Acupuncture et homéopathie


Rejoignez le forum, c’est rapide et facile

Acupuncture et homéopathie
Acupuncture et homéopathie
Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.
Translate
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Derniers sujets
» Acupuncture cas de Parkinson
Zona zooster tratament acupunctural EmptyDim Mai 22, 2022 12:01 am par Dr Ioan Dumitrescu

» Fibromyalgie traite par l'acupuncture
Zona zooster tratament acupunctural EmptyJeu Mai 05, 2022 4:38 pm par Dr Ioan Dumitrescu

»  Fibromyalgie
Zona zooster tratament acupunctural EmptyLun Juin 07, 2021 1:52 pm par Dr Ioan Dumitrescu

» Centre médical d'excellence
Zona zooster tratament acupunctural EmptySam Mai 15, 2021 9:02 pm par Dr Ioan Dumitrescu

» Endométriose
Zona zooster tratament acupunctural EmptyDim Jan 17, 2021 10:51 am par Dr Ioan Dumitrescu

» Spasmophilie, pathologie gynécologique - applications du traitement homéopathique et d'acupuncture
Zona zooster tratament acupunctural EmptyLun Nov 16, 2020 12:26 am par Dr Ioan Dumitrescu

» Consultation d'homéopathie par télémédecine
Zona zooster tratament acupunctural EmptyJeu Mai 07, 2020 2:51 pm par Dr Ioan Dumitrescu

» Spasmophilie
Zona zooster tratament acupunctural EmptyMer Mai 06, 2020 12:35 pm par Dr Ioan Dumitrescu

[Valid RSS]
Flux RSS


Yahoo! 
MSN 


Homeopatie acupunctura

https://migraineh.blogspot.ro/
Share

Zona zooster tratament acupunctural

Page 1 sur 2 1, 2  Suivant

Aller en bas

29062010

Message 

Zona zooster tratament acupunctural Empty Zona zooster tratament acupunctural




Pacienta .
Nume / prenume : L.M
Varsta : 39
Sex : feminin
Diagnostic : Zona zooster torace stang
Antecedente : tata astm bronsic, HTA, mama : CID, reumatism
Istoricul bolii : afectiunea a debutat in august 2009, prin aparitia unor vezicule ce au fost precedate initial de prurit si apoi de durere cu caracter de arsura, cu intensitate crescuta in timpul noptii .
Investigatii paraclinice si fizice cu semnificatie patologica : VSH 48 mm /h, fibrinogen : 570 mg/dL, Limfocite 11 % %, HT : 32 %, HB : 10,2 g/dL , PLT : 440.000
Primul consult, data : septembrie 2009
Simptome prezente : dureri cu caracter de arsura, agitatie, insomnie, oboseala
Tratament aplicat : acupunctura = dispersie meridiane Trei Focare, Plaman, Intestin Gros, Splina, Ficat, Vezica Urinara – 10 sedinte .
Masuratori efectuate de fizician Ioan Mamulas
Diagramele aici :
http://www.freewebs.com/ceahlaul/apps/blog/entries/show/4141802-zona-zooster-caz

Al doilea consult ocombrie 2009 : durerile au scazut in intensitate, pacientul putand dormi noaptea
Simptome prezente : durerile au scazut in intensitate, pacientul putand dormii noaptea .
Masuratorile arata a normalizare a potentialelor electrice a punctelor Jing in concordanta cu starea clinica .
Diagrame :
http://www.freewebs.com/ceahlaul/apps/blog/entries/show/4141802-zona-zooster-caz
Nu i-am mai facut acupunctura ci doar i-am recomandat sa ia remedial Arsenicum album CH 9, timp de 10 zile
Al treilea consult :
Simptome prezente : stare generala buna, somn normal, durerile au disparut
Investigatii: VSH 18 mm /h, fibrinogen : 470 mg/dL, Limfocite 25 % %, HT : 40 %, HB : 12,2 g/dL , PLT : 240.000
Tratament recomandat : Luezinum CH 200 odata pe saptamana – 7 doze si fitoterapie imunostimulatoare pe limfocitul T .
Bilant rezultate : clinic si paraclinic pacienta a prezentat o normalizare a parametrilor .
Discutii : masuratorile de potential electric a punctelor Jing a permis identificarea meridianelor perturbate si dispersia acestora .
Normalizarea parametrilor clinici si paraclinici confirma reechilibrarea electro-somatica a organismului .

Dr Ioan Dumitrescu
Dr Ioan Dumitrescu
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2154
Puncte : 58738
Data de inscriere : 24/07/2009

http://sites.google.com/site/acupuncturareumatism/

Revenir en haut Aller en bas

Partager cet article sur : reddit

Zona zooster tratament acupunctural :: Commentaires

vstgx

Message Mar Juin 29, 2010 3:31 pm par vstgx

Ce metoda statistica a folosit fizicianul ?

Revenir en haut Aller en bas

Korsakov

Message Mar Juin 29, 2010 5:27 pm par Korsakov

Prin ce metoda statistica calculati voi ponderea potentialelor electrice a punctelor Jing ?

Revenir en haut Aller en bas

Dr Ioan Dumitrescu

Message Mar Juin 29, 2010 5:53 pm par Dr Ioan Dumitrescu

Korsakov a écrit:Prin ce metoda statistica calculati voi ponderea potentialelor electrice a punctelor Jing ?

Metoda statistica personala fizician Mamulas .
Intreaba-l pe el .

Revenir en haut Aller en bas

Korsakov

Message Mar Juin 29, 2010 5:56 pm par Korsakov

Unde ?

Revenir en haut Aller en bas

Dr Ioan Dumitrescu

Message Mar Juin 29, 2010 6:02 pm par Dr Ioan Dumitrescu

La institut .

Revenir en haut Aller en bas

Korsakov

Message Mar Juin 29, 2010 6:07 pm par Korsakov

Dr.Ioan a écrit:La institut .

Da-mi telefonul sau e-mailul lui .

Revenir en haut Aller en bas

Dr Ioan Dumitrescu

Message Mar Juin 29, 2010 6:08 pm par Dr Ioan Dumitrescu

Nu am voie .

Revenir en haut Aller en bas

Korsakov

Message Mar Juin 29, 2010 6:09 pm par Korsakov

Dr.Ioan a écrit:Nu am voie .

Secretosi mai sunteti .

Revenir en haut Aller en bas

mioara

Message Mar Juin 29, 2010 8:20 pm par mioara

in afara de agravarea nocturna a durerilor (care oricum disparusera cand i-ati facut recomandarea ) ce alte criterii ati avut in alegerea lui Luesinum ?

Revenir en haut Aller en bas

Dr Ioan Dumitrescu

Message Mar Juin 29, 2010 8:26 pm par Dr Ioan Dumitrescu

mioara a écrit:in afara de agravarea nocturna a durerilor (care oricum disparusera cand i-ati facut recomandarea ) ce alte criterii ati avut in alegerea lui Luesinum ?

Mioara este o prezentare de caz, nu un examen .

Revenir en haut Aller en bas

mioara

Message Mar Juin 29, 2010 8:44 pm par mioara

nu va suparati prezentarea de caz in ce scop este facuta? si cui se adreseaza ?

Revenir en haut Aller en bas

Dr Ioan Dumitrescu

Message Mar Juin 29, 2010 8:54 pm par Dr Ioan Dumitrescu

mioara a écrit:nu va suparati prezentarea de caz in ce scop este facuta? si cui se adreseaza ?

Pui problema gresit .
Precizari
1. Cei ce scriu aici nu sunt platiti pentru asta .
2. Nici la cursuri lectorii nu va spun tot ce stiu ei, e normal ca sa mai invatati si voi singuri
3. Oricum aici gasiti informatie la greu si nu uita : e gratis .

Care e castigul la forum pentru cei ce scriu ?
1. Nevoia de a comunica
2. Isi fac reclama, pentru pacienti desigur - apropo ai cabinet particular ?

Intrebare : de ce nu prezinti si tu cazurile tale ?
Userul scari scrie la greu si scrie bine .

Revenir en haut Aller en bas

Dr Ioan Dumitrescu

Message Mar Juin 29, 2010 8:56 pm par Dr Ioan Dumitrescu

Korsakov a écrit:
Dr.Ioan a écrit:Nu am voie .

Secretosi mai sunteti .

Si tu vrei de-a moaca ?

Revenir en haut Aller en bas

mioara

Message Mar Juin 29, 2010 9:02 pm par mioara

ca sa ma apuc sa tratez astfel trebuie sa fiu mai intai sanatoasa; eu insami sunt un caz pe care vreo 2 homeopati ce practica nu l-au rezolvat; nu ,nu am cabinet privat.

Revenir en haut Aller en bas

mioara

Message Mar Juin 29, 2010 9:16 pm par mioara

foarte rau ca lectorii spun f. putine (in majoritatea cazurilor recita Materia Medica) ptr. cursanti este un efort financiar f.mare mai ales daca nu sunt din capitala; in al doilea rand spuneti ca pe forum gasim informatie gratis- imi pare rau dar este insuficienta ; in al treilea rand nu poti face practica pe langa vreun homeopat -nu te primeste nici unul poate doar contra cost; de asta sunt homeopati atat de slabi iar profanii sunt neancrezatori in acest tip de trat.In cati ani poate un aspirant sa devina bun homeopat? Din cate am citit dvs ati avut un mentor care v-a invatat homeopatie ; unde gasesc si eu unul?

Revenir en haut Aller en bas

Dr Ioan Dumitrescu

Message Mar Juin 29, 2010 9:30 pm par Dr Ioan Dumitrescu

mioara a écrit:foarte rau ca lectorii spun f. putine (in majoritatea cazurilor recita Materia Medica) ptr. cursanti este un efort financiar f.mare mai ales daca nu sunt din capitala; in al doilea rand spuneti ca pe forum gasim informatie gratis- imi pare rau dar este insuficienta ; in al treilea rand nu poti face practica pe langa vreun homeopat -nu te primeste nici unul poate doar contra cost; de asta sunt homeopati atat de slabi iar profanii sunt neancrezatori in acest tip de trat.In cati ani poate un aspirant sa devina bun homeopat? Din cate am citit dvs ati avut un mentor care v-a invatat homeopatie ; unde gasesc si eu unul?

"Din cate am citit dvs ati avut un mentor care v-a invatat homeopatie ; unde gasesc si eu unul? "

Ha, ha, ha
Cu mentorul meu am vorbit in 1985, la Sibiu circa 2-3 ore, la un congres, mi-a explicat ce inseamna remediul de constitutie si ca homeopatia pluralista e o porcarie .

Apoi am infiintat grupul ARADH de aprofundare a doctrinei Hahnemanniene si saptamanal timp de 5 - 7 ore disecam cate un remediu pe teme . Asta cativa ani .
Incearca sa rezolvi cat mai multe cazuri prin medicatie homeopata .
Posteaza-le aici si asa vei invata din experienta homeopatilor de pe forum .
Mai sunt aici cursanti, care vad ca au facut progrese .
Nu mai fii pesimista, vei reusi .
[b]

Revenir en haut Aller en bas

mioara

Message Mar Juin 29, 2010 9:42 pm par mioara

Va multumesc!

Revenir en haut Aller en bas

Dr Cristina Teodorescu

Message Mar Juin 29, 2010 11:20 pm par Dr Cristina Teodorescu

mioara a écrit:ca sa ma apuc sa tratez astfel trebuie sa fiu mai intai sanatoasa; eu insami sunt un caz pe care vreo 2 homeopati ce practica nu l-au rezolvat; nu ,nu am cabinet privat.

Eu mi-am tratat homeopat intai familia, prietenii si apoi am prins curaj si acum am zeci de cazuri reusite .

Revenir en haut Aller en bas

Korsakov

Message Mer Juin 30, 2010 10:23 am par Korsakov

Dumneata nu stii ce e ala dialogul sau preferi monologul ?

Revenir en haut Aller en bas

Korsakov

Message Mer Juin 30, 2010 10:35 am par Korsakov

Dr Tanase a écrit:
Korsakov a écrit:Dumneata nu stii ce e ala dialogul sau preferi monologul ?

Da prefer dialogul, schimbul de informatii si nu "trasul de limba " .
Nu erai cel vizat, dar ramane valabil si pentru tine daca ai "musca" pe caciula .

Caciula dupa cum vezi n-am, la romani e obiceiul sa poarte caciula .
Limba asta lunga ce o ai, nu te deranjeaza ?
As dorii sa ma eviti, nu agreez dialogurile necivilizate .

Revenir en haut Aller en bas

Admin

Message Mer Juin 30, 2010 10:40 am par Admin

Daca mai stricati threadurile autorilor o sa va banez .
Ati inteles ?

Revenir en haut Aller en bas

Admin

Message Mer Juin 30, 2010 10:45 am par Admin

Nu se poate face, dar o sa le sterg fara preaviz, inclusiv banarea .

Revenir en haut Aller en bas

Dr Cristina Teodorescu

Message Jeu Juil 01, 2010 6:24 pm par Dr Cristina Teodorescu

In cat pacientul cu zona zooster nu mai are dureri ?
Am si eu un caz, intensitatea durerilor nu s-a modificat dupa 2 saptamani de tratament homeopat .
I-am dat Lachesis CH 7 zilnic, lateralitate stanga, gelozie, nu suporta cordon, fragilitate vasculara, cum ne-ati invatat .
Ce ma sfatuiti sa fac ?

Revenir en haut Aller en bas

Dr Ioan Dumitrescu

Message Jeu Juil 01, 2010 9:28 pm par Dr Ioan Dumitrescu

Dr Cristina Teodorescu a écrit:In cat pacientul cu zona zooster nu mai are dureri ?
Am si eu un caz, intensitatea durerilor nu s-a modificat dupa 2 saptamani de tratament homeopat .
I-am dat Lachesis CH 7 zilnic, lateralitate stanga, gelozie, nu suporta cordon, fragilitate vasculara, cum ne-ati invatat .
Ce ma sfatuiti sa fac ?

Sa il trimiti la mine .
Nici eu nu am fost multumit de efectul homeopatiei in zona zooster, de acupunctura da .

Revenir en haut Aller en bas

Message  par Contenu sponsorisé

Revenir en haut Aller en bas

Page 1 sur 2 1, 2  Suivant

Revenir en haut

- Sujets similaires

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum