Acupuncture et homéopathie


Rejoignez le forum, c’est rapide et facile

Acupuncture et homéopathie
Acupuncture et homéopathie
Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.
Translate
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Derniers sujets
» Acupuncture cas de Parkinson
Karoshi boala suprasolicitarii prin munca EmptyDim Mai 22, 2022 12:01 am par Dr Ioan Dumitrescu

» Fibromyalgie traite par l'acupuncture
Karoshi boala suprasolicitarii prin munca EmptyJeu Mai 05, 2022 4:38 pm par Dr Ioan Dumitrescu

»  Fibromyalgie
Karoshi boala suprasolicitarii prin munca EmptyLun Juin 07, 2021 1:52 pm par Dr Ioan Dumitrescu

» Centre médical d'excellence
Karoshi boala suprasolicitarii prin munca EmptySam Mai 15, 2021 9:02 pm par Dr Ioan Dumitrescu

» Endométriose
Karoshi boala suprasolicitarii prin munca EmptyDim Jan 17, 2021 10:51 am par Dr Ioan Dumitrescu

» Spasmophilie, pathologie gynécologique - applications du traitement homéopathique et d'acupuncture
Karoshi boala suprasolicitarii prin munca EmptyLun Nov 16, 2020 12:26 am par Dr Ioan Dumitrescu

» Consultation d'homéopathie par télémédecine
Karoshi boala suprasolicitarii prin munca EmptyJeu Mai 07, 2020 2:51 pm par Dr Ioan Dumitrescu

» Spasmophilie
Karoshi boala suprasolicitarii prin munca EmptyMer Mai 06, 2020 12:35 pm par Dr Ioan Dumitrescu

[Valid RSS]
Flux RSS


Yahoo! 
MSN 


Homeopatie acupunctura

https://migraineh.blogspot.ro/
Share

Karoshi boala suprasolicitarii prin munca

Aller en bas

01062012

Message 

Karoshi boala suprasolicitarii prin munca Empty Karoshi boala suprasolicitarii prin munca




Am vazut acum cativa ani cazul Raluca Stroescu in varsta de 31 de ani ce lucra ca manager la compania Ernst & Young .
care a murit din cauza oboselii cauzate de munca excesiva .

Acum acelasi tip de deces datorat muncii epuizante, cazul Alina Dijmarescu, fata viceguvernatorului BNR Eugen Dijmarescu, ce a fost gasita moarta in camera ei de hotel in Okinawa .
In varsta de 36 de ani Alina Dijmarescu cunostea 6 limbi straine fiind recunoscuta ca un profesionist de exceptie .

Alina avea doua joburi ce au suprasolicitat-o producandu-i criza de infarct miocardic .

Transmit condoleante domnului Eugen Dijmarescu, orice tata poate fi in situatia dansului, pierderea copilului e un gol sufletesc cumplit .

Boala Karoshi, inseamna epuizarea sistemelor vitale, creier, inima unde se produc accidente vasculare sau infarct miocardic .

Lacomia patronilor mesimtiti ce isi ameninta salariatii ca isi dau afara angajatul daca acest nu isi indeplineste atributiile de serviciu mult supradimensionate ar trebui sanctionata de institutiile statului .

A obliga un salariat sa lucreze 10-12 ore pe zi este o crima, un abuz in serviciu pentru ca il condamna pe angajatul respectiv la suprasolicitare, la riscul de a face boala Karoshi .
Cei mai expusi in Romania sunt salariatii care lucreaza in privat, cei ce au credite bancare sau tinerii ambitiosi ca in cazul Alinei Dijmarescu .

Cine mult munceste, putin traieste

Dr Suceveanu
Dr Suceveanu

Numarul mesajelor : 187
Varsta : 74
Puncte : 50281
Data de inscriere : 14/07/2010

Revenir en haut Aller en bas

Partager cet article sur : reddit

Karoshi boala suprasolicitarii prin munca :: Commentaires

Marta

Message Sam Juin 02, 2012 8:56 am par Marta

Se poate trata homeopat ?

Revenir en haut Aller en bas

CM

Message Mar Juin 05, 2012 10:17 am par CM

Domnule doctor nu sunt de acord cu forma in care prezentati aceasta boala.
Se vede ca nu ati lucrat in cadrul uneia din companiile mari ale lumii care exploateaza angajatii.
Precizez ca legislatia muncii protejeaza angajatul, asa ca nimeni nu poate fi obligat la ore suplimentare daca nu DORESTE sa le faca.

Pentru Marta: da , se poate trata homeopat daca individul constientizeaza ca are o problema si nu ca este vorba de cerinte de serviciu de la care nu se poate sustrage.
Acesti indivizi traiesc intr-un univers al lor, un univers al muncii, neglijandu-se complet pe ei si nevoile lor. Nu-si iau vacante, nu se hranesc corespunzator, de obicei viata de familie este inexistenta, nu suporta sa stea in weekend fara sa faca nimic, isi imagineaza ca fara ei se duce de rapa firma. Chiar daca ar fi asa, la nivelul de pregatire profesionala la care sunt asemenea indivizi pot oricand sa zica: STOP, iau o pauza, imi dau DEMISIA.
Din pacate, putini sunt cei care fac acest lucru. Cei care il fac insa, evolueaza si sunt foarte multumiti.

Revenir en haut Aller en bas

VARTLAN MARIUS

Message Mar Juin 05, 2012 10:46 am par VARTLAN MARIUS

Daca ai datorii la banca la ce iti foloseste legislatia muncii ?
Patronul e sef, angajatul nu are voie sa comenteze nimic, altfel zboara in somaj.

Revenir en haut Aller en bas

CM

Message Mar Juin 05, 2012 11:05 am par CM

Daca erai mai atent remarcai ca persoanele care au decedat erau "pasionate de munca". Nu era vorba de credite bancare acolo.
Eu vorbeam de o anumita tipologie umana si nu de problemele sociale cu
care se confrunta tot cetateanul in viata de zi cu zi.

Legislatia te protejeaza. Problema este cu totul alta, dar se pare ca ne este mai usor sa aratam cu degetul catre altii decat catre noi insine: angajatul nu face fata relatiei cu patronul si asta din cauza STRESULUI.

Este o boala a angajatului si trebuie tratata ca atare.
de multe ori este vorba de patroni sau sefi cu dezechilibre mentale severe care se echilibreaza tipand, urland, jigning, culpabilizand angajatul, etc.
Nu munca omoara omul ci stresul.
De exemplu: stresul ca daca nu faci ce ti se spune vei fi dat afara si nu are cine sa-ti plateasca ratele la banca.
Iar aici intervine o mare dilema. Cine ne provoaca STRESUL? Banca, patronii, etc este raspunsul pe buzele tuturor.

Eu as zice ca MINTEA. Ea este cea care ne creaza tot felul de scenarii care ne dau impresia ca suntem in pericol permanent.

Revenir en haut Aller en bas

Marta

Message Mar Juin 05, 2012 11:41 am par Marta

Stresul angajatului si patronului este acelasi : creditul bancar .
E lupta de supravietuire, angajatii nu inteleg asta, ei isi inchipuie ca sunt in comunism, timpul trece leafa merge .
Si eu mai tip la angajatii mei puturosi care stau pe facebook in loc sa isi vada de serviciu .
Rar gasesti un angajat care sa munceasca opt ore efectiv .
Ore suplimentare !
Daca nu isi face treaba in opt ore, ce vina am eu ?

Revenir en haut Aller en bas

Message  par Contenu sponsorisé

Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut

- Sujets similaires

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum