenea, pot fi mari diferențe între aura de dinainte și cea de după meditație sau tratament.
by ADISANDU on 28 MARTIE 2010
in EZOTERIC,GENERAL,LIFESTYLE
vstgx
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 832
Varsta : 41
Puncte : 29541
Data de inscriere : 17/02/2010

Revenir en haut Aller en bas

Partager cet article sur : Excite BookmarksDiggRedditDel.icio.usGoogleLiveSlashdotNetscapeTechnoratiStumbleUponNewsvineFurlYahooSmarking

Aura energetică a corpului uman :: Commentaires

Message le Mer Oct 13, 2010 6:40 am par Korsakov

Povesti .

Message le Mer Nov 24, 2010 1:47 pm par Steffi

E foarte interesant. A-si vrea sa stiu mai multe despre subiectul asta.
Steffi

Message le Mer Nov 24, 2010 9:17 pm par Korsakov

Steffi a écrit:E foarte interesant. A-si vrea sa stiu mai multe despre subiectul asta.
Steffi

Si eu .

Message le Jeu Nov 25, 2010 10:52 pm par Myka

Fiecare centru energetic are un anumit sens de rotatie.Se intampla insa ca acesta sa se schimbe si atunci apar anomalii energetice.Cea mai importanta chakra este plexul solar.E singura prin intermediul careia se poate transmite energie , in mod direct..de la om la om.

L'auteur de ce message est actuellement banni du forum - Voir le message

Message le Ven Nov 26, 2010 2:26 pm par Rely

Am citit si despre cheakre dar nu inteleg cum se poate face acupunctura pe cheakra caci ea e ceva virtual .

Message le Ven Nov 26, 2010 3:01 pm par vnegraia

Conceptia energetica este comuna mai multor medicini traditionale.
Dr. Jean Elmiger a pus bazele unei tehnici curative numita terapia secventiala inspirata din conceptia energetica:http://www.jelmiger.com/roman-fr18.html. Mai jos este un fragment ce face referire la corpul energetic:
"Energia vitala, inca din nastere, este supusa unor foarte numeroase impacte energetice (energiile “perverse” ale medicinii chineze stravechi), a caror majoritate, totusi, nu are consecinta. Pentru a ajunge la statutul de “eveniment”, trebuie ca impactul pervers, un adevarat soc, sa se semnaleze printr-o urma durabila.
URMELE sunt de doua feluri :
-Urmele materiale, relative in corpul fizic al pacientului.
-Urmele imateriale, de departe cele mai importante, nu se pot percepe decat pe corpul imaterial,“corpul energetic” din medicinile traditionale.
Reperarea lor este delicata, pentru ca ea pune in aplicare tehnici fine de detectare in care intervine si sensibilitatea operatorului (testul cu ohmmetrul lui Voll, pulsurile lui Nogier, radiestezia, testele kineziologice, osteopatice, etc.)
Urmarind sensibilitatea medicului, rezultatul reperarii va fi foarte variabil, deci si succesul terapiei."

Deci pentru noi pacientii e mai greu de inteles treaba cu ceakrele dar rezultatele sunt demne de luat in seama, mai ales cand este combinata si cu homeopatia.

Message le Ven Nov 26, 2010 10:50 pm par Myka

Eu nu am spus ca se intampla frecvent ca sensul de rotatie sa se inverseze...dar se intampla.Eu ceea ce am postat si sustin , este numai din experienta proprie.Am observat ca sensul de rotatie se schimba, la savarsirea unor pacate grele.Scuze...poate ca nu o pot numi experienta, ci ...simtire.

Message le Ven Nov 26, 2010 11:42 pm par Myka

Oriental, initial ma apucasem sa-ti raspund, dar nu pot..pur si simplu.Nu vorbesc despre aceste lucruri decat personal.Scuze, dar nu prea-mi pica bine sa ma considere lumea nebuna.Nu sunt medic..sunt o femeie normala, sau poate anormala din punctul altora, de vedere.Dar ma bucur cand citesc ca multi altii sunt pasionati de aceste subiecte care de foarte multi sunt considerate tabu.Si ma bucura si mai mult , cand vad ca sunt medici care cred in astea.Dar mi-ar face placere sa purtam o discutie in particular..Numai ca nu stiu cum functioneaza chestia cu mesajele private..

Message le Sam Nov 27, 2010 12:04 am par Myka

Fiecare simte sau vede dupa cum a fost...daruit, sau haruit.Am intalnit persoane minunate...extraordinare..Cel mai minunat a fost Valeriu Popa.

Message  par Contenu sponsorisé

Voir le sujet précédent Voir le sujet suivant Revenir en haut