Acupuncture et homéopathie


Rejoignez le forum, c’est rapide et facile

Acupuncture et homéopathie
Acupuncture et homéopathie
Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.
Translate
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Derniers sujets
» Acupuncture cas de Parkinson
Motanul Nero si remediul Arsenicum Album EmptyDim Mai 22, 2022 12:01 am par Dr Ioan Dumitrescu

» Fibromyalgie traite par l'acupuncture
Motanul Nero si remediul Arsenicum Album EmptyJeu Mai 05, 2022 4:38 pm par Dr Ioan Dumitrescu

»  Fibromyalgie
Motanul Nero si remediul Arsenicum Album EmptyLun Juin 07, 2021 1:52 pm par Dr Ioan Dumitrescu

» Centre médical d'excellence
Motanul Nero si remediul Arsenicum Album EmptySam Mai 15, 2021 9:02 pm par Dr Ioan Dumitrescu

» Endométriose
Motanul Nero si remediul Arsenicum Album EmptyDim Jan 17, 2021 10:51 am par Dr Ioan Dumitrescu

» Spasmophilie, pathologie gynécologique - applications du traitement homéopathique et d'acupuncture
Motanul Nero si remediul Arsenicum Album EmptyLun Nov 16, 2020 12:26 am par Dr Ioan Dumitrescu

» Consultation d'homéopathie par télémédecine
Motanul Nero si remediul Arsenicum Album EmptyJeu Mai 07, 2020 2:51 pm par Dr Ioan Dumitrescu

» Spasmophilie
Motanul Nero si remediul Arsenicum Album EmptyMer Mai 06, 2020 12:35 pm par Dr Ioan Dumitrescu

[Valid RSS]
Flux RSS


Yahoo! 
MSN 


Homeopatie acupunctura

https://migraineh.blogspot.ro/
Share

Motanul Nero si remediul Arsenicum Album

Aller en bas

12052010

Message 

Motanul Nero si remediul Arsenicum Album Empty Motanul Nero si remediul Arsenicum Album




Acum multi ani am fost sa consult o pacienta in varsta la domiciliu pentru un icter hepatic .
La a doua vizita pacienta se simtea de data mai bine si din vorba in vorba m-a intrebat daca remediile homeopate sunt eficiente si la animale .
Mi-a aratat un motan negru ce statea pe calorifer sa se incalzeasca ( era iarna ).
Am privit animalul amuzat de propunerea doamnei .
Il cheama Nero imi zise stapana lui .
Nero o privii curios si apoi ma privii pe mine suspicios si infricosat . A fost un schimb de priviri intre mine si motanelul Nero .
Ne studiam reciproc .
Ce are doamna ? am intrebat eu .
Ce sa aiba !
Vomita, are diaree si e speriat, toata noaptea este agitat .
Privind atent motanul il " citeam " si am intrebat : chiar toata noaptea ?
Nu chiar toata noaptea, ci intre orele 1 si 3, apoi se culca, dar ceas intre 1 si 3 este agitat .
Analizam in gand : agitat, anxios, friguros, suspicios si insomnie intre 1 si 3 noaptea .
Si ce face intre orele 1 si 3 ?
Se plimba din bucatarie in dormitor imi raspunse doamna .
I-am scris reteta cu remediul Arsenicum Album CH 5 recomandat la 8 ore timp de 5 zile .
Dupa o saptamana am fost chemat iar la acea doamna .
Nu ma chemase sa o consult, acum era bine Calcareea arsenicosa isi facuse efectul , urina bine si icterul aproape disparuse . Dorea sa imi multumeasca si sa il vad pe motanelul ei Nero .
In pat am vazut motanul Nero a carui privire era acum schimbata .
L-am mangaiat si nu a ripostat .
Cum se simte doamna ?
Excelent, dupa 3 zile nu a mai avut diaree, voma si nici nu se mai scoala noaptea agitat .
I-am cerut doamnei sa ii dea lui Nero o doza de Arsenicum Album dilutie Mille odata pe luna .
Am mai vorbit telefonic cu doamna ce mi-a povestit entuziasmata cat de mult se schimbase Nero, ce devenise acum afectuos .

Precizez ca nu vreau sa tratez animale, ci doar am facut aceasta ocazional si pot sustine ca acestea au un raspuns terapeutic mult mai bun decat oamenii adulti, la fel ca si copii .
Pentru incepatori in ale homeopatiei le recomand insa sa trateze animalele . Doar asa isi pot face cu adevarat " mana " .
Dr Ioan Dumitrescu
Dr Ioan Dumitrescu
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2154
Puncte : 58518
Data de inscriere : 24/07/2009

http://sites.google.com/site/acupuncturareumatism/

Revenir en haut Aller en bas

Partager cet article sur : reddit

Motanul Nero si remediul Arsenicum Album :: Commentaires

Dr.Ionescu Sterian

Message Mer Mai 12, 2010 9:54 pm par Dr.Ionescu Sterian

Si eu am o pisica caruia ii dau Pulsatilla si i-a disparut un nodul, o tumora mamara complicata cu o mastita . Are puisori .
Ii tin botul inchis cum ne-ati invatat si ii merge bine tratamentul .
Va mai asteptam cu asemenea exmple extrem de utile pentru noi .
Cu stima
Ionescu

Revenir en haut Aller en bas

Elena

Message Mer Mai 12, 2010 10:13 pm par Elena

Dr.Ionescu Sterian a écrit:Si eu am o pisica caruia ii dau Pulsatilla si i-a disparut un nodul, o tumora mamara complicata cu o mastita . Are puisori .
Ii tin botul inchis cum ne-ati invatat si ii merge bine tratamentul .
Va mai asteptam cu asemenea exmple extrem de utile pentru noi .
Cu stima
Ionescu

S-a vindecat de mastita ?

Revenir en haut Aller en bas

Dr.Ionescu Sterian

Message Dim Mai 16, 2010 7:44 pm par Dr.Ionescu Sterian

Elena a écrit:
Dr.Ionescu Sterian a écrit:Si eu am o pisica caruia ii dau Pulsatilla si i-a disparut un nodul, o tumora mamara complicata cu o mastita . Are puisori .
Ii tin botul inchis cum ne-ati invatat si ii merge bine tratamentul .
Va mai asteptam cu asemenea exmple extrem de utile pentru noi .
Cu stima
Ionescu

S-a vindecat de mastita ?

Da .

Revenir en haut Aller en bas

Elena

Message Dim Mai 16, 2010 8:27 pm par Elena

Dr.Ionescu Sterian a écrit:
Elena a écrit:
Dr.Ionescu Sterian a écrit:Si eu am o pisica caruia ii dau Pulsatilla si i-a disparut un nodul, o tumora mamara complicata cu o mastita . Are puisori .
Ii tin botul inchis cum ne-ati invatat si ii merge bine tratamentul .
Va mai asteptam cu asemenea exmple extrem de utile pentru noi .
Cu stima
Ionescu

S-a vindecat de mastita ?

Da .

E fantastica homeopatia asta .

Revenir en haut Aller en bas

avatar

Message Dim Mai 16, 2010 10:12 pm par Myka

Buna seara..Acum na....la mine nici un necaz nu vine singur...Si eu am catea care are lantul mamar plin de tumori.Cum sa-i dau Pulsatilla??

Revenir en haut Aller en bas

Dr Ioan Dumitrescu

Message Lun Mai 17, 2010 7:46 am par Dr Ioan Dumitrescu

Myka a écrit:Buna seara..Acum na....la mine nici un necaz nu vine singur...Si eu am catea care are lantul mamar plin de tumori.Cum sa-i dau Pulsatilla??

Nu este asa simplu . Trebuie vazut "pacientul " .
Ce simplu ar fi sa dam remedii " blitz" .
Nu imi place sa fiu superficial .

Revenir en haut Aller en bas

Teodorescu Cornel

Message Mar Mai 18, 2010 10:43 am par Teodorescu Cornel

Dr.Ioan a écrit:
Myka a écrit:Buna seara..Acum na....la mine nici un necaz nu vine singur...Si eu am catea care are lantul mamar plin de tumori.Cum sa-i dau Pulsatilla??

Nu este asa simplu . Trebuie vazut "pacientul " .
Ce simplu ar fi sa dam remedii " blitz" .
Nu imi place sa fiu superficial .

Corect . Fara un examen complet nu poti obtine rezultate performante .

Revenir en haut Aller en bas

Dr Ioan Dumitrescu

Message Mar Mai 18, 2010 7:05 pm par Dr Ioan Dumitrescu

Cornel a écrit:
Dr.Ioan a écrit:
Myka a écrit:Buna seara..Acum na....la mine nici un necaz nu vine singur...Si eu am catea care are lantul mamar plin de tumori.Cum sa-i dau Pulsatilla??

Nu este asa simplu . Trebuie vazut "pacientul " .
Ce simplu ar fi sa dam remedii " blitz" .
Nu imi place sa fiu superficial .

Corect . Fara un examen complet nu poti obtine rezultate performante .

Ai facut homeopatie ?

Revenir en haut Aller en bas

brad

Message Jeu Juil 01, 2010 9:58 pm par brad

as avea nevoie de mare ajutor pentru catelusa mea.Pe scurt:pe cat posibil incerc sa traesc in armonie cu natura,si am incredere in tratamentele naturiste eficace.As dori sa discut mai degraba pe privat necazul meu,nu vreau sa il vada prea multa lume.
Dealtfel ma bucur ca in sfarsit dau de tratamente naturiste veterinare aici in romania.Eu sunt din cluj.

Revenir en haut Aller en bas

Dr Ioan Dumitrescu

Message Ven Juil 02, 2010 9:57 am par Dr Ioan Dumitrescu

Dr Tanase a écrit:Vezi ca Ioan e doctor la catele . Very Happy

Ironii gratuite .
Un medic bun ar trebui sa stie sa trateze si animale . Nu este nici o rusine in asta .
Mai rusinos e sa operezi pacientul, in loc sa ii tratezi boala .

Revenir en haut Aller en bas

brad

Message Ven Juil 02, 2010 12:55 pm par brad

Asculta d nule Tanase:nu stiu gluma asta lipsita de respect la cine face apropouri :la femei sau la animale dar tin sa spun ca nu i mi permit comentarii batjocoritoare la adresa animalelor ,si pentru faptul ca sunt activist vegan antispecisist pentru drepturile animalelor si consider animalele suflete cu drepturi egale.Caracteristic unei tari ca romania unde comunismul a scos din om ori ce sentiment este sa ia la misto animalele plus..descarcarea unor frustrari mai face pe unii sa batjocoreasca animalele.
Citate"ma dedic in egala masura drepturilor animalelor ca si drepturilor omului.Acesta ma face un om complect"-Abraham Lincoln.
"maretia si cultura unui popor se poatre vedea dupa felul in care se poarta cu animalele"-Mahatna Ghandi
"faptul ca omul profita de forta in fata animalelor este cea mai grava forma de rasizm"-laureat al premiului nobel Isak Bashevits Singer.
"primul lucru pe care omenirea ar trebui sa o faca e sa se abtina de a le face rau animalelor"-Albert Eistein.

Sa trecem la problema noastra:
d nu Ioan:deci deschidem un subiect pe privat?va caut adresa privata si va scriu.

Revenir en haut Aller en bas

Dr Ioan Dumitrescu

Message Ven Juil 02, 2010 1:20 pm par Dr Ioan Dumitrescu

E-mail : usorul@yahoo.com

Revenir en haut Aller en bas

Message  par Contenu sponsorisé

Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut

- Sujets similaires

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum