Acupuncture et homéopathie


Rejoignez le forum, c’est rapide et facile

Acupuncture et homéopathie
Acupuncture et homéopathie
Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.
Translate
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Derniers sujets
» Acupuncture cas de Parkinson
Ce este medicamentul homeopat ? - Page 2 EmptyDim Mai 22, 2022 12:01 am par Dr Ioan Dumitrescu

» Fibromyalgie traite par l'acupuncture
Ce este medicamentul homeopat ? - Page 2 EmptyJeu Mai 05, 2022 4:38 pm par Dr Ioan Dumitrescu

»  Fibromyalgie
Ce este medicamentul homeopat ? - Page 2 EmptyLun Juin 07, 2021 1:52 pm par Dr Ioan Dumitrescu

» Centre médical d'excellence
Ce este medicamentul homeopat ? - Page 2 EmptySam Mai 15, 2021 9:02 pm par Dr Ioan Dumitrescu

» Endométriose
Ce este medicamentul homeopat ? - Page 2 EmptyDim Jan 17, 2021 10:51 am par Dr Ioan Dumitrescu

» Spasmophilie, pathologie gynécologique - applications du traitement homéopathique et d'acupuncture
Ce este medicamentul homeopat ? - Page 2 EmptyLun Nov 16, 2020 12:26 am par Dr Ioan Dumitrescu

» Consultation d'homéopathie par télémédecine
Ce este medicamentul homeopat ? - Page 2 EmptyJeu Mai 07, 2020 2:51 pm par Dr Ioan Dumitrescu

» Spasmophilie
Ce este medicamentul homeopat ? - Page 2 EmptyMer Mai 06, 2020 12:35 pm par Dr Ioan Dumitrescu

[Valid RSS]
Flux RSS


Yahoo! 
MSN 


Homeopatie acupunctura

https://migraineh.blogspot.ro/
Share

Ce este medicamentul homeopat ?

Page 2 sur 2 Précédent  1, 2

Aller en bas

03022010

Message 

Ce este medicamentul homeopat ? - Page 2 Empty Ce este medicamentul homeopat ?




Este informatie .
Prin dinamizarea solutiei ce contine substanta toxica, moleculele de apa se structureaza si legaturile de H-H, vor prelua/pastra informatia/ simplist spus “ amintirea” despre substanta toxica respectiva .
Aceasta informatie este pastrata de legatura H -H , a la long “ si pentru facilitatea administrarii in practica curenta se foloseste impregnarea pe granule de lactoza .
Aceste granule de lactoza impregnate cu solutia din toxicul respective ( Mercur, Arsenic, Stramonium, etc ) se administreaza pacientului ce
are simptome ca si cum ar fi intoxicat cu substanta respectiva si medicamentul homeopat le antidoteaza .

Cum actioneaza medicamentul homeopat ?
Simplu, administrarea pe limba este pentru a actiona pe receptorii linguali ce transmit informatia la creier si sub aceasta actiune din Hipotalamus are loc o
eliberare de neurotransmitatori, niste amine biogene
care in cantitati mici functioneaza ca o farmacie proprie pe care organismele mamifere de pe Terra o au la dipozitie sa se autovindece .
In conditii de stress psihic, chimic, microbiologic, viral, etc aceste zone hipotalamice sunt blocate si nu mai descarca neuromodulatori in cantitati suficiente,
situatie in care organismul nu se poate auto-vindeca
.
Practic medicamentul homeopatic functioneaza ca un anti-virus informational ce redreseaza acest sistem propriu de reparare – vindecare .
Pentru aceasta pledeaza insasi experimentele lui Hahnemann din ultimii ani de viata, cand acesta recomanda pacientilor prizele “nazale” , ce se adresau receptorilor din mucoasa nazala .
In concluzie medicamentul homeopat este o informatie pe care organismul uman o primeste, o recunoaste sau nu de buna ( de aceea medicamentul homeopat nu are efecte secundare ) si descarca acesti neuromodulatori/amine biogen ce inervin in procesul de autovindecare .
In legatura cu cate granule sunt necesare pentru o priza, o sa va povestesc o intamplare care m-a lamurit pe acest aspect .
Am recomandat unei paciente pentru astmul sau bronsic Nitric acid .
I l-am dat personal in plicuri pentru 7 zile . Fiecare plic continea 5 granule .
I-am zis sa ia un plic pe zi si dupa o saptamana sa revina la control .
A revenit dupa o luna .
Am intrebat-o de ce a revenit dupa o luna si mi-a zis : “ am luat o granula pe zi si de abia cum le-am terminat “ .
Atunci am inteles ca nu numarul conteaza, ci informatia .
Pacienta se simtea OK si cu o singura granula luata pe zi .
Teoria e una si practica e alta .

Copyright
Copyright Notice
Any and all the content of our websites .
Please do not use without our prior written consent.

Dr Ioan Dumitrescu
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2154
Data de inscriere : 24/07/2009

http://sites.google.com/site/acupuncturareumatism/

Revenir en haut Aller en bas

Partager cet article sur : reddit

Ce este medicamentul homeopat ? :: Commentaires

L'auteur de ce message est actuellement banni du forum - Voir le message

mioara

Message Ven Juil 02, 2010 8:02 am par mioara

pe vremea lui Iisus se bea cafea?!

Revenir en haut Aller en bas

L'auteur de ce message est actuellement banni du forum - Voir le message

Message  par Contenu sponsorisé

Revenir en haut Aller en bas

Page 2 sur 2 Précédent  1, 2

Revenir en haut

- Sujets similaires

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum