Acupuncture et homéopathie


Rejoignez le forum, c’est rapide et facile

Acupuncture et homéopathie
Acupuncture et homéopathie
Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.
Translate
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Derniers sujets
» Acupuncture cas de Parkinson
Vitamina D mai buna decat vaccinul antigripal EmptyDim Mai 22, 2022 12:01 am par Dr Ioan Dumitrescu

» Fibromyalgie traite par l'acupuncture
Vitamina D mai buna decat vaccinul antigripal EmptyJeu Mai 05, 2022 4:38 pm par Dr Ioan Dumitrescu

»  Fibromyalgie
Vitamina D mai buna decat vaccinul antigripal EmptyLun Juin 07, 2021 1:52 pm par Dr Ioan Dumitrescu

» Centre médical d'excellence
Vitamina D mai buna decat vaccinul antigripal EmptySam Mai 15, 2021 9:02 pm par Dr Ioan Dumitrescu

» Endométriose
Vitamina D mai buna decat vaccinul antigripal EmptyDim Jan 17, 2021 10:51 am par Dr Ioan Dumitrescu

» Spasmophilie, pathologie gynécologique - applications du traitement homéopathique et d'acupuncture
Vitamina D mai buna decat vaccinul antigripal EmptyLun Nov 16, 2020 12:26 am par Dr Ioan Dumitrescu

» Consultation d'homéopathie par télémédecine
Vitamina D mai buna decat vaccinul antigripal EmptyJeu Mai 07, 2020 2:51 pm par Dr Ioan Dumitrescu

» Spasmophilie
Vitamina D mai buna decat vaccinul antigripal EmptyMer Mai 06, 2020 12:35 pm par Dr Ioan Dumitrescu

[Valid RSS]
Flux RSS


Yahoo! 
MSN 


Homeopatie acupunctura

https://migraineh.blogspot.ro/
Share

Vitamina D mai buna decat vaccinul antigripal

Aller en bas

17022011

Message 

Vitamina D mai buna decat vaccinul antigripal Empty Vitamina D mai buna decat vaccinul antigripal




Doctorul Donald W. Miller profesor de chirurgie cardiaca la Universitatea de Medicina Washington, din Seattle, ne indeamna sa apelam la vitamina D in sezonul rece pentru prevenirea gripei si nu la vaccin antigripal. Din textul citit reiese ca deficienta de vitamina D joaca un rol important in acutizarea multor afectiuni in perioada rece (nu numai respiratorii): tuberculoza, boli autoimune, diabet, hipertensiune, boli cardiace, cancer....
Explica in detaliu cum ajuta vitamina D in lupta impotriva virusurilor.
Vitamina D este dusă de fluxul sanguin până la ficat unde se transformă în prohormon de calciu. Circulând prin corp, calcidiolul se poate transforma în calcitriol, o formă biologică activă a vitaminei D, fie în rinichi, fie de monocitele-macrofage în sistemul imunitar. Când este sintetizată de o monocită-macrofagă, calcitriolul acționează la nivel local ca și o citozină, apărând organismul împotriva organismelor microbiene.
Pentru prevenirea gripei ne recomanda si evitarea zaharului si a uleiurilor Omega-6(porumb, floarea soarelui, arahide, soia) pentru ca afecteaza imunitatea, sa consumam usturoi si la nevoie multivitamine si minerale, spalarea miinilor.
[Vous devez être inscrit et connecté pour voir ce lien]
Am postat aceste informatii pentru informarea celor care nu administrau copiilor vitamina D. La noi in oras medicii recomanda pentru profilaxia rahitismului, vitamina D3 pana la varsta de 2 ani, de aceea sunt putini parinti care stiu ca este nevoie de aceasta vitamina si dupa aceasta varsta.
Eu am avut norocul sa intanesc un medic informat care mi-a recomandat pentru copii sa le dau vitamina D3 pe toata perioada rece.
vnegraia
vnegraia

Numarul mesajelor : 137
Puncte : 51802
Data de inscriere : 10/02/2010

Revenir en haut Aller en bas

Partager cet article sur : reddit

Vitamina D mai buna decat vaccinul antigripal :: Commentaires

Dr Ioan Dumitrescu

Message Jeu Fév 17, 2011 7:28 pm par Dr Ioan Dumitrescu

In tarile nordice vit D este administrata gratis timp de 6 luni .
Produsul se numeste Tran si este un extract de ficat de peste .
In plus putem folosii fructe ce contin vit C sau chiar vit C pentru a activa procesele de oxidoreducere utile in fagocitoza .

Revenir en haut Aller en bas

Roxana

Message Jeu Fév 17, 2011 11:16 pm par Roxana

Dr.Ioan a écrit:In tarile nordice vit D este administrata gratis timp de 6 luni .
Produsul se numeste Tran si este un extract de ficat de peste .
In plus putem folosii fructe ce contin vit C sau chiar vit C pentru a activa procesele de oxidoreducere utile in fagocitoza .
Mie mi s-a recomandat vit D3 ca imunomodulator pentru tiroidita Hashimotto,pe termen nelimitat.Cand am inceput tratamentul homeopat,am renuntat la vit.D3,fiindu-mi teama ca interfereaza cu remediile.Am facut bine?

Revenir en haut Aller en bas

Dr Ioan Dumitrescu

Message Ven Fév 18, 2011 8:26 am par Dr Ioan Dumitrescu

Medicamentele alopate interactioneaza prea putin cu cel homeopate .
Ia in continuare si D 3 ( atentie insa la doza sa nu faci hipervitaminoza !!! )

Revenir en haut Aller en bas

Roxana

Message Ven Fév 18, 2011 2:55 pm par Roxana

Dr.Ioan a écrit:Medicamentele alopate interactioneaza prea putin cu cel homeopate .
Ia in continuare si D 3 ( atentie insa la doza sa nu faci hipervitaminoza !!! )
Va multumesc!Inseamna mult pentru mine acest sfat.Aveam dubii...Am Vit.D3 de 1000 UI si mi se recomandase 1 pastila pe zi PE TERMEN NELIMITAT!!E prea mare doza?Indraznesc sa va intreb pt ca...nu mai merg la endocrinolog.Multumesc!

Revenir en haut Aller en bas

Dr Ioan Dumitrescu

Message Ven Fév 18, 2011 3:51 pm par Dr Ioan Dumitrescu

Pe durata medie nu ( sub 3 luni )
Apoi la 2 zile - 1 cp .

Revenir en haut Aller en bas

Message  par Contenu sponsorisé

Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut

- Sujets similaires

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum