Acupuncture et homéopathie


Rejoignez le forum, c’est rapide et facile

Acupuncture et homéopathie
Acupuncture et homéopathie
Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.
Translate
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Derniers sujets
» Acupuncture cas de Parkinson
megadolicocolon EmptyDim Mai 22, 2022 12:01 am par Dr Ioan Dumitrescu

» Fibromyalgie traite par l'acupuncture
megadolicocolon EmptyJeu Mai 05, 2022 4:38 pm par Dr Ioan Dumitrescu

»  Fibromyalgie
megadolicocolon EmptyLun Juin 07, 2021 1:52 pm par Dr Ioan Dumitrescu

» Centre médical d'excellence
megadolicocolon EmptySam Mai 15, 2021 9:02 pm par Dr Ioan Dumitrescu

» Endométriose
megadolicocolon EmptyDim Jan 17, 2021 10:51 am par Dr Ioan Dumitrescu

» Spasmophilie, pathologie gynécologique - applications du traitement homéopathique et d'acupuncture
megadolicocolon EmptyLun Nov 16, 2020 12:26 am par Dr Ioan Dumitrescu

» Consultation d'homéopathie par télémédecine
megadolicocolon EmptyJeu Mai 07, 2020 2:51 pm par Dr Ioan Dumitrescu

» Spasmophilie
megadolicocolon EmptyMer Mai 06, 2020 12:35 pm par Dr Ioan Dumitrescu

[Valid RSS]
Flux RSS


Yahoo! 
MSN 


Homeopatie acupunctura

https://migraineh.blogspot.ro/
Share

megadolicocolon

Aller en bas

31032011

Message 

megadolicocolon Empty megadolicocolon




Buna ziua.
In urma cu aproximativ 11 luni, in aprilie 2010 mi s-a declansat o constipatie cronica severa. Dupa multe incercari de tratamente naturiste cu laxative usoare, nu am reusit nimic. Am fost la diferiti doctori, toti imi dadeau aceleasi remedii, care nu m-au ajutat.
Am facut o radioscopie in doi timpi, anul trecut, din care era clar ca am colonul ptozat. Mentionez ca nu am ridicat nimic greu, nu am facut nici un efort, nu m-am lovit, nimic care sa cauzeze caderea lui.
Acum o luna am facut colonoscopie, in urma careia am fost diagnosticata cu megadolicocolon(mai multi doctori mi-au spus asta si inainte, dar nu pe baze reale). Se pare ca el este lung din nastere, dar a fost ptozat si si-a marit diametrul excesiv in urma unei constipatii.
De atunci ma tot chinui si daca nu iau ceva, nu ies nici macar la doua saptamani. Singurul care ma ajuta este dulcolaxul, dar de multe ori nici acesta...dar nu sunt dependenta! Nu iau nici macar o data pe saptamana. Dar faptul ca nu ies ma face sa ma simt foarte rau, ma chinui sa mananc pentru ca nu am pofta de mancare si ma simt mereu foarte, foarte plina, de parca as fi mancat foarte mult, chiar si cand nu am mancat absolut nimic. Si orice mananc ma ingrasa, desi abia mananc...si doamne cat as vrea sa pot manca la fel ca inainte.
Am incercat tratament cu debridat, forlax, herbolax, ceai laxativ, natulax. Am incercat si toate remediile naturiste posibile si imposibile(nu numai o zi, mai mult timp): tarate, seminte de in, prune uscate, alte fructe uscate, multe fructe si legume, cura cu struguri, cura cu must, cura cu sucuri proaspete, zeama de varza, etc...
Mentionez ca fac miscare, intre 1 si 2 ore pe zi si de mult timp am eliminat painea alba si alte produse de panificatie, prajelile, conservele, produsele fast food, alimente cu multe e-uri, mezeluri, iar branzeturi mananc foarte foarte rar, doar gust cam...de doua ori pe luna maxim.
Nu stiu ce sa mai fac, ma simt foarte rau, ma chinui sa mananc, ma simt si mai rau dupa aia, iar daca nu mananc nu am putere sa ma ridic din pat. Am 18 ani si u ma pot gandi deloc la lucruri care ar trebui sa ma preocupe deoarece nu ma lasa sanatatea, sau mai degraba lipsa ei.

Ce as putea sa fac?
Crying or Very sad
Azalea
Azalea

Numarul mesajelor : 3
Puncte : 47465
Data de inscriere : 31/03/2011

Revenir en haut Aller en bas

Partager cet article sur : reddit

megadolicocolon :: Commentaires

dr Teodor Axinte

Message Jeu Mar 31, 2011 9:29 pm par dr Teodor Axinte

Si pana la 17 ani nu ati avut megadolicocolon, de ce atunci nu erati constipata ?

Revenir en haut Aller en bas

Dr Ioan Dumitrescu

Message Lun Avr 04, 2011 10:03 pm par Dr Ioan Dumitrescu

dr Teodor Axinte a écrit:Si pana la 17 ani nu ati avut megadolicocolon, de ce atunci nu erati constipata ?

Corect .

Revenir en haut Aller en bas

Azalea

Message Lun Avr 11, 2011 6:19 pm par Azalea

Daca as avea raspunsurile nu as mai cere ajutor..

Revenir en haut Aller en bas

Dr.Ionescu Sterian

Message Lun Avr 11, 2011 9:04 pm par Dr.Ionescu Sterian

Azalea a écrit:Daca as avea raspunsurile nu as mai cere ajutor..

Si medicii gastro-enterologi ce raspuns v-au dat ?

Revenir en haut Aller en bas

Azalea

Message Lun Avr 11, 2011 9:08 pm par Azalea

mi-au dat sa urmez tratamente naturiste, le-am urmat cu strictete, nu m-au ajutat. Apoi am urmat tratamente medicamentoase si mi-am schimbat complet alimentatia. Dar nici asta nu m-a ajutat. Am facut tratament cu lepicol, herbolax, detoxifiere cu colon help...etc. Mai departe nimic. Mi-au spus ca se poate opera, dar nu este indicat pana dupa prima nastere. Si eu pana atunci ce fac?....

Revenir en haut Aller en bas

Dr Ioan Dumitrescu

Message Lun Avr 11, 2011 9:20 pm par Dr Ioan Dumitrescu

Azalea a écrit:mi-au dat sa urmez tratamente naturiste, le-am urmat cu strictete, nu m-au ajutat. Apoi am urmat tratamente medicamentoase si mi-am schimbat complet alimentatia. Dar nici asta nu m-a ajutat. Am facut tratament cu lepicol, herbolax, detoxifiere cu colon help...etc. Mai departe nimic. Mi-au spus ca se poate opera, dar nu este indicat pana dupa prima nastere. Si eu pana atunci ce fac?....

Tu ce sa faci !
Te vaicaresti pe net .
Vii la instiut, facem analize, masuratori si apoi stabilim strategia terapeutica .

Revenir en haut Aller en bas

Message  par Contenu sponsorisé

Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut


 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum