Acupuncture et homéopathie
Translate

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Derniers sujets
» Informatii programari la sediul Institutului
Sam Oct 14, 2017 10:47 am par Teodorescu Cornel

» Narcissisme traitement homéopathique
Jeu Sep 21, 2017 7:55 am par Dr.Ioan

» L'action d'acupuncture
Jeu Sep 21, 2017 7:54 am par Dr.Ioan

»  Hernie discale apres la chirurgie
Jeu Sep 21, 2017 7:51 am par Dr.Ioan

» Thyroïdite - traitement homéopathique
Mer Sep 13, 2017 8:03 pm par Perseu

» Diabéte neurogéne
Sam Aoû 05, 2017 1:51 pm par Dr.Ioan

» Coma discussions
Ven Juil 21, 2017 8:09 am par Dr.Ioan

» Agaricus blazei
Mer Juil 05, 2017 11:47 pm par Dr.Ioan

-

Add to netvibes

-

301 Redirect Code Generator Tool

Get our toolbar!
[Valid RSS]
Flux RSS

Yahoo! 
MSN 

Quark-gluonil parintii universului

Voir le sujet précédent Voir le sujet suivant Aller en bas

27112010

Quark-gluonil parintii universului

Ciocnirile dintre ioni de plumb realizate în cadrul celui mai puternic accelerator de particule din lume, aparþinând CERN, au ajuns la primele rezultate, oferind indicii despre existenþa quark-gluonilor de plasmã, elemente ce ar fi putut sã existe imediat dupã producerea exploziei primordiale ce a dus la naºterea Universului (Big Bang), a anunþat vineri CERN.
Unul dintre principalele obiective ale experimentelor cu ioni de plumb ale CERN este de a obþine materie în starea primordialã de imediat dupã Big Bang. În acea perioadã, materia din care suntem alcãtuiþi noi ºi Universul vizibil nu avea cum sã existe. În acele momente Universul era mult prea fierbinte ºi exploziv pentru ca particulele quarci sã se uneascã cu gluonii ºi sã se transforme în particule atomice - protoni ºi neutroni - care stau la baza elementelor chimice.

Aceste particule elementare se miºcau liber într-un fel de supã subatomicã, o plasmã quark-gluon. Demonstraþia cã putem produce ºi studia plasma quark-gluon ne oferã noi indicii extrem de importante despre naºterea Universului ºi despre natura forþei puternice care leagã quarcii ºi gluonii împreunã formând protoni ºi neutroni ºi ulterior toþi atomii din tabelul periodic al elementelor.

Atunci când ionii de plumb se ciocnesc în cadrul acceleratorului, ei concentreazã suficient de multã energie într-un volum extrem de mic pentru a produce mici instanþe din aceastã stare primordialã a materiei, instanþe ce pot fi mãsurate ºi analizate cu instrumente ºtiinþifice.

Aceste experimente reuºite confirmã ipoteza mai veche conform cãreia Universul a trecut printr-o stare de plasmã quark-gluon la doar o microsecundã dupã Big Bang.

Experimentele ce includ coliziuni între ioni de plumb
Sursa Realitatea,net/actual
vstgx
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 832
Varsta : 41
Puncte : 29511
Data de inscriere : 17/02/2010

Revenir en haut Aller en bas

Partager cet article sur : Excite BookmarksDiggRedditDel.icio.usGoogleLiveSlashdotNetscapeTechnoratiStumbleUponNewsvineFurlYahooSmarking

Quark-gluonil parintii universului :: Commentaires

Message le Sam Nov 27, 2010 7:45 pm par Cernev

VSTG si X e tot copy paste ?

Revenir en haut Aller en bas

Voir le sujet précédent Voir le sujet suivant Revenir en haut