Acupuncture et homéopathie

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Derniers sujets
» Diabéte neurogéne
Sam Aoû 05, 2017 1:51 pm par Dr.Ioan Dumitrescu

» Narcissisme traitement homéopathique
Ven Aoû 04, 2017 12:01 am par Jescard Michael

» Thyroïdite - traitement homéopathique
Jeu Aoû 03, 2017 12:57 pm par Rives Hara

» L'action d'acupuncture
Sam Juil 29, 2017 5:11 pm par Dr.Ioan Dumitrescu

» Coma discussions
Ven Juil 21, 2017 8:09 am par Dr.Ioan Dumitrescu

» Agaricus blazei
Mer Juil 05, 2017 11:47 pm par Dr.Ioan Dumitrescu

» Trousse d'urgence homéopathique
Mer Juil 05, 2017 9:54 pm par Dr.Ioan Dumitrescu

»  Hernie discale apres la chirurgie
Lun Juil 03, 2017 10:54 am par Dr.Ioan Dumitrescu

-

Add to netvibes

-

301 Redirect Code Generator Tool

Get our toolbar!
[Valid RSS]
Flux RSS

Yahoo! 
MSN 

Netul este o boala ?

Page 3 sur 3 Précédent  1, 2, 3

Voir le sujet précédent Voir le sujet suivant Aller en bas

28112010

Netul este o boala ?

As vrea sa stiu daca netul poate genera boli sau simptome .
Sigur da dependenta ca un drog si ce tratament se poate aplica .

Stefan
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 263
Data de inscriere : 16/01/2010

Revenir en haut Aller en bas

Partager cet article sur : Excite BookmarksDiggRedditDel.icio.usGoogleLiveSlashdotNetscapeTechnoratiStumbleUponNewsvineFurlYahooSmarking

Netul este o boala ? :: Commentaires

L'auteur de ce message est actuellement banni du forum - Voir le message

Message le Lun Mai 02, 2011 12:31 pm par dr Teodor Axinte

Tonifiere Vant !

Frigul este asociat fricii in medicina CHINEZA - actionand doar pe loja apa efectul va fi temporar, o zi doua .

Message le Lun Mai 02, 2011 2:28 pm par snowwolf

orientalmed a écrit:arsita este o energie dintre cele 6 fundamentale. Principala caracteristica a ei este dinamism , continua expansiune/dilatare, ( atat ca organ cat si la nivel psiho- emotional) cat si pofta/dorintabucurie extatica, excitare nervoasa . Dorinta poate avea numeroase manifestari . Una dintre acestea este si nevoia de comunicare.

De multe ori insa patologia nu incepe printr-un exces de dorinta ci printr-un deficit energetic de arsita. Adica subiectului ii lipseste dorinta de a trai , de a se bucura pentru ca are un exces de uscaciune ( energie contrara arsitei) Uscaciunea poate fi prezenta pe fiecare meridian insa de obicei se instaleaza in meridianul de baza a lojei metalului ( plamani) ( si apare apatie, tristete, incapatanare, conservare excesiva) Si sistemul lui energetic poate cauta sa se echilibreze compensand excesul de uscaciune si deficitul de arsita prin "ingerarea" in diferite forme de "droguri" chimice sau nu . Drogurile dupa cum am mai spus sunt in marea lor majoritate excitante emotional adica poarta informatia arsitei. Alcoolul, sexul, unele droguri de sinteza sau naturale ( halucinogene) au un aport masiv de arsita la nivel nervos. Provocand asa cum este normal euforie, excitare nervoasa...etc.
L apacientii cu urmatorul stadiu , cel al FRICILOR, FOBIILOR , deja excesul energetic este instalat pe urmatoarea loja, dupa metal, pe APA ( adica sunt afectate meridianele rinichilor si /sau Vu) fiind insa patologii corinice manifestarea apare preponderent pe Rinichi. Aici frica /fobia are vibratia frigului ( energia de baza a lojei APA) patologia este mai profunda perturband si mai mult energia arsita si caldura ( loja focului) Crizele pot fi mai puternice trecand prin tristete, negare si fobii puternice. In anumite cazuri pacintuyl poate gasi evadare si sustinere in universul virtual, ,pe care (in functie de cum il modeleaza )ii creaza un spatiu securizat si ii aduce ceea ce in lumea reala ii este intangibil . Sunt cazuri in care pacientul refuza si lumea virtuala, inchizandu-se complet .

Cazuri mai grave si mai greu de abordat sunt cele in care pacientul este agrsiv si ii plac filmele agresive sau este trist si continua sa se uite la emisiuni /filme lacrimogene. Adica fenomenul compensator ( /de aparare) nu este prezent iar situatia lui se adanceste.In astfel de cazuri de obicei refuza orice interventia exterioara.

Poate gresesc dar vorbim cu totii de FRICA. Pe mine m-a ajutat descrierea lui Orientalmed.

Message le Lun Mai 02, 2011 3:30 pm par dr Corlatan

Interesanta discutia . Cele doua acupuncturi seamana, uscaciunea este de fapt un deficit de Inn .

Message le Lun Mai 02, 2011 7:56 pm par dr Teodor Axinte

dr Corlatan a écrit:Interesanta discutia . Cele doua acupuncturi seamana, uscaciunea este de fapt un deficit de Inn .

Da fratele meu : Caldura in exces produce uscaciunea fluidelor, adica deficit de Inn . Dar "uscaciunea" asta afurisita e doar manifestarea indirecta a excesului de Caldura .
Din cate stie creierasul meu mititel cu un neuron in el - intai e gaina, adica caldura si apoi oul = uscaciunea .
Faptul ca ulterior uscaciunea cu pricina accentueaza deficitul de Inn asta e o alta poveste .
Citeste si tu Ling Shu si apoi mai vorbim .

Message le Mer Mai 04, 2011 9:49 am par Korsakov

dr Teodor Axinte a écrit:
dr Corlatan a écrit:Interesanta discutia . Cele doua acupuncturi seamana, uscaciunea este de fapt un deficit de Inn .

Da fratele meu : Caldura in exces produce uscaciunea fluidelor, adica deficit de Inn . Dar "uscaciunea" asta afurisita e doar manifestarea indirecta a excesului de Caldura .
Din cate stie creierasul meu mititel cu un neuron in el - intai e gaina, adica caldura si apoi oul = uscaciunea .
Faptul ca ulterior uscaciunea cu pricina accentueaza deficitul de Inn asta e o alta poveste .
Citeste si tu Ling Shu si apoi mai vorbim .

Tu ai citit toate lucrarile lui Ling Shu ?

L'auteur de ce message est actuellement banni du forum - Voir le message

Message le Ven Mai 06, 2011 10:22 pm par Korsakov

orientalmed a écrit:cine este Ling Shu?
Un link ceva, o lucrare? sa ma luminez si eu ..

Un acupunctor chinez .
Unii zic ca ar fi fost cel mai bun .

Altii sunt de alta parere .
Ma gandeam la autorul Ling Gui Ba Fa .

Message le Sam Mai 07, 2011 2:46 pm par dr Teodor Axinte

Nu exista pe net decat referiri la Ling Shu . Sunt carti, dar sunt in chineza .

S-ar putea sa fie si in engleza ceva .

Message  par Contenu sponsorisé

Page 3 sur 3 Précédent  1, 2, 3

Voir le sujet précédent Voir le sujet suivant Revenir en haut