Acupunctura si homeopatie

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Derniers sujets
» Esofagita de reflux
Jeu Avr 13, 2017 9:54 am par Dr.Ioan

»  Hernie discale apres la chirurgie
Jeu Avr 06, 2017 1:18 pm par Dr.Ioan

» Point d'acupuncture pour apprendre les mathématiques.
Jeu Jan 05, 2017 8:58 am par Dr.Ioan

» L'herpes oculaire
Jeu Jan 05, 2017 8:57 am par Dr.Ioan

» Bon anniversaire.
Sam Déc 31, 2016 8:11 pm par Rives Hara

» Le traitement du cancer avec le vaccin
Lun Déc 26, 2016 6:46 pm par Dr.Ioan

» L'acupuncture peut augmente l'immunité?
Lun Déc 26, 2016 6:45 pm par Dr.Ioan

» Blocaj emotional
Jeu Sep 08, 2016 3:51 pm par Patrascu T Dumitru

-

Add to netvibes

-

301 Redirect Code Generator Tool

Get our toolbar!
[Valid RSS]
Flux RSS

Yahoo! 
MSN 

Norul de la Cernobal a adus in Europa Cesiu radioactiv

Voir le sujet précédent Voir le sujet suivant Aller en bas

12042011

Norul de la Cernobal a adus in Europa Cesiu radioactiv

Eu nu cred in povestile cu Iodul radioactive care are o perioada de injumatatire de doar 8 zile .
La 25 de ani dupa dezastrul nuclear de la Cernobal efectele acestei catasrofe se mentin inca .
In Austria si sigur peste tot carnea de porc mistret prezinta nivel crescut de radioactivitate cu Cesiu .
Oare numai la porci ?

Carnea porcilor mistreþi din Austria conþine ºi în prezent niveluri ridicate de radioactivitate, la 25 de ani dupã accidentul, susþine organizaþia ecologistã austriacã Global 2000, citatã de AFP.

"Analizele noastre pe carnea de porc mistreþ demonstreazã o depãºire clarã a limitelor autorizate de cesiu radioactiv", a declarat Reinhard Uhrig, reprezentant al Global 2000.

Carnea are un nivel de radioactivitate de 1.060 de becquereli pe kilogram, în timp ce nivelul maxim autorizat este 600.

"Aceastã carne ar trebui distrusã imediat, nu sã fie comercializatã. Dar noi am cumpãrat-o normal", a explicat Uhrig.

Carnea testatã provine de la porci mistreþi din regiunile unde au cãzut particule radioactive provenind de la Cernobîl.

Pe 26 aprilie 1986, un reactor al centralei de la Cernobîl a explodat, iar norul radioactiv rezultat a traversat Europa.

"Dupã 25 de ani, concentraþia de cesiu radioactiv s-a diminuat, dar sunt în continuare niveluri foarte ridicate", afirmã Global 2000. Cetãþenii austrieci s-au pronunþat împotriva energiei nucleare într-un referendum organizat în 1978.
Sursa antena3.ro
Link sters
Admin

vstgx
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 832
Varsta : 41
Puncte : 27721
Data de inscriere : 17/02/2010

Revenir en haut Aller en bas

Partager cet article sur : Excite BookmarksDiggRedditDel.icio.usGoogleLiveSlashdotNetscapeTechnoratiStumbleUponNewsvineFurlYahooSmarking