Acupuncture et homéopathie


Rejoignez le forum, c’est rapide et facile

Acupuncture et homéopathie
Acupuncture et homéopathie
Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.
Translate
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Derniers sujets
» Acupuncture cas de Parkinson
 Paralizie tratament acupunctural monitorizat prin masuratoarea potentialelor  electrice a punctelor acupuncturale  EmptyDim Mai 22, 2022 12:01 am par Dr Ioan Dumitrescu

» Fibromyalgie traite par l'acupuncture
 Paralizie tratament acupunctural monitorizat prin masuratoarea potentialelor  electrice a punctelor acupuncturale  EmptyJeu Mai 05, 2022 4:38 pm par Dr Ioan Dumitrescu

»  Fibromyalgie
 Paralizie tratament acupunctural monitorizat prin masuratoarea potentialelor  electrice a punctelor acupuncturale  EmptyLun Juin 07, 2021 1:52 pm par Dr Ioan Dumitrescu

» Centre médical d'excellence
 Paralizie tratament acupunctural monitorizat prin masuratoarea potentialelor  electrice a punctelor acupuncturale  EmptySam Mai 15, 2021 9:02 pm par Dr Ioan Dumitrescu

» Endométriose
 Paralizie tratament acupunctural monitorizat prin masuratoarea potentialelor  electrice a punctelor acupuncturale  EmptyDim Jan 17, 2021 10:51 am par Dr Ioan Dumitrescu

» Spasmophilie, pathologie gynécologique - applications du traitement homéopathique et d'acupuncture
 Paralizie tratament acupunctural monitorizat prin masuratoarea potentialelor  electrice a punctelor acupuncturale  EmptyLun Nov 16, 2020 12:26 am par Dr Ioan Dumitrescu

» Consultation d'homéopathie par télémédecine
 Paralizie tratament acupunctural monitorizat prin masuratoarea potentialelor  electrice a punctelor acupuncturale  EmptyJeu Mai 07, 2020 2:51 pm par Dr Ioan Dumitrescu

» Spasmophilie
 Paralizie tratament acupunctural monitorizat prin masuratoarea potentialelor  electrice a punctelor acupuncturale  EmptyMer Mai 06, 2020 12:35 pm par Dr Ioan Dumitrescu

[Valid RSS]
Flux RSS


Yahoo! 
MSN 


Homeopatie acupunctura

https://migraineh.blogspot.ro/
Share

Paralizie tratament acupunctural monitorizat prin masuratoarea potentialelor electrice a punctelor acupuncturale

Aller en bas

27072010

Message 

 Paralizie tratament acupunctural monitorizat prin masuratoarea potentialelor  electrice a punctelor acupuncturale  Empty Paralizie tratament acupunctural monitorizat prin masuratoarea potentialelor electrice a punctelor acupuncturale




La nivelul Institutului Naţional pentru Medicină Complementară şi Alternativă – Bucureşti, am luat in tratament un caz de hemipareza dreapta - pacientul C.B, cu paralizie secundara unei hemoragii cerebrale
S-au efectuat sedinte de acupunctura ce au fost monitorizate prin masurarea potentialului electric al punctelor de acupunctura a meridianelor principale .
Masuratorile au fost efectuate in datele de : 09.06.2010 : 16.06.2010 : 28.06.2010 : 21.07.2010 : 26.07.2010

Analiza evolutiei valorilor potentialelor electrice punctelor de acupunctura la membrele superioare .
Sunt comparate valorile de referinta de la inceputul tratemtului din data de 9 iunie 2010, cu cele din data de 26 iulie 2010, sunt luate in calcul meridianele in exces si cele in deficit, a caror egalizare de potential s-a urmarit .
Meridiane in exces ( culoare rosie ): P stg , IG stg, VS stg, aveau valori crescute de : 191, 148, respectiv 133 mV , in data de 9 iunie 2010 .
Efectul acupuncturii, combinate cu tratamentul homeopat este reprezentat atat in plan clinic, in ceea ce priveste evolutia clinica favorabila, cat si in modificarile valorilor potentialelor electrice a punctelor de acupunctura .
Astfel in data de 26 iulie 2010, la nivelul celor 3 meridiane in exces : P, IG si VS, se inregistreaza o scadere a valorilor potentialelor electrice a punctelor de acupunctura : 111, 48, 44 mV.
Fizicianul Mamulas a facut si aprecieri statistice cu o metoda personala ce evidentiaza acelasi lucru .
In data de 9 iunie valorile LCS era de 126,7, pentru a scadea in data de 26 iulie 2010, la 70,98 ;
iar LCI in data de 9 iunie 2010 era de 91, pentru ca in data de 26 iulie 2010, sa scada la 40,51 .
Tabelul aici :
http://starchoicesrl.webs.com/apps/blog/entries/show/4373710-paralizie-tratament-acupunctural-monitorizat-prin-masuratoarea-potentialelor-electrice-a-punctelor-acupuncturale-
Analiza evolutiei valorilor potentialelor electrice punctelor de acupunctura la membrele inferioare .
Sunt comparate valorile de referinta de la inceputul tratemtului din data de 9 iunie 2010, cu cele din data de 26 iulie 2010, sunt luate in calcul meridianele in exces si cele in deficit, a caror egalizare de potential s-a urmarit .
Meridiane in exces ( culoare rosie ): F dr, Sp stg, R dr, ce aveau valori crescute in data de : 101, 70, respectiv 94 mV , in data de 9 iunie 2010 .
Efectul acupuncturii, combinate cu tratamentul homeopat este reprezentat atat in plan clinic, in ceea ce priveste evolutia clinica favorabila, cat si in modificarile valorilor potentialelor electrice a punctelor de acupunctura .
Astfel in data de 26 iulie 2010, la nivelul celor 3 meridiane in exces : F dr, Sp stg, R dr, se inregistreaza o scadere a valorilor potentialelor electrice a punctelor de acupunctura : 48, 53, 31 mV.
Fizicianul Mamulas a facut si aprecieri statistice cu o metoda personala ce evidentiaza acelasi lucru .
In data de 9 iunie valorile LCS era de 87,1, pentru a scadea in data de 26 iulie 2010, la 42,30;
iar LCI in data de 9 iunie 2010 era de 75,62, pentru ca in data de 26 iulie 2010, sa scada la 28,69.

Tabel si restul aici :
http://starchoicesrl.webs.com/apps/blog/entries/show/4373710-paralizie-tratament-acupunctural-monitorizat-prin-masuratoarea-potentialelor-electrice-a-punctelor-acupuncturale-



Copyright
Copyright Notice
Any and all the content of our websites .
Please do not use without our prior written consent.








Dr Ioan Dumitrescu
Dr Ioan Dumitrescu
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2154
Puncte : 58738
Data de inscriere : 24/07/2009

http://sites.google.com/site/acupuncturareumatism/

Revenir en haut Aller en bas

Partager cet article sur : reddit

Paralizie tratament acupunctural monitorizat prin masuratoarea potentialelor electrice a punctelor acupuncturale :: Commentaires

Dr.Ionescu Sterian

Message Mer Juil 28, 2010 8:15 am par Dr.Ionescu Sterian

Ce remediu a-ti folosit ?

Revenir en haut Aller en bas

Dr Ioan Dumitrescu

Message Mer Juil 28, 2010 10:30 pm par Dr Ioan Dumitrescu

Dr Tanase a écrit:Mai bine scriai in chineza, nu inteleg nimic .
Poti sa fii mai explicit ?

Nu cred ca nu intelegi .
Sunt masuratori de potential electric al punctelor de acupunctura ( milivolti ), ce se modifica in cursul tratamentului, valorile egalizandu-se .

Revenir en haut Aller en bas

Korsakov

Message Jeu Juil 29, 2010 10:11 pm par Korsakov

Stefan sanctioneaza aceasta manifestare !

Te-am rugat Tanase sa ma eviti .

Revenir en haut Aller en bas

Stefan

Message Jeu Juil 29, 2010 10:24 pm par Stefan

Tanase nu ma supara .
Korsakov ai avertisment - 2 puncte penalizare

Revenir en haut Aller en bas

vstgx

Message Jeu Juil 29, 2010 10:33 pm par vstgx

Dr Tanase a écrit:
Stefan a écrit:Tanase nu ma supara .
Korsakov ai avertisment - 2 puncte penalizare

OK !
Merita Korsakov penalizarea si felicitari cum ai pus problema cu medicii .
Esti de nota zece !

Si eu il felicit .
Intru cu mare placere pe acest forum acum .
Am scapat de scari, acum si acest Korsakov vrea sa distruga forumul .
Mai bine l-ar elimina .

Revenir en haut Aller en bas

vstgx

Message Jeu Juil 29, 2010 10:40 pm par vstgx

Dr Tanase a écrit:Exagerezi, nea Korsakov e un bun homeopat dar nu mi-a placut ca vroia sa traga de limba pe Ioan .

Cat e Stefan aici, nu avem probleme .

Da, dar trebuie sa fim vigilenti .

Revenir en haut Aller en bas

Dr.Ionescu Sterian

Message Jeu Juil 29, 2010 11:03 pm par Dr.Ionescu Sterian

Domnul doctor Dumitrescu a postat un subiect si voi vorbiti de altceva .
Asta vrem ?

Revenir en haut Aller en bas

Mihai

Message Ven Juil 30, 2010 5:26 pm par Mihai

Dr.Ionescu Sterian a écrit:Domnul doctor Dumitrescu a postat un subiect si voi vorbiti de altceva .
Asta vrem ?

Asa ar trebui .

Revenir en haut Aller en bas

Korsakov

Message Ven Juil 30, 2010 8:26 pm par Korsakov

Stefan a écrit:Tanase nu ma supara .
Korsakov ai avertisment - 2 puncte penalizare

Tot eu ?
Sunteti culmea, doctorul Tanase ma sicaneaza si tot eu sunt pedepsit !!!!!!!!!
Nu am mai auzit asa ceva .

Nu mai intru pe forumul asta .

Revenir en haut Aller en bas

Dr Cristina Teodorescu

Message Sam Juil 31, 2010 7:46 am par Dr Cristina Teodorescu

Korsakov a écrit:
Stefan a écrit:Tanase nu ma supara .
Korsakov ai avertisment - 2 puncte penalizare

Tot eu ?
Sunteti culmea, doctorul Tanase ma sicaneaza si tot eu sunt pedepsit !!!!!!!!!
Nu am mai auzit asa ceva .

Nu mai intru pe forumul asta .

Si mi-am propus asta dar m-am razgandit .
Eu zic sa ramai .

Revenir en haut Aller en bas

mioara

Message Dim Aoû 01, 2010 8:20 am par mioara

ai dreptate Korsakov sa fii revoltat, este clar o nedreptate; si eu am patit la fel cand Ionescu m-a jignit, lui nu i-a facut nimic Stefan iar pe mine m-a apostrofat; se intampla ceva cu impartirea dreptatii aici!

Revenir en haut Aller en bas

Korsakov

Message Dim Aoû 01, 2010 10:06 am par Korsakov

Cristina mai raman pentru valoarea forumului si a unora dintre medici .

Revenir en haut Aller en bas

Message  par Contenu sponsorisé

Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut

- Sujets similaires

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum