Acupuncture et homéopathie


Rejoignez le forum, c’est rapide et facile

Acupuncture et homéopathie
Acupuncture et homéopathie
Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.
Translate
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Derniers sujets
» Acupuncture cas de Parkinson
Homeopatia si psihologia EmptyDim Mai 22, 2022 12:01 am par Dr Ioan Dumitrescu

» Fibromyalgie traite par l'acupuncture
Homeopatia si psihologia EmptyJeu Mai 05, 2022 4:38 pm par Dr Ioan Dumitrescu

»  Fibromyalgie
Homeopatia si psihologia EmptyLun Juin 07, 2021 1:52 pm par Dr Ioan Dumitrescu

» Centre médical d'excellence
Homeopatia si psihologia EmptySam Mai 15, 2021 9:02 pm par Dr Ioan Dumitrescu

» Endométriose
Homeopatia si psihologia EmptyDim Jan 17, 2021 10:51 am par Dr Ioan Dumitrescu

» Spasmophilie, pathologie gynécologique - applications du traitement homéopathique et d'acupuncture
Homeopatia si psihologia EmptyLun Nov 16, 2020 12:26 am par Dr Ioan Dumitrescu

» Consultation d'homéopathie par télémédecine
Homeopatia si psihologia EmptyJeu Mai 07, 2020 2:51 pm par Dr Ioan Dumitrescu

» Spasmophilie
Homeopatia si psihologia EmptyMer Mai 06, 2020 12:35 pm par Dr Ioan Dumitrescu

[Valid RSS]
Flux RSS


Yahoo! 
MSN 


Homeopatie acupunctura

https://migraineh.blogspot.ro/
Share

Homeopatia si psihologia

Aller en bas

20082010

Message 

Homeopatia si psihologia Empty Homeopatia si psihologia




Am primit pe e-mail parerea acestui psiholog pe care eu il apreciez foarte mult .
Pacat ca asemenea inteligente nu au dreptul sa practice homeopatia, este o mare pierdere pentru bolnavi
Cati dintre homeopatii nostri gandesc asa de profund .
E vorba de acelasi psiholog care m-a ajutat sa gasesc tema nucleului tipologic al pacientului cu schizofrenie, un om dosebit de modest si superdotat .
Textul nu imi apartine, eu doar am obtiunut aprobarea de a-l posta .

E-mail :
Domnule Doctor,

nu am mai apucat sa discutam aseara, intrucat va venise pacienta aceea cu copilasul in brate, si ar fi fost nepoliticos s-o fac sa astepte...
In legatura cu baiatul, mai bine zis cu nucleul lui- grefat puternic pe tema religioasa...
Stiti care este cauza eficienta a deraiajului sau?
O relatie incarcata cu mama si cu tatal. In psihologie, in momentul in care pacientul vine cu o astfel de tema, simbolismul este foarte clar ca facand referire la o relatie cu parintii. Triunghiul divin- Dumnezeu Tatal, Fecioara Maria si Hristos reprezinta familia cereasca, careia familia pamanteasca (tata, mama, fiu) ii este un analog perfect. Baiatul mi-a confirmat cand a spus ca el se simte "ca Mielul". Deci cauzalitatea primara a bolii lui trebuie cautata in relatia cu parintii.
In alta ordine de idei, faptul ca se identifica uneori cu "Mielul" revine la a spune ca baiatul este intr-un fenomen de inflationare a eului cu un continut arhetipal al sinelui- arhetipul mantuitorului, cu alte cuvinte, un fenomen de posesiune... Partea interesanta este insa ca pacientul are in pandant si o latura agresiva destul de bine reliefata, o latura care in psihologie se numeste "umbra". In ciuda faptului ca el nu recunoaste anumite iesiri agresive ale sale, eu inclin sa o cred pe mama sa care ii amintea ca l-a izbit pe tata in geamul unei vitrine.
Amintiti-va ca femeia s-a si jurat pe icoana ca asa s-au petrecut lucrurile, deci ea spune adevarul.
Faptul ca baiatul nu recunoaste acest eveniment inseamna probabil ca nu si-l asuma -si in cazul acesta vorbim despre cenzura- sau ca nu si-l aminteste, deci treaba asta s-a intamplat cand baiatul se afla intr-o "stare crepusculara" de constiinta.
Sper ca nu v-am plictisit cu expunerea de pana acum.
Ca sa sintetizez, cred intr-adevar ca in el sunt, intr-un sens psihopatologic, doi: unul reprezentand partea luminoasa, identificarea cu "Mielul", muzicianul, poetul, studentul, credinciosul, iar celalalt avand o puternica agresivitate latenta, reprimata, caruia ii face bine sa injure in gand oamenii pe langa care trece, care are impulsul de a-si injunghia mama, care-si loveste tatal, care vede iesind spectre negre din icoanele din Biserica.
Avem de-a face cu un Ego splitat.
La ce ma gandesc acum: dupa ce va reusi sa scape de Zyprexa cu antidotul homeopat, poate ca ar trebui rediscutat remediul pentru nucleu, sau poate ca cele doua parti ale Ego-ului baiatului, partea de lumina si cea de intuneric, ar trebui o vreme abordate homeopatic cu doua remedii. Partea de "Miel", de credincios exaltat, care vrea sa devina sfant si sa stea in Biserica aidoma unui stalp, care se extaziaza de frumusetea unei femei care intinde rufe si spala geamuri, care compune melodii cu sunete ale naturii si scrie poezii- seamana foarte mult cu tabloul de la Cannabis indica, dilutie mare. In schimb, cealalta parte, agresivul, cel care injura, care vede fantome negre iesind din icoane, care aude voci rauvoitoare seamana, asa cum ati confirmat si Dv, cu Stramoniul, tot in dilutie mare. Poate ca baiatul ar putea fi invatat sa-si recunoasca alternanta celor doua stari polare si sa ia singur remediul adecvat, in starea pozitiva exuberanta si luminoasa, Cannabis, iar in cea negativa, violenta si intunecata, Stramoniu.
Cum imi spuneati mie aseara, de exemplu, ca atunci cand apare durerea de genunchi sa intrerup Natrium Muriaticum si sa iau Medorrhinum, poate ca si el ar trebui sa intrerupa Cannabis cand apare latura agresiva, cu voci rauvoitoare si impulsuri violente care ii cere Stramoniu.
Deasemenea, ca un liant intre cele doua registre polare de traire, Anacardium, pe care l-ati depistat artistic. Poate ca nu l-a ajutat prea mult pana acum pentru ca nu l-a luat in dilutia adecvata, ca la noi in Romania nu stiu ce pazesc farmacistii de nu se misca sa aduca kituri complete...
Va rog sa ma iertati pentru lungimea mailului, dar daca tot m-ati pus sa analizez nucleul baiatului, nu am vrut sa las treaba neterminata. Si cum nu am apucat sa fac asta ieri seara, v-am scris un mail pe care sper ca nu l-ati citit pe diagonala, cum faceati cu anumite materii in studentie cand nu mai gaseati timp!
Glumesc.
Aveati dreptate: sunt doi diferiti intr-un singur nebun.
Pai tocmai asta este nebunia: unul singur, omul integru, nu poate sa reziste la presiunea unui anumit context de viata, la durerea unei pierderi, traume, soc, accident, la duritatea si lipsa de compasiune si de iubire a contemporaneitatii, ma rog, tot ceea ce se poate trai la modul subiectiv ca fiind traumatizant, si atunci Ego-ul fragil se spliteaza, impartindu-si sarcina trairii pe doua sau mai multe paliere diferite.
Dar avem de-a face aici, exact ca in cancer, cu o regresiune, cu o miscare retrograda, pentru ca cele doua parti splitate functioneaza cu un minim de randament ontologic, ele nefiind mature d.p.d.v. psihologic.
Va rog sa nu uitati nici o clipa faptul ca eu nu sunt medic, cu atat mai putin homeopat, si sa ma iertati daca am gresit cu ceva in analiza nucleului sau in propunerea remediilor adecvate. Tot ce am scris aici este mai curand rezultatul a ceea ce intuiesc in cazul baiatului acesta. Ma folosesc foarte mult de intuitie in tot ce fac. Pana acum, m-a ajutat enorm si in genere nu m-a inselat... Prin intuitie v-am gasit si pe Dv. acum un an si ceva.

Dr Ioan Dumitrescu
Dr Ioan Dumitrescu
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2154
Puncte : 58528
Data de inscriere : 24/07/2009

http://sites.google.com/site/acupuncturareumatism/

Revenir en haut Aller en bas

Partager cet article sur : reddit

Homeopatia si psihologia :: Commentaires

Korsakov

Message Ven Aoû 20, 2010 9:48 pm par Korsakov

Sunt oameni din valoare in Romania, pacat ca aveti asa conducatori .

Revenir en haut Aller en bas

IAdina

Message Lun Mai 16, 2016 6:42 am par IAdina

Buna dimineata,

Va rog, daca este posibil, sa ma ajutati cu numele dnului psiholog, mentionat in post-ul de mai sus. Doresc sa ajung si la dvs,dnule dr Ioan Dumitrescu, dar cred ca este benefic sa conturez initial problematica emotionala si mai ales sa mi-o clarific personal.

Va multumesc anticipat.

Revenir en haut Aller en bas

Dr Ioan Dumitrescu

Message Lun Mai 16, 2016 3:41 pm par Dr Ioan Dumitrescu

1. Din pacate nu retin telefoane, adrese sau nume . Intradevar persoana psiholog era deosebita, pasionata de ceea ce facea . Eu mi-am construit propriul sistem de diagnostic, tratament . Poate gresesc, poate nu .
2. Din pacate regimul de incarcare consultatii ca numar de pacienti ma determina sa primesc doar cazuri usoare . Nu cred ca am timp sa va consult din acest motiv .

Revenir en haut Aller en bas

IAdina

Message Lun Mai 16, 2016 5:23 pm par IAdina

Va multumesc f mult pentru raspuns.
Intre timp v-am contactat si pe adresa de mail.
Imi pare foarte rau ca sunteti atat de aglomerat. Dar imi pare bine pentru pacientii norocosi. Poate candva totusi voi reusi sa beneficiez de sfaturile dvs. Numai bine.

Revenir en haut Aller en bas

Dr Ioan Dumitrescu

Message Lun Mai 16, 2016 6:38 pm par Dr Ioan Dumitrescu

V-am raspuns pe e-mail . Atentie , imi folosesc e mailul doar ptr programari .

Revenir en haut Aller en bas

Message  par Contenu sponsorisé

Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut

- Sujets similaires

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum