Acupuncture et homéopathie


Rejoignez le forum, c’est rapide et facile

Acupuncture et homéopathie
Acupuncture et homéopathie
Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.
Translate
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Derniers sujets
» Acupuncture cas de Parkinson
Boala Chron tratament fitoterapic - Page 2 EmptyDim Mai 22, 2022 12:01 am par Dr Ioan Dumitrescu

» Fibromyalgie traite par l'acupuncture
Boala Chron tratament fitoterapic - Page 2 EmptyJeu Mai 05, 2022 4:38 pm par Dr Ioan Dumitrescu

»  Fibromyalgie
Boala Chron tratament fitoterapic - Page 2 EmptyLun Juin 07, 2021 1:52 pm par Dr Ioan Dumitrescu

» Centre médical d'excellence
Boala Chron tratament fitoterapic - Page 2 EmptySam Mai 15, 2021 9:02 pm par Dr Ioan Dumitrescu

» Endométriose
Boala Chron tratament fitoterapic - Page 2 EmptyDim Jan 17, 2021 10:51 am par Dr Ioan Dumitrescu

» Spasmophilie, pathologie gynécologique - applications du traitement homéopathique et d'acupuncture
Boala Chron tratament fitoterapic - Page 2 EmptyLun Nov 16, 2020 12:26 am par Dr Ioan Dumitrescu

» Consultation d'homéopathie par télémédecine
Boala Chron tratament fitoterapic - Page 2 EmptyJeu Mai 07, 2020 2:51 pm par Dr Ioan Dumitrescu

» Spasmophilie
Boala Chron tratament fitoterapic - Page 2 EmptyMer Mai 06, 2020 12:35 pm par Dr Ioan Dumitrescu

[Valid RSS]
Flux RSS


Yahoo! 
MSN 


Homeopatie acupunctura

https://migraineh.blogspot.ro/
Share

Boala Chron tratament fitoterapic

Page 2 sur 2 Précédent  1, 2

Aller en bas

25012010

Message 

Boala Chron tratament fitoterapic - Page 2 Empty Boala Chron tratament fitoterapic




Denumita si rectocolita ulcero-hemoragica este o inflamatie generate de un process autoimun, localizata la nivelul intestinului subtire sau gros .
Pacientul relateaza simptome de diaree cu sange, mucozitati, urat mirositoare, dureri abdominale, flatulenta, oboseala, scadere in greutate,anorexie .
Alte simptome ce pot fi prezente : cefalee, dureri articulare, crampe musculare .
In prezenta acestor simptome avem obligatia de a face diagnosticul etiologic si diferential recomandandu-i :
# Hemoleucograma, unde putem unhematocrit, o hemoglobina scazuta

  • Dozare fibrinogen : crescut in afectiuni inflamatorii, cancere, etc
  • Probele hepatice : majoritatea pacientilor folosesc Salazopirina, ce afecteaza functia hepatocitului
  • Amilazemia : disfunctii pancreatice
  • Glicemia
  • Imunograma : cresteri ale imunoglobulinelor
  • Ionograma : poate releva scaderi ale potasiului, magneziului
  • Examen coproparazitologic : putem gasii paraziti ( Giardia, Ascaris lumbricoides ), tulpini patogene tip Salmonella, sange, leucocite
  • Colonoscopia (sau sigmoidoscopie ) :obiectiveaza leziunile inflamatorii
  • Tomografia computerizata sau rezonanta magnetica
  • Biopsia intestinala : in diagnosticul diferential al cancerului colo-rectal
Salazopirina si corticoterapia nu rezolva procesul inflamator ci doar amelioreaza simptomatologia pacientului ce este obligat sa ia aceasta medicatie toata viata, cu un regim alimentar destul de dur .
In medicina chineza exista o serie de plante ce ii pot fi de un real folos pacientului aici :
http://peromania.webs.com/boliautoimune.htm

Dr Ioan Dumitrescu
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2154
Data de inscriere : 24/07/2009

http://sites.google.com/site/acupuncturareumatism/

Revenir en haut Aller en bas

Partager cet article sur : reddit

Boala Chron tratament fitoterapic :: Commentaires

mioara

Message Dim Juin 13, 2010 1:13 pm par mioara

cred ca se teoretizeaza prea mult asupra a ce este sanatos sau nu sa mancam ca de altfel si sintagma "suntem ceea ce mancam" care nu este corecta pe deplin: si slabul si grasul mananca aceleasi lucruri ,la primul nu se cunoaste iar al doilea creste ca inflatia. Este ceva in structura lor, la baza, care controleaza acest metabolism; este adevarat ca la originea bolilor noastre se afla trairile mentale si homeopatia cred ca este singura care dispune de mijloacele care sa acopere si spectrul psihic; este f.adevarat, Scari ca remediul se aplica in functie de simptomele prezente dar dilutia pe care mi-ai recomandat-o 1M nu este mult prea mare? sunt convinsa ca dr Dumitrescu are dreptate cand spune ca nu crede ca acesta-Carbo-sa rezolve problema de fond; eu am descris prezenta unor scaune ce arata o cauza inflamatorie certa a tubului digestiv ,care au o componenta psihica importanta-prezenta unei stari de suprasolicitare de lunga durata ,framantari interne de asemenea ; Carbo are niste keynoturi care nu mi se aplica: vrea sa fie dezelit oricat de frig i-ar fi, vrea sa fie ventilat ,eu vreau multa caldura; are flatulenta si eructatii care-l usureaza ,eu nu le am ci doar o mare distensie cu constipatie cu scaune moi si in cantitate f.mica ;exista o durere abdominala la palpare in toata jumatatea inferioara ca si cand ar fi o rana acolo ; ce anume m-ar ajuta sa aleg remediul corect si asta il rog f. mult pe dl. dr. Dumitrescu sa ma lamureasca.

Revenir en haut Aller en bas

Dr Ioan Dumitrescu

Message Dim Juin 13, 2010 1:20 pm par Dr Ioan Dumitrescu

Mioara fara a avea o certitudine, cred ca e Desmodium gigantaea .
Daca vii in Bucuresti, cauta-ma la cabinetul particular , pentru regimul alimentar, fitoterapie bazata pe sindromul tau ( deficit de Qi al meridanului Sp-pancreas .

Revenir en haut Aller en bas

mioara

Message Dim Juin 13, 2010 1:50 pm par mioara

multumesc, dle dr., totul este sa gasesc remediul-la noi nu au ,daca puteti sa-mi spuneti de-l gasesc in Bucuresti si de asemenea unde aveti cabinetul; eu am mai fost la dvs. dar la Institut ,dati-mi va rog o adresa.Pe de alta parte nu gasesc remediul descris niciunde ,imi puteti recomanda o bibliografie? si asta ptr. ca sunt pasionata de homeopatie doar!

Revenir en haut Aller en bas

Dr Ioan Dumitrescu

Message Dim Juin 13, 2010 2:13 pm par Dr Ioan Dumitrescu

De ce nu folosesti si Inboxul ?
Este un e-mail usor de accesat .
Suna-ma cand poti venii in Bucuresti pentru programare .
Str Sipotul Fantanilor nr.2, interfon 41, ap.41, parter, este al doilea bloc de la Conservator pe dreapta cum cobori spre Cismigiu, vizavi de statuia lui Sava .
O sa scriu raspunsul pentru toti vizavi de remedii rare .

Revenir en haut Aller en bas

mioara

Message Dim Juin 13, 2010 5:39 pm par mioara

d-le dr va rog daca se poate explicati-mi cum folosesc inboxul sa va trimit mesaj-nu inteleg pe cine trec la utilizator;multumesc (am incercat sa va trimit un mail ,nu stiu daca a ajuns)

Revenir en haut Aller en bas

Geta

Message Dim Juin 13, 2010 6:01 pm par Geta

Apeleaza draga la doctorul Tanase, te face bine imediat .

Revenir en haut Aller en bas

Dr Ioan Dumitrescu

Message Dim Juin 13, 2010 6:18 pm par Dr Ioan Dumitrescu

mioara a écrit:d-le dr va rog daca se poate explicati-mi cum folosesc inboxul sa va trimit mesaj-nu inteleg pe cine trec la utilizator;multumesc (am incercat sa va trimit un mail ,nu stiu daca a ajuns)

Uf, e simplu
1. New PM
2. Utilizator - scrii numele cui vrei sa trimiti e-mail
3. Apesi pe gaseste utilizator
4. Il gaseste, scrii mesajul si apesi pe trimite

Am trimis eu acum unul test

Revenir en haut Aller en bas

Dr Ioan Dumitrescu

Message Dim Juin 13, 2010 6:22 pm par Dr Ioan Dumitrescu

Sau e-mail : usorul@yahoo.com

Era mai simplu aici .

Revenir en haut Aller en bas

Teodorescu Cornel

Message Dim Juin 13, 2010 7:06 pm par Teodorescu Cornel

Am avut si eu un caz de rectocolita ce avea in plus bronsiectazie cu bronsiolita .
Antimonium tartaricum a fost suficient sa rezolve ambele afectiuni .

Revenir en haut Aller en bas

Dr.Ionescu Sterian

Message Dim Juin 13, 2010 8:45 pm par Dr.Ionescu Sterian

Si eu am avut un pacient cu b Chron si i-am dat Kali sulphuricum .
A fost OK .

Revenir en haut Aller en bas

Marta

Message Lun Juin 14, 2010 8:55 pm par Marta

Colega mea are rectocolita . Ii voi recomanda sa incerce si homeopatia .

Revenir en haut Aller en bas

Message  par Contenu sponsorisé

Revenir en haut Aller en bas

Page 2 sur 2 Précédent  1, 2

Revenir en haut

- Sujets similaires

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum