Acupuncture et homéopathie


Rejoignez le forum, c’est rapide et facile

Acupuncture et homéopathie
Acupuncture et homéopathie
Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.
Translate
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Derniers sujets
» Acupuncture cas de Parkinson
EFECTELE SECUNDARE PRODUSE DE FENACETINA SI TRATAMENTUL ACESTORA PRIN MEDICAMENT  PHENACETINUM CH 7 EmptyDim Mai 22, 2022 12:01 am par Dr Ioan Dumitrescu

» Fibromyalgie traite par l'acupuncture
EFECTELE SECUNDARE PRODUSE DE FENACETINA SI TRATAMENTUL ACESTORA PRIN MEDICAMENT  PHENACETINUM CH 7 EmptyJeu Mai 05, 2022 4:38 pm par Dr Ioan Dumitrescu

»  Fibromyalgie
EFECTELE SECUNDARE PRODUSE DE FENACETINA SI TRATAMENTUL ACESTORA PRIN MEDICAMENT  PHENACETINUM CH 7 EmptyLun Juin 07, 2021 1:52 pm par Dr Ioan Dumitrescu

» Centre médical d'excellence
EFECTELE SECUNDARE PRODUSE DE FENACETINA SI TRATAMENTUL ACESTORA PRIN MEDICAMENT  PHENACETINUM CH 7 EmptySam Mai 15, 2021 9:02 pm par Dr Ioan Dumitrescu

» Endométriose
EFECTELE SECUNDARE PRODUSE DE FENACETINA SI TRATAMENTUL ACESTORA PRIN MEDICAMENT  PHENACETINUM CH 7 EmptyDim Jan 17, 2021 10:51 am par Dr Ioan Dumitrescu

» Spasmophilie, pathologie gynécologique - applications du traitement homéopathique et d'acupuncture
EFECTELE SECUNDARE PRODUSE DE FENACETINA SI TRATAMENTUL ACESTORA PRIN MEDICAMENT  PHENACETINUM CH 7 EmptyLun Nov 16, 2020 12:26 am par Dr Ioan Dumitrescu

» Consultation d'homéopathie par télémédecine
EFECTELE SECUNDARE PRODUSE DE FENACETINA SI TRATAMENTUL ACESTORA PRIN MEDICAMENT  PHENACETINUM CH 7 EmptyJeu Mai 07, 2020 2:51 pm par Dr Ioan Dumitrescu

» Spasmophilie
EFECTELE SECUNDARE PRODUSE DE FENACETINA SI TRATAMENTUL ACESTORA PRIN MEDICAMENT  PHENACETINUM CH 7 EmptyMer Mai 06, 2020 12:35 pm par Dr Ioan Dumitrescu

[Valid RSS]
Flux RSS


Yahoo! 
MSN 


Homeopatie acupunctura

https://migraineh.blogspot.ro/
Share

EFECTELE SECUNDARE PRODUSE DE FENACETINA SI TRATAMENTUL ACESTORA PRIN MEDICAMENT PHENACETINUM CH 7

Aller en bas

10012010

Message 

EFECTELE SECUNDARE PRODUSE DE FENACETINA SI TRATAMENTUL ACESTORA PRIN MEDICAMENT  PHENACETINUM CH 7 Empty EFECTELE SECUNDARE PRODUSE DE FENACETINA SI TRATAMENTUL ACESTORA PRIN MEDICAMENT PHENACETINUM CH 7




In mai 1995 s-a prezentat la CAHB pacienta LC 39 farmacista din SIMERIA pentru a-i se acorda tratament homeopatic intr-un caz de migrena cronica , consumatoare de circa 17 ani de medicamente analgetice tip antinevralgic, ce contine fenacetina .
Am abordat cazul din punct de vedere homeopatic administrandu-i remediul Lac caninum avand simptome cheie :
cefalee la miscarile verticale ale ochilor, senzatie de plutire dezorientare spatiala .
Rezultatul a fost bun doar pe crizele migrenoase tip de o luna dupa care au revenit cu aceeasi intensitate . Acest caz a fost unul din marile esecuri deoarece am interpretat cazul numai prin prisma homeopatiei, astfel i-am mai administrat multe medicamente Sulfur Iodat , Glonoinum, Lachesis , Sepia , Carbo Animalis , Bryonia, fara a obtine rezultatul scontat.
In 1997 renuntand a mai gandi doar homeopatic, am analizat cazul si alopatic mai ales ca starea pacientei se inrautatise
prezentand : culoare pamantie a fetei , buze albastru violacee, oboseala , depresie , dureri lombare, poliurie ,insomnie , lucita.
Interpretand cazul ca o intoxicatie cronica cu fenacetina am solicitat sprijinul farmacistelor Cezarina Tuker si Clucereanu, sa-mi prepare dilutii din fenacetina pura.
Credinta ca remediul unic poate rezolva tot este daunatoare si desi sunt un unicist convins am fost nevoit in acest caz ca si altele sa apelez la alte medicamente homeopatice pentru a sparge barajul toxic.
I-am administrat fenacetina C7 la 3 zile timp de 3 luni rezultatul a fost cel scontat disparand simptomele de oboseala depresie , culoarea pamantie a fetei , albastru violaceu a buzelor cu incarcare normala a patului capilar unghial. Am rarit administrarea fenacetinei C7 la 7 zile intercaland medicamentul Sepia C7 la 7 zile . Starea clinica si migrenele s-au ameliorat fara a disparea complet.
Fenacetina benefica in crizele migrenoase a devenit ulterior un factor de intretinere a crizelor constituindu-se intr-un baraj toxic ce nu permitea celorlalte medicamente homeopatice sa actioneze. Consider ca doar abordarea fiziopatologica si toxicologica a acestei substante ca si a altora pot asigura sucesul terapeutic.
SIMPTOME SI MECANISME FIZIOPATOLOGICE
SIMPTOME DIGESTIVE – Senzatii de arsuri epigastrice dureri abdominale , greturi , scaderea apetitului explicate prin actiunea iritanta a substantei fenacetina asupra mucoasei gastroduodenale.
MANIFESTARI
ALERGICE
- Eruptii cutanate ,exactem eritematos interpretat ca o lucita prin exarcerbarea la soare , dermatita exfoliativa , febra medicamentoasa , ca urmare asensibilizarii organismului la fenacetina . Manifestarile alergice sunt cauzate de gruparea paranimo ce are capacitate sensibilizanta .
SIMPTOME
NEUROPSHICE
– initial o buna dispozitie , euforie ca ulterior sa apara agitatie psihomotorie , logoree, anxietate , hiperemotivitate , manifestari excitatorii ce pot evolua pana la stari delirante, aparitia fenomenului de obisnuinta si chiar dependenta.
SIMPTOME HEMATOLOGICE - prin alterarea functiei respiratorii a eritrocitului cu scaderea capacitatii functionale apigmentului sanguin hemoglobina , interferand mecanismele energetice necesare proceselor biochimice.
Methemoglobinurie , modificari de culorea tegumentelor , mucoaselor si a unghiilor prin depozitare de pigmenti biliari . Metroragii prin interventia aspra reactiilor chimice de activare aunor factori ce participa la procesul de coagulare .
SEMNE GENERALE – anemie, dispnee la eforturi moderate , astenie fizica si intelectuala, dureri precordiale cu caracter anginos, palpitatii .
PSEUDO CIANOZA CRONICA – culore albastruie violacee ategumentelor mucoaselor si unghiilor prin cresterea methemoglobinei in sangele circulant . Fenacetina are o marcata capacitate de oxidare ce duce la transformarea pigmentului respirator hemoglobina al carui fier se afla in stare de functionare bivalenta in methemoglobina cu fier trivalent nefunctional.
Methemoglobina in exces nu are functia de ferment respirator si reducerea cantitatii de hemoglobina explica aparitia coloratiei patologice si a semnelor functionale de anemie. Aceasta se produce prin intoxicatia cronica cu parafenetinina, provenita prin dezacetilarea fenacetinei ce duce la formarea methemoglobinei, un produs de oxidare ce imprima tegumentelor si mucoaselor coloratia albastru violet la fel ca in BPOC , insuficenta cardiaca , cardiopatii ceanogene. Aceste mecanisme conduc la scaderea capacitatii functionale a hemoglobinei dand manifestari de insuficenta a oxigenarii deferitelor organe si aparate , manifestandu-se prin simptome
clinice cum ar fi: dispnea , astenia fizica si psihica , dureri precordiale si palpitatii. Suferinta cerebrala este
exteriorizata prin ameteli , astenie marcata ,
cefalee . La bonavul cu arteroscleroza este riscul deficitului
de irigare cerebrala si coroniana in cazul consumului cronic de antinevralgice.
Sulf hemoglobinemia insoteste methemoglobinemia dar in cantitate mai mica .
Tenta subicterica conjuctivala se explica prin cresterea bilirubinemiei indirecte ca urare a hemolizei cu marirea splinei ce poate depasi rebordul costal.

TUBURARI RENALE – Cantitatea minima pentru instalarea atingerilor renale prin sumatie este de o mie de grame de
fenacetina, ce este atinsa de persoanele consumatoare cronic de antinevralgic de un an de zile. Nefrita interstitiala aparand frecvent la acestea . Nefrita se produce prin 2 mecanisme : irtativ toxic initial si apoi infectios.

MECANISMUL IRITATIV TOXIC -este datorat N– cetil – p- aminofenolului toxic cat si hemoglobinei eliminate
prin urina care pot precipita in tubi renali unde exista PH acid . Se asociaza si o componenta alergica . La cosumatorul cronic cu nefrite interstitiala rinichii sunt mariti moderat de volum, campuri inflamatorii interstitiale perivascular cu infiltrat polinuclear , limfocite , plasmocite, sau /si edeme interstitiale.

Localizarea in tesutul cortical pledeaza pentru originea hematogena a interesarii renale .
MECANISM INFECTIOS – Dupa ce mecanismul toxico alergic ca primum – movens duce la scaderea rezistentei parenchinului renal al infectiei (nefrita interstitiala post fenacetinica se supraadauga infectia ascendenta
obstructiva microbiana care prin reflux retrograd prelungit pe cale limfatica conduce la interesarea ganglionilor periaortici ce dreneaza limfa din bazinet si portiunea superioara a ureterului.

Tulburari ale schimburilor electrolitice renale au loc la nivelul tubului distal interesand inhibarea resorbtiei ionului de K + aceasta conducan la importante pierderi renale ce pot constitui o cauza a instalarii leziunilor interstitiale renale conducand in final la insuficenta renala cronica. La copii pana in trei ani administrarea antinevralgicului pe langa actiunea hemoliticului duce la scaderea capacitatii glucoronil – transferazei – (enzima glucurono – conjugarii hepatice a bilirubinei ) ce neputand trece prin filtrul renal se depune in nucleii centrali cenusii : putamen , globus pallidus , cornul lui Ammon , talamus nuclei subtalamici si cortexul cerebelos.
Intelegerea acestor mecanisme fiziopatologice este utila pentru pacientii ce utilizeaza a la long preparate ce contin Fenacetina si care prezinta fenomene de intoxicatie cronica ale caror simptome induse iatrogenic, pot fi tratate eficient cu
medicamentul Fenacetina C 7 .

Copyright
Copyright Notice Any and all the content of our websites .

Please do not use without our prior written consent.

Law Under international (Bern convention), UK (including the "Copyright, Designs and Patents Act 1998"), US, and other national laws, it is not permitted to copy any original work of art including photographs which are subject to copyright, and textual content, without the copyright holders consent.

Photographic & Other Images
Please note that prohibition from copying images includes using derived and modified versions of images, inter alia because the modification itself entails copying. Any comments about images includes modified images.
Licensing
As copyright owners we do on occasion license other parties to use our images for specified purposes subject to receipt of suitable fees, and the use of copyright notices.
Prospective licensees should contact us with details of intended use, and their standard terms if any. Our terms will apply in the event of any other written agreement.
It is not our habit to license our images for use in competition with our own business.
Dr Ioan Dumitrescu
Dr Ioan Dumitrescu
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2154
Puncte : 58528
Data de inscriere : 24/07/2009

http://sites.google.com/site/acupuncturareumatism/

Revenir en haut Aller en bas

Partager cet article sur : reddit

EFECTELE SECUNDARE PRODUSE DE FENACETINA SI TRATAMENTUL ACESTORA PRIN MEDICAMENT PHENACETINUM CH 7 :: Commentaires

Dr Ioan Dumitrescu

Message Dim Fév 07, 2010 12:39 pm par Dr Ioan Dumitrescu

http://www.authorstream.com/Presentation/Ioan1-319566-intoxicatie-chimica-cu-phenacetinum-ho-fenacetina-homeopatie-anxietate-palpitatii-cancer-homeotoxicologie-science-technology-ppt-powerpoint/

Revenir en haut Aller en bas

Dr Ioan Dumitrescu

Message Mar Fév 09, 2010 6:19 pm par Dr Ioan Dumitrescu

Tanase a écrit:
Ioan a écrit:http://www.authorstream.com/Presentation/Ioan1-319566-intoxicatie-chimica-cu-phenacetinum-ho-fenacetina-homeopatie-anxietate-palpitatii-cancer-homeotoxicologie-science-technology-ppt-powerpoint/

Eu as fi pus si o melodie pe fundal .
Mi-a placut prezentarea .

Nu am gasit facilitatea asta pe stream .

Revenir en haut Aller en bas

Message  par Contenu sponsorisé

Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut

- Sujets similaires

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum