Acupuncture et homéopathie


Rejoignez le forum, c’est rapide et facile

Acupuncture et homéopathie
Acupuncture et homéopathie
Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.
Translate
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Derniers sujets
» Acupuncture cas de Parkinson
Acupunctura tarif tratamente EmptyDim Mai 22, 2022 12:01 am par Dr Ioan Dumitrescu

» Fibromyalgie traite par l'acupuncture
Acupunctura tarif tratamente EmptyJeu Mai 05, 2022 4:38 pm par Dr Ioan Dumitrescu

»  Fibromyalgie
Acupunctura tarif tratamente EmptyLun Juin 07, 2021 1:52 pm par Dr Ioan Dumitrescu

» Centre médical d'excellence
Acupunctura tarif tratamente EmptySam Mai 15, 2021 9:02 pm par Dr Ioan Dumitrescu

» Endométriose
Acupunctura tarif tratamente EmptyDim Jan 17, 2021 10:51 am par Dr Ioan Dumitrescu

» Spasmophilie, pathologie gynécologique - applications du traitement homéopathique et d'acupuncture
Acupunctura tarif tratamente EmptyLun Nov 16, 2020 12:26 am par Dr Ioan Dumitrescu

» Consultation d'homéopathie par télémédecine
Acupunctura tarif tratamente EmptyJeu Mai 07, 2020 2:51 pm par Dr Ioan Dumitrescu

» Spasmophilie
Acupunctura tarif tratamente EmptyMer Mai 06, 2020 12:35 pm par Dr Ioan Dumitrescu

[Valid RSS]
Flux RSS


Yahoo! 
MSN 


Homeopatie acupunctura

https://migraineh.blogspot.ro/
Share

Acupunctura tarif tratamente

Aller en bas

19062011

Message 

Acupunctura tarif tratamente Empty Acupunctura tarif tratamente




Primesc frecvent pe e-mail aceleasi intrebari la care am mai raspuns de n ori .
1. Pretul sedintelor de acupunctura ;
La institutul national de medicina complementara 50 % din contravaloarea sedintelor de acupunctura este compensata de Casa de Asigurari Bucuresti .
O serie de 10 sedinte costa 150 RON, daca pacientul are adeverinta de serviciu, dovada ca isi plateste CAS-ul, talon de pensie, adeverinta de elev, student .
Fara aceste acte doveditoare ca plateste CAS-ul, pretul este de 300 RON pentru 10 sedinte de acupunctura .
2. Pacientul la urmatoarea serie de 10 sedinte de acupunctura, va plati iar 150 RON . Casa de Asigurari Bucuresti deconteaza 50 % doar 2 serii de acupunctura / an .
3. Consultatia homeopata este simptomatica . Analiza computerizata complexa o efectuez la Centrul medical Panduri .
Aceasta analiza computerizata include diagnostic sindroame, diagnostic predispozitie la boli, recomandari dietoterapie si fitoterapie chineza, servicii care nu fac parte din pachetul decontat de Casa de Asigurari .
4.Nu exista boli, ci bolnavi, fiecare pacient avand propria lui patologie si unele boli aparent usoare cum ar fi de exemplu o eczema, zona zooster pot fi doar una din manifestarile unei boli cronice grave .
Acest aspect este mai greu de inteles de pacienti . Nu sunt dispus sa fac nici o concesie pacientilor in privinta investigatiilor paraclinice pentru a avea un diagnostic corect chiar daca pacientii sunt grabiti sa se trateze repede .
De aceea nu dau nici o garantie sau asigurare de vindecare, medicina nu se face la repezeala sau inseland pacientul ca il faci bine inainte de a avea toate informatiile despre procesul patologic prezent .
5. In cazul bolilor cronice cum ar fi diabetul zaharat, guta, rectocolita ulcero-hemoragica, scleroza multipla, paraliziile durata tratamentului se poate intinde si la 12 luni .
Frecvent mi se pune intrebarea cat dureaza tratamentul .
In alopatie tratamentul acestor boli cronice dureaza toata viata si acolo pacientii nu mai comenteaza, aici insa vor minuni, sa se vindece repede si eventual sa nu mai faca nici o boala toata viata .
Inca nu s-a inventat tramentul care sa vindece pentru toata viata . Exista predispozitia la boala, adica terenul genetic mostenit la fiecare dintre noi si acesta se manifesta sub forma diverselor afectiuni .
Faptul ca dupa o anumita perioada revin simptomele bolii respective sau alta afectiune este normal, organismul nu este o masina perfecta .
Avantajul tratamentelor naturiste fiind acela de a nu avea efecte adverse si rezultate mai bune ca in alopatie .
6. Exista boli intractabile sau greu de tratat .
Sigur si eu imi doresc sa tratez orice boala, dar dupa 30 de ani de meserie, studiu, cercetare pot afirma ca nu toate bolile cronice sunt usor de tratat .
Uneori muncesc enorm la cate un caz din motiv de pasiune si nu am rezultatele scontate .
7. Profilul specialitatii mele este recuperarea medicala doar in boli reumatismale .
Recuperarea in bolile neurologice o fac din pasiune si 50 % sunt multumit de rezultate .
Pentru alte specialitati cum ar fi dermatologia, ginecologia, boli de nutritie, cancer, etc sunt alti medici care sunt responsabili de tratament .
8. Pacientii sunt programati pentru a astepta cat mai putin, au prioritate cei ce sunt deja in tratament .
Aspectul ca un pacient nou nu are rabdare sa ii vina randul la consult sau sa se programeze este problema lui .
9. Procurarea medicamentelor este problema pacientilor, nu a mea .
10. In acesta perioada am in observatie si tratament un lot de pacienti cu afectiuni neurologice .
In profilul institutului este inclusa cercetarea clinica, de aceea aceste afectiuni au prioritate .
Cercetarea clinica inseamna recuperare pacient prin aplicarea de proceduri lipsite de efecte adverse si studiul parametrilor clinici, paraclinici, statistica si nu experimente pe bolnavi .


Dr Ioan Dumitrescu
Dr Ioan Dumitrescu
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2154
Puncte : 58528
Data de inscriere : 24/07/2009

http://sites.google.com/site/acupuncturareumatism/

Revenir en haut Aller en bas

Partager cet article sur : reddit

Acupunctura tarif tratamente :: Commentaires

Georgel

Message Dim Juin 19, 2011 8:25 pm par Georgel

Nu e mult .
Eu am acum o durere de umar, pot sa va deranjez pentru asta ?
Am facut radiografie si nu am nimic dar pe mine ma doare umarul cu toate ca iau Indometacin .
Speranta mea e in dumneavoastra domnule doctor Ioan .
Cu respect deosebit .

Revenir en haut Aller en bas

Stefan

Message Lun Juin 20, 2011 5:29 am par Stefan

Subiect inchis
Dr Cristina avertisment
Admin

Revenir en haut Aller en bas

Message  par Contenu sponsorisé

Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut

- Sujets similaires

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum