Acupuncture et homéopathie


Rejoignez le forum, c’est rapide et facile

Acupuncture et homéopathie
Acupuncture et homéopathie
Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.
Translate
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Derniers sujets
» Acupuncture cas de Parkinson
Alergiile, scut împotriva tumorilor EmptyDim Mai 22, 2022 12:01 am par Dr Ioan Dumitrescu

» Fibromyalgie traite par l'acupuncture
Alergiile, scut împotriva tumorilor EmptyJeu Mai 05, 2022 4:38 pm par Dr Ioan Dumitrescu

»  Fibromyalgie
Alergiile, scut împotriva tumorilor EmptyLun Juin 07, 2021 1:52 pm par Dr Ioan Dumitrescu

» Centre médical d'excellence
Alergiile, scut împotriva tumorilor EmptySam Mai 15, 2021 9:02 pm par Dr Ioan Dumitrescu

» Endométriose
Alergiile, scut împotriva tumorilor EmptyDim Jan 17, 2021 10:51 am par Dr Ioan Dumitrescu

» Spasmophilie, pathologie gynécologique - applications du traitement homéopathique et d'acupuncture
Alergiile, scut împotriva tumorilor EmptyLun Nov 16, 2020 12:26 am par Dr Ioan Dumitrescu

» Consultation d'homéopathie par télémédecine
Alergiile, scut împotriva tumorilor EmptyJeu Mai 07, 2020 2:51 pm par Dr Ioan Dumitrescu

» Spasmophilie
Alergiile, scut împotriva tumorilor EmptyMer Mai 06, 2020 12:35 pm par Dr Ioan Dumitrescu

[Valid RSS]
Flux RSS


Yahoo! 
MSN 


Homeopatie acupunctura

https://migraineh.blogspot.ro/
Share

Alergiile, scut împotriva tumorilor

Aller en bas

10022011

Message 

Alergiile, scut împotriva tumorilor Empty Alergiile, scut împotriva tumorilor




Alergiile au și o parte pozitivă: reduc riscul de apariție a tumorilor cerebrale, arată un nou studiu realizat de cercetătorii Universității Illinois, Chicago.

Daca este asa cum spun cercetatorii ma intreb daca administrarea antihistaminicelor la copiii care au astfel de probleme nu la fac mai mult rau decat bine.
Am postat acest subiect deoarece am constat o crestere a numarului de copii care prezinta alergii (inclusiv copii mei).
vnegraia
vnegraia

Numarul mesajelor : 137
Puncte : 52102
Data de inscriere : 10/02/2010

Revenir en haut Aller en bas

Partager cet article sur : reddit

Alergiile, scut împotriva tumorilor :: Commentaires

Korsakov

Message Jeu Fév 10, 2011 6:09 pm par Korsakov

E doar un studiu .
Nesemnificativ ptr adevarul stiintific .

Revenir en haut Aller en bas

Dr.Ionescu Sterian

Message Jeu Fév 10, 2011 8:46 pm par Dr.Ionescu Sterian

Korsakov a écrit:E doar un studiu .
Nesemnificativ ptr adevarul stiintific .

Pacientii care fac bolile copilariei au un risc redus de a face cancer .

Revenir en haut Aller en bas

Marta

Message Ven Fév 11, 2011 8:07 am par Marta

Dr.Ionescu Sterian a écrit:
Korsakov a écrit:E doar un studiu .
Nesemnificativ ptr adevarul stiintific .

Pacientii care fac bolile copilariei au un risc redus de a face cancer .

Si daca nu facem bolile copilariei suntem expusi la cancer ?

Revenir en haut Aller en bas

vnegraia

Message Ven Fév 11, 2011 9:15 am par vnegraia

Aveti dreptate, am gasit pe aceasta tema mai multe informatii. Pentru parintii ai caror copii au avut bolile copilariei este o veste buna.
"Infectiile bune"
Leucemia copilariei – cancerul celulelor sangelui – a crescut cu o rata de circa 1% pe an.
La copii, aproape 85% dintre cazuri sunt ALL (leucemie acuta limfoblastica) si aproape toate celelalte cazuri sunt de AML (leucemie mieloida acuta).

Au existat multe teorii despre factorii care ar putea declansa leucemia, printre care expunerea la radiatiile din mediul inconjurator.
Infectiile contractate la inceputul vietii sunt bune pentru organism si il protejeaza (Profesorul Mel Greaves, cercetatorul sef la Institute of Cancer Research). Dar autorii studiilor actuale spun ca acum au dovezi convingatoare ca solutia este expunerea la infectii in timpul copilariei....
Exista acum o multime de dovezi ca sistemul imunitar necesita infectii in primele cateva luni de viata pentru a se regla si a functiona normal."
http://www.desprecopii*com/info.asp?id=660

Revenir en haut Aller en bas

Dr.Ionescu Sterian

Message Ven Fév 11, 2011 7:47 pm par Dr.Ionescu Sterian

Interesant
Asta merita citat
Mutatie dubla"Profesorul Mel Greaves, cercetator sef la Institute of Cancer Research din Londra, spune: "Exista acum dovezi biologice convingatoare ca in cazul leucemiei din copilarie, exista o interesanta mutatie dubla.
"Mai intai, exista o mutatie genetica produsa in organismul bebelusului in timpul sarcinii, care se produce foarte frecvent."
Acest lucru este foarte linistitor pentru parinti (Dr David Grant de la Leukaemia Research Fund)Apoi, in 1% dintre acesti copii, dupa nastere, exista un declansator care provoaca o a doua mutatie a genelor, spune el.
"Exista acum o multime de dovezi ca sistemul imunitar necesita infectii in primele cateva luni de viata pentru a se regla si a functiona normal."Daca asta nu se intampla, cand copilul este mai mare si contracteaza o infectie, acea infectie ii poate declansa leucemia, spune el.
"Infectiile timpurii din viata sunt bune pentru organism, va protejeaza – asa cum poate v-au spus si bunicile," a declarat el.
Dr David Grant, director stiintific al Leukaemia Research Fund, care a pus bazele studiului, a spus: "Este foarte linistitor pentru parinti. Ne-am confruntat cu o multime de teorii despre factorii care produc leucemia, dar acest studiu ne duce la o concluzie foarte ferma.
"Acum cred ca putem exclude teoriile cele mai implauzibile."

Revenir en haut Aller en bas

Korsakov

Message Dim Fév 13, 2011 1:37 pm par Korsakov

In lipsa antrenamentului imunitar prin bolile copilariei evident ca este teren liber pentru neoplazii .

Revenir en haut Aller en bas

Message  par Contenu sponsorisé

Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut

- Sujets similaires

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum