Acupuncture et homéopathie
Translate

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Derniers sujets
» Informatii programari la sediul Institutului
Ven Oct 20, 2017 3:03 pm par Dr.Ioan

» Narcissisme traitement homéopathique
Jeu Sep 21, 2017 7:55 am par Dr.Ioan

» L'action d'acupuncture
Jeu Sep 21, 2017 7:54 am par Dr.Ioan

»  Hernie discale apres la chirurgie
Jeu Sep 21, 2017 7:51 am par Dr.Ioan

» Thyroïdite - traitement homéopathique
Mer Sep 13, 2017 8:03 pm par Perseu

» Diabéte neurogéne
Sam Aoû 05, 2017 1:51 pm par Dr.Ioan

» Coma discussions
Ven Juil 21, 2017 8:09 am par Dr.Ioan

» Agaricus blazei
Mer Juil 05, 2017 11:47 pm par Dr.Ioan

-

Add to netvibes

-

301 Redirect Code Generator Tool

Get our toolbar!
[Valid RSS]
Flux RSS

Yahoo! 
MSN 

Etnobotanicele lovesc din nou: patru tineri, la Urgente, la Iasi

Voir le sujet précédent Voir le sujet suivant Aller en bas

18102010

Etnobotanicele lovesc din nou: patru tineri, la Urgente, la Iasi

Patru tineri, intre care trei studenti, au ajuns la Spitalul de Urgente din Iasi, dupa ce au consumat produse etnobotanice, in starea cea mai grava fiind o tanara de 25 de ani, din Bucuresti, care participase la o petrecere.

Cei patru au varste cuprinse intre 18 si 25 de ani, trei dintre acestia fiind studenti la diverse universitati din Iasi. In starea cea mai grava este o tanara in varsta de 25 de ani, din Bucuresti, care venise in Iasi la o petrecere, unde a consumat substante etnobotanice.

” Tanara a necesitat suport respirator si corectia tulburarilor cardiace, ramanand internata in sectia de Toxicologie. Cand starea clinica se va ameliora, pacienta va necesita internare la drogodependenti, fiind consumatoare de astfel de produse de peste jumatate de an. Tanara a ajuns in Iasi la o petrecere, de Sfanta Parascheva “, a declarat seful Unitatii de Primiri Urgente din cadrul Spitalului de Urgente din Iasi, medicul Tudor Ciuhodaru pentru Mediafax.

Pentru calmarea unuia dintre cei trei studenti internati la spitalul iesean a fost necesara interventia politistilor, din cauza “agitatiei extreme insotita de derealizare si depersonalizare”.

In ultimele saptamani, zeci de tineri au fost tratati la spitalul iesean, dupa ce au fost intoxicati cu substante etnobotanice, jumatate dintre acestia fiind studenti.

sursa:stirileprotv.ro
Ciuho blog
Cernev
Scolar
Scolar

Numarul mesajelor : 1639
Varsta : 57
Puncte : 32985
Data de inscriere : 19/10/2009

Revenir en haut Aller en bas

Partager cet article sur : Excite BookmarksDiggRedditDel.icio.usGoogleLiveSlashdotNetscapeTechnoratiStumbleUponNewsvineFurlYahooSmarking

Etnobotanicele lovesc din nou: patru tineri, la Urgente, la Iasi :: Commentaires

Message le Sam Nov 27, 2010 9:02 am par Cernev

Link sters admin

Statistica ingrijoratoare – unul din patru studenti a consumat droguri
Unul din patru studenti a consumat droguri. Cei mai multi tineri prefera marijuana, canabisul si hasisul. Sint citeva din rezultatele unui studiu realizat in rindul a 900 de studenti din Iasi, facut de Biroul de Politie pentru Centrul Universitar. Rezultatele au fost facute publice aseara, la Universitatea de Medicina si Farmacie, in prezenta a zeci de tineri. La sfirsitul anului trecut, biroul de Politie pentru Centrele universitare a realizat un studiu in rindul a proximativ 900 de studenti. Rezultatele sint ingrijoratoare.

Iulian Gherasim, politist de proximitate: “Substante consumate pe primul loc se situeaza canabis, marijuana, hasis. Alte categorii de substante consumate sint cocaina, heroina, LSD, medicamente cu alcool. 46% consuma ocazional astfel de substante, 3% saptamanal si 3% zilnic”.

Medicul Tudor Ciuhodaru le-a explicat tinerilor ce efect nociv au drogurile si produsele etnobotanice.

Dr. Tudor Ciuhodaru, medic coord UPU “Sfintul Ioan” Iasi: “Vi se da inca o data sansa de a hotara ceea ce este bine pentru voi. O aveti o singura data, pentru ca daca nu si o sa vedeti acest lucru, o sa ajungeti intr-o noapte probabil intr-un spital de urgente si o sa simtiti ca va sufocati, ca nu stiti ce este cu voi, ca lumea se ingusteaza, inima va sare din piept ca va e frica, ca s-ar putea sa recurgeti la un gest nebunesc atunci cind consumati astfel de produse, ca prietenii nu va mai inteleg, ca familia nu va mai accepta si eu nu stiu daca merita, dar sa nu uitati niciodata ca drogurile sunt un pariu cu mintea voastra”.

Dezbaterea “Drogurile – fenomen social?”, a fost organizata de Agentia Nationala Antidrog, Centrul de Prevenire, Evaluare si Consiliere Antidrog si Biroul de Politie pentru Centrul Universitar.(Mariana Mutu, Marian Anicule, 26 noiembrie 2010)
sursa:TELE M
Link sters admin

Revenir en haut Aller en bas

Voir le sujet précédent Voir le sujet suivant Revenir en haut