Acupuncture et homéopathie


Rejoignez le forum, c’est rapide et facile

Acupuncture et homéopathie
Acupuncture et homéopathie
Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.
Translate
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Derniers sujets
» Acupuncture cas de Parkinson
Durere de spate                   . EmptyDim Mai 22, 2022 12:01 am par Dr Ioan Dumitrescu

» Fibromyalgie traite par l'acupuncture
Durere de spate                   . EmptyJeu Mai 05, 2022 4:38 pm par Dr Ioan Dumitrescu

»  Fibromyalgie
Durere de spate                   . EmptyLun Juin 07, 2021 1:52 pm par Dr Ioan Dumitrescu

» Centre médical d'excellence
Durere de spate                   . EmptySam Mai 15, 2021 9:02 pm par Dr Ioan Dumitrescu

» Endométriose
Durere de spate                   . EmptyDim Jan 17, 2021 10:51 am par Dr Ioan Dumitrescu

» Spasmophilie, pathologie gynécologique - applications du traitement homéopathique et d'acupuncture
Durere de spate                   . EmptyLun Nov 16, 2020 12:26 am par Dr Ioan Dumitrescu

» Consultation d'homéopathie par télémédecine
Durere de spate                   . EmptyJeu Mai 07, 2020 2:51 pm par Dr Ioan Dumitrescu

» Spasmophilie
Durere de spate                   . EmptyMer Mai 06, 2020 12:35 pm par Dr Ioan Dumitrescu

[Valid RSS]
Flux RSS


Yahoo! 
MSN 


Homeopatie acupunctura

https://migraineh.blogspot.ro/
Share

Durere de spate .

Aller en bas

04062009

Message 

Durere de spate                   . Empty Durere de spate .




Am durereri de spate, am fost la medic si mi-a zis ca am lombalgie .
Am facut o radiografie, am luat medicamentele recomandate, dar tot am dureri in continuare .
Ma poate ajuta acupunctura ?
Multumesc de raspuns
Elena
Elena
Elena
Scolar
Scolar

Numarul mesajelor : 186
Varsta : 67
Puncte : 54634
Data de inscriere : 04/06/2009

Revenir en haut Aller en bas

Partager cet article sur : reddit

Durere de spate . :: Commentaires

Dr Ioan Dumitrescu

Message Ven Juil 24, 2009 1:14 pm par Dr Ioan Dumitrescu

Durerea de spate traduce o suferinta a coloanei vertebrale .
In functie de simptome, examenul radiologic si datele de laborator se aplica un tratament individualizat .
Acupunctura este una din proceduri .
De obicei inainte de prima sedinta de acupunctura, fac masuratoarea punctelor in milivolti, pentru a avea un diagnostic precis .

Revenir en haut Aller en bas

Geta

Message Ven Juil 24, 2009 1:56 pm par Geta

Ioan a écrit:Durerea de spate traduce o suferinta a coloanei vertebrale .
In functie de simptome, examenul radiologic si datele de laborator se aplica un tratament individualizat .
Acupunctura este una din proceduri .
De obicei inainte de prima sedinta de acupunctura, fac masuratoarea punctelor in milivolti, pentru a avea un diagnostic precis .

Mie doctorii mi-au pus diagnosticul de spondiloza cervicala .
Iau Voltaren, Mydocalm si tot am durere si amorteala pe bratul drept .
Ma puteti ajuta ?

Revenir en haut Aller en bas

Dr Ioan Dumitrescu

Message Ven Juil 24, 2009 4:52 pm par Dr Ioan Dumitrescu

Kang Gu formula de plante chinezesti utila in tratamentul spondilozei cervicale

Utilizarea formulei chinezesti din plante denumita Kang Gu in tratamentul de durata a spondilozei cervicale



Pacienta L.C, in varsta de 49 ani, DIAGNOSTIC : SPONDILOZA CERVICALA .

avand in antecedente personal : diverse afectiuni : mastoza chistica, chisturi ovariene, stafilococie, herpes, sindrom dyspeptic

se prezinta la consult cu un sindrom brahialgic : durere pe bratul stang cu punct de start de la nivelul coloanei cervicale, insotite de amorteala si slabiciune in brat , precum si ameteli la miscarile de rotatie a capului.

Durerile sunt aggravate de efort, de frig, de anumite pozitii .

Are intoleranta la frig, curenti de aer .

Examenul radiologic arata numeroase osteofite si protruzii ( deplasari de disc cervical ) .

Examenul tomografic confirma deplasarile discurilor cervicale in canal si gravitatatea cazului, expusa la riscul de paralizie a membrului superior stang, fiind propusa pentru interventia chirurgical ace o speria evident .

I-am raspuns ca nu ii garantez ca o pot ajuta, dar merita incercat, avand in vedere efectele secundare precum si riscul postoperator ca si la alte nivele cervicale sa se produca hernie de disc .

A solicitat tratament acupunctural si homeopathic, proceduri pe care I le-am efectuat cu intermitente din cauza serviciului ei, precum si a faptului ca era din provincie .

Dupa ameliorarea simptomatologiei si intrucat era din provincie, am decis a-I recomanda produsul fitoterapic chinezesc Kang Gu .

Dupa 3 luni de tratament in care pacienta mea a luat cate 4 comprimate de Kang Gu, s-a simtit destul de bine pentru a nu mai lua in calcul interventia chirurgicala.

I-am recomandat sa mai ia inca 3 luni sis a vina la control .

Disparusera paresteziile, amortelile, durerile si ameteala, pacienta avand o stare fizica si psihica foarte buna . I-am recomandat din nou tomografie, dar ca orice pacient care scapa de boala, nu a inteles rostul acestei investigatii scumpe .

Nu a fost singurul caz in care acest produs chinezesc din plante numit Kang Gu si-a dovedit eficacitatea, dar in administrare a la long .

Faptul ca dupa un an de pauza pacienta a revenit intrucat revenisera durerile si amortelile, dar de intensitate mult redusa fata de primul puseu m-au determinat a-I recomanda din nou acelasi produs Kang Gu si efectul benefic a aparut intr-un timp mai scurt de o luna .

Concluzii : produsul fitoterapic Kang Gu este o formula de plante chinezesti utila, dar din pacate este necesar un timp de minim 6 luni de tratament pentru a se instala un effect de durata .

Nu este un panacea universal si in puseu acut este recomandat tratamentul acupunctural, homeopathic, reguli posturale, repaus .

Lipsa de efecte secundare il face de preferat altor produse chimice sin u in ultimul rand este o formule de plante care are efect si in anemie adminstrata timp de 4 luni .

Revenir en haut Aller en bas

Message  par Contenu sponsorisé

Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut

- Sujets similaires

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum