Acupuncture et homéopathie


Rejoignez le forum, c’est rapide et facile

Acupuncture et homéopathie
Acupuncture et homéopathie
Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.
Translate
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Derniers sujets
» Acupuncture cas de Parkinson
Zona zooster tratament acupunctural - Page 2 EmptyDim Mai 22, 2022 12:01 am par Dr Ioan Dumitrescu

» Fibromyalgie traite par l'acupuncture
Zona zooster tratament acupunctural - Page 2 EmptyJeu Mai 05, 2022 4:38 pm par Dr Ioan Dumitrescu

»  Fibromyalgie
Zona zooster tratament acupunctural - Page 2 EmptyLun Juin 07, 2021 1:52 pm par Dr Ioan Dumitrescu

» Centre médical d'excellence
Zona zooster tratament acupunctural - Page 2 EmptySam Mai 15, 2021 9:02 pm par Dr Ioan Dumitrescu

» Endométriose
Zona zooster tratament acupunctural - Page 2 EmptyDim Jan 17, 2021 10:51 am par Dr Ioan Dumitrescu

» Spasmophilie, pathologie gynécologique - applications du traitement homéopathique et d'acupuncture
Zona zooster tratament acupunctural - Page 2 EmptyLun Nov 16, 2020 12:26 am par Dr Ioan Dumitrescu

» Consultation d'homéopathie par télémédecine
Zona zooster tratament acupunctural - Page 2 EmptyJeu Mai 07, 2020 2:51 pm par Dr Ioan Dumitrescu

» Spasmophilie
Zona zooster tratament acupunctural - Page 2 EmptyMer Mai 06, 2020 12:35 pm par Dr Ioan Dumitrescu

[Valid RSS]
Flux RSS


Yahoo! 
MSN 


Homeopatie acupunctura

https://migraineh.blogspot.ro/
Share

Zona zooster tratament acupunctural

Page 2 sur 2 Précédent  1, 2

Aller en bas

29062010

Message 

Zona zooster tratament acupunctural - Page 2 Empty Zona zooster tratament acupunctural




Pacienta .
Nume / prenume : L.M
Varsta : 39
Sex : feminin
Diagnostic : Zona zooster torace stang
Antecedente : tata astm bronsic, HTA, mama : CID, reumatism
Istoricul bolii : afectiunea a debutat in august 2009, prin aparitia unor vezicule ce au fost precedate initial de prurit si apoi de durere cu caracter de arsura, cu intensitate crescuta in timpul noptii .
Investigatii paraclinice si fizice cu semnificatie patologica : VSH 48 mm /h, fibrinogen : 570 mg/dL, Limfocite 11 % %, HT : 32 %, HB : 10,2 g/dL , PLT : 440.000
Primul consult, data : septembrie 2009
Simptome prezente : dureri cu caracter de arsura, agitatie, insomnie, oboseala
Tratament aplicat : acupunctura = dispersie meridiane Trei Focare, Plaman, Intestin Gros, Splina, Ficat, Vezica Urinara – 10 sedinte .
Masuratori efectuate de fizician Ioan Mamulas
Diagramele aici :
http://www.freewebs.com/ceahlaul/apps/blog/entries/show/4141802-zona-zooster-caz

Al doilea consult ocombrie 2009 : durerile au scazut in intensitate, pacientul putand dormi noaptea
Simptome prezente : durerile au scazut in intensitate, pacientul putand dormii noaptea .
Masuratorile arata a normalizare a potentialelor electrice a punctelor Jing in concordanta cu starea clinica .
Diagrame :
http://www.freewebs.com/ceahlaul/apps/blog/entries/show/4141802-zona-zooster-caz
Nu i-am mai facut acupunctura ci doar i-am recomandat sa ia remedial Arsenicum album CH 9, timp de 10 zile
Al treilea consult :
Simptome prezente : stare generala buna, somn normal, durerile au disparut
Investigatii: VSH 18 mm /h, fibrinogen : 470 mg/dL, Limfocite 25 % %, HT : 40 %, HB : 12,2 g/dL , PLT : 240.000
Tratament recomandat : Luezinum CH 200 odata pe saptamana – 7 doze si fitoterapie imunostimulatoare pe limfocitul T .
Bilant rezultate : clinic si paraclinic pacienta a prezentat o normalizare a parametrilor .
Discutii : masuratorile de potential electric a punctelor Jing a permis identificarea meridianelor perturbate si dispersia acestora .
Normalizarea parametrilor clinici si paraclinici confirma reechilibrarea electro-somatica a organismului .


Dr Ioan Dumitrescu
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2154
Data de inscriere : 24/07/2009

http://sites.google.com/site/acupuncturareumatism/

Revenir en haut Aller en bas

Partager cet article sur : reddit

Zona zooster tratament acupunctural :: Commentaires

Dr Ioan Dumitrescu

Message Jeu Juil 01, 2010 9:28 pm par Dr Ioan Dumitrescu

Dr Cristina Teodorescu a écrit:In cat pacientul cu zona zooster nu mai are dureri ?
Am si eu un caz, intensitatea durerilor nu s-a modificat dupa 2 saptamani de tratament homeopat .
I-am dat Lachesis CH 7 zilnic, lateralitate stanga, gelozie, nu suporta cordon, fragilitate vasculara, cum ne-ati invatat .
Ce ma sfatuiti sa fac ?

Sa il trimiti la mine .
Nici eu nu am fost multumit de efectul homeopatiei in zona zooster, de acupunctura da .

Revenir en haut Aller en bas

Dr Ioan Dumitrescu

Message Lun Juil 26, 2010 7:06 pm par Dr Ioan Dumitrescu

Dr Tanase a écrit:Am si eu un pacient pentru tine, are insa si diabet zaharat cu retinopatie si ...tot tacamul .
Ce zici ?

Poate peste doua, trei luni, sa fiu mai liber .

Revenir en haut Aller en bas

Marta

Message Mar Juil 27, 2010 8:38 am par Marta

Exista vaccin pentru zona zooster ?

Revenir en haut Aller en bas

Message  par Contenu sponsorisé

Revenir en haut Aller en bas

Page 2 sur 2 Précédent  1, 2

Revenir en haut

- Sujets similaires

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum