Acupuncture et homéopathie


Rejoignez le forum, c’est rapide et facile

Acupuncture et homéopathie
Acupuncture et homéopathie
Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.
Translate
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Derniers sujets
» Acupuncture cas de Parkinson
Candidoza EmptyDim Mai 22, 2022 12:01 am par Dr Ioan Dumitrescu

» Fibromyalgie traite par l'acupuncture
Candidoza EmptyJeu Mai 05, 2022 4:38 pm par Dr Ioan Dumitrescu

»  Fibromyalgie
Candidoza EmptyLun Juin 07, 2021 1:52 pm par Dr Ioan Dumitrescu

» Centre médical d'excellence
Candidoza EmptySam Mai 15, 2021 9:02 pm par Dr Ioan Dumitrescu

» Endométriose
Candidoza EmptyDim Jan 17, 2021 10:51 am par Dr Ioan Dumitrescu

» Spasmophilie, pathologie gynécologique - applications du traitement homéopathique et d'acupuncture
Candidoza EmptyLun Nov 16, 2020 12:26 am par Dr Ioan Dumitrescu

» Consultation d'homéopathie par télémédecine
Candidoza EmptyJeu Mai 07, 2020 2:51 pm par Dr Ioan Dumitrescu

» Spasmophilie
Candidoza EmptyMer Mai 06, 2020 12:35 pm par Dr Ioan Dumitrescu

[Valid RSS]
Flux RSS


Yahoo! 
MSN 


Homeopatie acupunctura

https://migraineh.blogspot.ro/
Share

Candidoza

Aller en bas

08062010

Message 

Candidoza Empty Candidoza




Riscul de a face candidoza in abuzul de antibiotice este cunoscut in medicina . Personal am avut mult de suferit, in studentie din cauza ignorantei unor colegi superficiali .
E totusi viata unui om, orice om greseste dar adminstrarea unui antimicotic asociat antibioticoterapiei e un lucru banal invatat din facultate .
Utilizarea nosodelor Streptococcinum, Stafiloccocinum, Colibacillinum este benefica in infectiile cronice cu acesti microbi .
Din aceasta prezentare lipseste recomandarea antimicoticului si unui produse pentru refacerea florei intestinale saprofite .

Mesaj de la un pacient

" Inca din luna septembrie dupa inceputul gradinitei a avut repetate infectii respiratorii. Am controlat regulat exudatele faringian si nazal. Pana in luna martie i-a aparut o singura data in gat STAPHYLOCOCCUS AUREUS pe care l-am tratat cf antibiogramei.

A facut tratament cu ISOPRINOSINE 1/2 pastila de 2 ori pe zi - in lunile decembrie si februarie cate 30 de zile. In aceasta perioada a avut mereu o stare de rosu in gat / durere de gat dar nu ni s-a recomandat antibiotic.

In luna martie a facut otita acuta si am repetat exudatele.


Data recoltarii: 06.03.2010 13:24:26
Test Rezultat Interval de referinta
Exsudat nazal STAPHYLOCOCCUS AUREUS ABSENT
STREPTOCOC BETA HEMOLITIC ABSENT
PREZENT STREPTOCOCCUS PNEUMONIAE RELATIV FRECVENTE COLONII
SENSIBIL:
Claritromicina
Clindamicin
Cloramfenicol
Cotrimoxazol
Doxiciclina
Ofloxacin
Rifampicina
Vancomicina
REZISTENT:
Penicilina
PREZENT HAEMOPHILUS INFLUENZAE RARE COLONII
SENSIBIL:
Augmentin
Ceftriaxon
Cefuroxim
Claritromicina
Cloramfenicol
Doxiciclina
Ofloxacin
Rifampicina
REZISTENT:
Cotrimoxazol

Exsudat faringian STREPTOCOC HEMOLITIC GRUP B PREZENT RELATIV FRECVENTE
COLONII
STAPHYLOCOCCUS AUREUS - ABSENT
CULTURA FUNGI - NEGATIV

A facut tratament cu : Augumentin, apoi Claritromicina si Ufloxacin picaturi in nas alternativ cu picaturi cu Rifampicina pregatite la farmacie (1 capsula la 10ml ser fiziologic). A mai luat nurofen in aceasta perioada.

Am repetat exudatul dupa o luna:

Data recoltarii: 06.04.2010 10:32:32
Test Rezultat Interval de referinta
Exsudat nazal STAPHYLOCOCCUS AUREUS ABSENT
STREPTOCOC BETA HEMOLITIC ABSENT
Exsudat faringian STREPTOCOC BETA
HEMOLITIC - ABSENT
STAPHYLOCOCCUS AUREUS - ABSENT
CULTURA FUNGI - NEGATIVA
S-a diagnosticat otita seroasa, primind recomandarea de scoatere a vegetatiilor adenoide. La audiograma s-a semnalat scaderea auzului asociata acestei situatii si prezenta lichidului in urechea dreapta.

In lunile martie, aprilie, mai a luat colostru cu probiotice in speranta cresterii imunitatii si a refacerii organismului dupa tratament.

In luna mai a facut din nou otita acuta congestiva.

Data recoltarii: 29.05.2010 15:02:09
Test Rezultat Interval de referinta
Exsudat nazal STREPTOCOC BETA HEMOLITIC - ABSENT
STAPHYLOCOCCUS AUREUS - PREZENT - FRECVENTE COLONII
SENSIBIL:
Acid fusidic
Augmentin
Cefuroxim
Claritromicina
Clindamicin
Cotrimoxazol
Gentamicina
Ofloxacin
Oxacilina
Tetraciclina
REZISTENT:
Penicilina

Exsudat faringian STREPTOCOC BETA HEMOLITIC - ABSENT
STAPHYLOCOCCUS AUREUS - ABSENT
CULTURA FUNGI - NEGATIVA

Tratament cu Zinnat, Nurofen, OphtamesoneN, Vibrocil.

La ultimul consult ORL ni s-a recomandat si scoaterea amigdalelor deoarece sunt marite. Mentionez ca de mica ni s-a spus ca si cand este sanatoasa are amgdalele putin mai mari. "

Scrie cultura fungi negativa exudat faringian !
Dar Candidoza este o infectie micotica cu diverse localizari : plamani, colon, etc deci exudatul nu este semnificativ .[u]
Dr Ioan Dumitrescu
Dr Ioan Dumitrescu
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2154
Puncte : 58518
Data de inscriere : 24/07/2009

http://sites.google.com/site/acupuncturareumatism/

Revenir en haut Aller en bas

Partager cet article sur : reddit

Candidoza :: Commentaires

cristinamaria

Message Mer Oct 19, 2011 7:55 am par cristinamaria

Buna ziua si bine v-am regasit!
Sunt insarcinata in 5 luni si la SNF a iesit pozitiv Stafilococul auriu insa antibioticele la care este sensibil nu sunt compatibile cu sarcina. Medicul ginecolog mi-a recomandat 15 zile de mestecat propolis, vitamina C, antibacteriene gen Strepsils si sa speram ca va trece fara sa mai fie necesar antibioticul.
Sunt necajita deoarece stiam de prezenta acestui stafilococ din februarie, insa medicul de familie a considerat ca nu este necesara tratarea acestuia atata timp cat nu face probleme. Medicul ginecolog, insa este ingrijorat de prezenta acestuia, mai ales datorita faptului ca in trimestrul 3 de sarcina imunitatea gravidei scade.
As putea sa mai iau ceva care sa nu-l afecteze pe bebe concomitent cu recomandarea medicului ginecolog?

Revenir en haut Aller en bas

CM

Message Mer Oct 19, 2011 10:11 am par CM

Invata sa te hranesti corespunzator nevoilor tale si ale copilului.
profita de aceasta perioada a anului si incearca sa bei sucuri de legume: morcov, sfecla rosie, castravete; morcov, pastarnac, telina
Minim 500 ml pe zi.
Cumpara legumele din piata, nu de la magazine, gaseste o taranca care aduce morcovi de calitate si cumpara de la ea.
de asemenea, cumpara catina din piata si prepara-ti catina cu miere pe care o vei tine la frigider. Gaessti retete cate vrei pe net.
papa zilnic dimineata catina.
Cauta sa scoti din alimentatie sucurile de orice tip din oras (fie ele naturale sau nu), dulciurile as zice chiar laptele pasteurizat (cu toate ca multe gravide consuma lapte in ideea unui aport crescut de calciu).

Revenir en haut Aller en bas

dr Teodor Axinte

Message Mer Oct 19, 2011 7:51 pm par dr Teodor Axinte

cristinamaria a écrit:Buna ziua si bine v-am regasit!
Sunt insarcinata in 5 luni si la SNF a iesit pozitiv Stafilococul auriu insa antibioticele la care este sensibil nu sunt compatibile cu sarcina. Medicul ginecolog mi-a recomandat 15 zile de mestecat propolis, vitamina C, antibacteriene gen Strepsils si sa speram ca va trece fara sa mai fie necesar antibioticul.
Sunt necajita deoarece stiam de prezenta acestui stafilococ din februarie, insa medicul de familie a considerat ca nu este necesara tratarea acestuia atata timp cat nu face probleme. Medicul ginecolog, insa este ingrijorat de prezenta acestuia, mai ales datorita faptului ca in trimestrul 3 de sarcina imunitatea gravidei scade.
As putea sa mai iau ceva care sa nu-l afecteze pe bebe concomitent cu recomandarea medicului ginecolog?

Gravida !
Si daca in timpul tratamentului vei prezenta semne de avort spontan, hemoragie care oricum ar fi avut loc cine v-a fi de vina ?
Homeopatul fraier ce a acceptat sa iti dea solutia terapeutica pe forum .
Recomand oricarui medic de pe acest forum sa se abtina la a recomanda tratament homeopat la gravide fara sa consulte pacienta .
Promit sa il banez si sa ii sterg raspunsul colegului imprudent .

Revenir en haut Aller en bas

Korsakov

Message Mer Oct 19, 2011 8:58 pm par Korsakov

In Rusia noi internam gravidele cu risc .

Revenir en haut Aller en bas

cristinamaria

Message Jeu Oct 20, 2011 6:32 am par cristinamaria

CM a écrit:Invata sa te hranesti corespunzator nevoilor tale si ale copilului.
profita de aceasta perioada a anului si incearca sa bei sucuri de legume: morcov, sfecla rosie, castravete; morcov, pastarnac, telina
Minim 500 ml pe zi.
Cumpara legumele din piata, nu de la magazine, gaseste o taranca care aduce morcovi de calitate si cumpara de la ea.
de asemenea, cumpara catina din piata si prepara-ti catina cu miere pe care o vei tine la frigider. Gaessti retete cate vrei pe net.
papa zilnic dimineata catina.
Cauta sa scoti din alimentatie sucurile de orice tip din oras (fie ele naturale sau nu), dulciurile as zice chiar laptele pasteurizat (cu toate ca multe gravide consuma lapte in ideea unui aport crescut de calciu).


Multumesc pentru sfat, sunt consumatoare de legume si fructe bio din propria gradina, iar catina am introdus-o recent in alimentatie, la lapte am intoleranta.

Revenir en haut Aller en bas

cristinamaria

Message Jeu Oct 20, 2011 6:43 am par cristinamaria



Gravida !
Si daca in timpul tratamentului vei prezenta semne de avort spontan, hemoragie care oricum ar fi avut loc cine v-a fi de vina ?
Homeopatul fraier ce a acceptat sa iti dea solutia terapeutica pe forum .
Recomand oricarui medic de pe acest forum sa se abtina la a recomanda tratament homeopat la gravide fara sa consulte pacienta .
Promit sa il banez si sa ii sterg raspunsul colegului imprudent .[/quote]


Domnule doctor, de ce spuneti " hemoragie care oricum ar fi avut loc" , ma speriati. Nu am fost incadrata la sarcina cu risc si pana acum nu am avut nici un fel de problema cu sarcina, iar fatul e dezvoltat corespunzator.
Aveti dreptate in privinta tratamentului fara consultatie, insa stiam ca remediile homeopate nu sunt contraindicate in sarcina.
Este chiar atat de periculoasa prezenta acestui stafilococ in fosele nazale in timpul sarcinii?

Domnule Korsakov va salut Very Happy. Si in Romania gravidele cu risc sunt internate, dar eu nu am avut alte probleme decat cea de mai sus.

Revenir en haut Aller en bas

Korsakov

Message Jeu Oct 20, 2011 8:44 am par Korsakov

In cazul gravidelor medicii au obligatia sa fie precauti .
Nu cred ca dr Tanase a vrut sa va sperie, oricum nu stia cazul, chiar daca medicamentele homeopate nu dau efecte secundare - lucrul acesta nu este stiut de cei care te judeca .

Revenir en haut Aller en bas

dr Corlatan

Message Jeu Oct 20, 2011 9:03 am par dr Corlatan

Consider corecta atitudinea doctorului Axinte .
Gravida are obligatia sa isi faca analize supravegheata de medicul obstretician

Revenir en haut Aller en bas

CM

Message Jeu Oct 20, 2011 9:57 am par CM

si eu am crezut ca am intoleranta la lapte, pana asta vara cand am descoperit laptele de capra. Inainte nici macar nu toleram mirosul sau persoanele de langa mine care consumau.
Am consumat nefiert. Ajunsesem chiar la 1,5 L/zi. Recunosc ca am preparat kefir in casa. Asa e mai usor de consumat, mai ales in cantitati.
citeste despre laptele de capra, il vei putea da si la copil, cand va mai creste, este cel mai bun, compatibil cu laptele matern (nefiert)
daca ai consumat legume si fructe din curte si totusi problemele tale persista, inseamna ca trebuie sa le faci sucuri.
iti spun din experienta, asta vara am avut multe piersici si nectarine (in curte) si le-am facut suc ca sa le pot consuma pe toate.
Sucul de piersici este si foarte placut, poti bea la nesfarsit.
Am ajuns la 2,5 litri pe zi, consumand numai suc, fara alte alimente sau ceva usor (salata, orez fiert la abur).
Efectul a fost imediat, nici o pastila sau tratament luate in decursul anilor nu a avut efectul sucului, atat de rapid (ma refer la candida, E.coli).
Fiind gravida si nefiind obisnuita cu alimentatie raw vegana, nu-ti recomand sa adopti acest stil de viata tocmai acum.
Dar poti schimba structura alimentatiei tale, introducand sucurile alcaline de legume. Fructele sunt usor acide, ar trebui sa fie foarte bine coapte si foate dulci. Au efect rapid. Legumele insa actioneaza mai lent si in profunzime (sucurile).
Nu trebuie sa fii insa stresata in orice faci. Relaxeaza-te cat mai mult.
Nu lasa nici pe altii sa te streseze.



Revenir en haut Aller en bas

Message  par Contenu sponsorisé

Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut


 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum