Acupuncture et homéopathie


Rejoignez le forum, c’est rapide et facile

Acupuncture et homéopathie
Acupuncture et homéopathie
Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.
Translate
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Derniers sujets
» Acupuncture cas de Parkinson
Acupunctura 4 milioane sedinta - Page 2 EmptyDim Mai 22, 2022 12:01 am par Dr Ioan Dumitrescu

» Fibromyalgie traite par l'acupuncture
Acupunctura 4 milioane sedinta - Page 2 EmptyJeu Mai 05, 2022 4:38 pm par Dr Ioan Dumitrescu

»  Fibromyalgie
Acupunctura 4 milioane sedinta - Page 2 EmptyLun Juin 07, 2021 1:52 pm par Dr Ioan Dumitrescu

» Centre médical d'excellence
Acupunctura 4 milioane sedinta - Page 2 EmptySam Mai 15, 2021 9:02 pm par Dr Ioan Dumitrescu

» Endométriose
Acupunctura 4 milioane sedinta - Page 2 EmptyDim Jan 17, 2021 10:51 am par Dr Ioan Dumitrescu

» Spasmophilie, pathologie gynécologique - applications du traitement homéopathique et d'acupuncture
Acupunctura 4 milioane sedinta - Page 2 EmptyLun Nov 16, 2020 12:26 am par Dr Ioan Dumitrescu

» Consultation d'homéopathie par télémédecine
Acupunctura 4 milioane sedinta - Page 2 EmptyJeu Mai 07, 2020 2:51 pm par Dr Ioan Dumitrescu

» Spasmophilie
Acupunctura 4 milioane sedinta - Page 2 EmptyMer Mai 06, 2020 12:35 pm par Dr Ioan Dumitrescu

[Valid RSS]
Flux RSS


Yahoo! 
MSN 


Homeopatie acupunctura

https://migraineh.blogspot.ro/
Share

Acupunctura 4 milioane sedinta

Aller en bas

13102011

Message 

Acupunctura 4 milioane sedinta - Page 2 Empty Acupunctura 4 milioane sedinta




Este suma solicitata de un medic din Bucuresti pentru o sedinta de acupunctura .
Nu am aflat numele acestui " pretios ", desi eram curios .
Daca raportam chiar si la tarile dezvoltate este o suma exagerata ( 50 - 80 Euro/sedinta )
Auzisem ca o colega cere 2 milioane leu vechi pe o sedinta si asta mi s-a parut desigur exgerata dar 4 milioane este chiar de SF .
Intrebarea care se pune acesta suma reflecta calitatea serviciului prestat ?
Sincer si eu sunt indignat .
As fi curios cata acupunctura stie "pretiosul" coleg fiind dispus sa imi cer scuze daca stie mai mult ca mine .
Daca nu stie, inseamna ca a sarit calul .
Probabil ca legea ii permite sa isi evalueze valoarea prestatiei la ce suma vrea dansul dar din punct de vedere moral, etic eu consider ca are o mare problema .
Contravaloarea prestatiei trebuie sa reflecte echivalentul rezultatelor .
Daca o zona zooster, o paralizie faciala, un lombago, etc poate reprezinta un fleac pentru un acupunctor mediu, asta nu justifica suma de 2 sau 4 milioane pentru o sedinta de acupunctura .
Stiu ca sunt unii cursanti ( homeopati, acupunctori ), care terminand cursurile respective de 1-2 ani, se " arunca" la tarife exorbitante .
E dreptul lor legal, moral insa ma indoiesc ca sa nu zic nesimtire .
La Institutul national de acupunctura, specializat pe asemea gen de servicii pretul unei sedinte de acupunctura este de 300.000 lei vechi, din care 50 % este decontat de Casa de Asigurari deci pacientul plateste doar 150.000 lei vechi per sedinta si calitatea prestatiei este sigur superioara acestor tzepari exagerati .
La institut majoritatea sunt lectori, prestand acest gen de servicii de 10-20 ani .
Ca for metodologic pe langa Centrul medical de pregatire a medicilor si INMCAB are un cuvant de spus in privinta calitatii actului medical .
Intradevar actul medical trebuie platit, asta nu presupune insa jumulirea pacientilor .
Sunt sigur ca nici un "tzepar" nu va avea curajul sa imi solicite sa imi cer scuze, pentru ca nu stie acupunctura adevarata .
Nu voi intra in amanunte aici despre ce inseamna a face acupunctura sau doar a "pune ace " .
Dupa revolutie gunoaiele au iesit la suprafata, e timpul ca aceste gunoaie sa fie demascate sau puse acolo unde le este locul .
Probabil ca unii vor spune de ce noi nu actionam .
Le raspund : nu avem timp sa facem politie .

Sfatul meu este sa deschida "ochii" bine cand dau banii pe himere .
Acest forum atata timp cat va rezista el va fi un forum unde se va spune doar adevarul .
Rog pacientii ce mai stiu asemenea situatii sa le scrie pentru ca sa invete si altii sa nu mai ia tzeapa .

PS : atentie sunt si chinezi acupunctori tzepari

Dr Ioan Dumitrescu
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2154
Data de inscriere : 24/07/2009

http://sites.google.com/site/acupuncturareumatism/

Revenir en haut Aller en bas

Partager cet article sur : reddit

Acupunctura 4 milioane sedinta :: Commentaires

dr Teodor Axinte

Message Sam Oct 15, 2011 5:54 pm par dr Teodor Axinte

Ha, ha .
Pa .

Revenir en haut Aller en bas

Mihai

Message Dim Oct 16, 2011 11:39 am par Mihai

Am urmarit discutie dumneavoastra si imi permit a avea o alta opinie .
In primul rand dr Dumitrescu a avut o atitudine de bun simt fata de preturile exagerate ale unor medici mai putin pregatiti .
Eu ca pacient al dansului as fi dispus sa ii dau si 4 mil daca i-as avea .
Dansul nu mi-a cerut nimic dar dupa cateva sedinte eu am putut sa merg fara sa mai am durere lombara .
Ce mi-a folosit daca am mers la mai multi medici si mi-au recomandat doar antinflamatorii ce ma ajutau doar pe moment .
La nevoie pacientul plateste nu are ce face .
Consider ca atitudinea medicala a dansului ar trebui urmata si de alti medici iar mistoul care il faceti nu isi are rostul .

Revenir en haut Aller en bas

dr Teodor Axinte

Message Mar Oct 18, 2011 8:44 pm par dr Teodor Axinte

Mihai a écrit:Am urmarit discutie dumneavoastra si imi permit a avea o alta opinie .
In primul rand dr Dumitrescu a avut o atitudine de bun simt fata de preturile exagerate ale unor medici mai putin pregatiti .
Eu ca pacient al dansului as fi dispus sa ii dau si 4 mil daca i-as avea .
Dansul nu mi-a cerut nimic dar dupa cateva sedinte eu am putut sa merg fara sa mai am durere lombara .
Ce mi-a folosit daca am mers la mai multi medici si mi-au recomandat doar antinflamatorii ce ma ajutau doar pe moment .
La nevoie pacientul plateste nu are ce face .
Consider ca atitudinea medicala a dansului ar trebui urmata si de alti medici iar mistoul care il faceti nu isi are rostul .

Adica sa moara medicii de foame !
Cred ca ai gresit forumul .
Daca mai vii cu asemenea idei te poti considera in somaj pe forum .

Populistule .

Revenir en haut Aller en bas

Ming

Message Ven Oct 21, 2011 10:16 pm par Ming

Un mare maestru foloseste doar 1-2 ace .

Domnule doctor imi permiteti sa nu fiu de acord cu dumneavoastra .
Nu stit sa va respectati .

Revenir en haut Aller en bas

Message  par Contenu sponsorisé

Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut

- Sujets similaires

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum