Acupuncture et homéopathie


Rejoignez le forum, c’est rapide et facile

Acupuncture et homéopathie
Acupuncture et homéopathie
Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.
Translate
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Derniers sujets
» Acupuncture cas de Parkinson
Catel temator EmptyDim Mai 22, 2022 12:01 am par Dr Ioan Dumitrescu

» Fibromyalgie traite par l'acupuncture
Catel temator EmptyJeu Mai 05, 2022 4:38 pm par Dr Ioan Dumitrescu

»  Fibromyalgie
Catel temator EmptyLun Juin 07, 2021 1:52 pm par Dr Ioan Dumitrescu

» Centre médical d'excellence
Catel temator EmptySam Mai 15, 2021 9:02 pm par Dr Ioan Dumitrescu

» Endométriose
Catel temator EmptyDim Jan 17, 2021 10:51 am par Dr Ioan Dumitrescu

» Spasmophilie, pathologie gynécologique - applications du traitement homéopathique et d'acupuncture
Catel temator EmptyLun Nov 16, 2020 12:26 am par Dr Ioan Dumitrescu

» Consultation d'homéopathie par télémédecine
Catel temator EmptyJeu Mai 07, 2020 2:51 pm par Dr Ioan Dumitrescu

» Spasmophilie
Catel temator EmptyMer Mai 06, 2020 12:35 pm par Dr Ioan Dumitrescu

[Valid RSS]
Flux RSS


Yahoo! 
MSN 


Homeopatie acupunctura

https://migraineh.blogspot.ro/
Share

Catel temator

Aller en bas

09122014

Message 

Catel temator Empty Catel temator




Buna ziua,

urmaresc regulat acest forum si azi mi-a venit in minte sa va intreb ceva si de catelul meu,daca are cineva un sfat.Este vorba despre un mascul de Ciobanesc belgian ,are 1 an si cam de la varsta de 4 luni a inceput brusc sa se teama de oameni.
Cand se apropie cineva de el,se retrage si este timid.Inainte de aceasta varsta nu era deloc fricos.Cainele sta liber prin curte si nimeni nu l-a agresat sau bruscat niciodata!Toata lumea tot asta imi spune ca sigur  l-am batut eu sau altcineva dar nu e cazul.Daca era asa  nu ma mai aflam in treaba cu asemenea intrebari...Ma gandesc binenteles sa incerc un remediu homeopat dar nu stiu  care.
dan_dan
dan_dan

Numarul mesajelor : 3
Puncte : 34275
Data de inscriere : 09/12/2014

Revenir en haut Aller en bas

Partager cet article sur : reddit

Catel temator :: Commentaires

Dr Ioan Dumitrescu

Message Mar Déc 09, 2014 9:37 pm par Dr Ioan Dumitrescu

Cel mai sigur este sa fie consultat de un medic cu pregatire homeopata . Sunt multe intrebari legate de comportamentul pacientului : cum are pupilele cand se sperie, relatia cu familia, cand latra, cum doarme, etc .
Am exclus de pe forum medicii care dadeau consultatii iresponsabile pe acest forum . In anul 1993 sau 1994, nu imi aduc aminte precis am avut un pacient cu aceleasi simptome, parca era labrador . A raspuns bine la Lycopodium Mille, deci teoretic se poate dar numai dupa un consult la un medic homeopat din orasul dumneavoastra .
Succes

Revenir en haut Aller en bas

dan_dan

Message Jeu Déc 11, 2014 2:26 pm par dan_dan

Multumesc pentru timpul acordat si pacientului necuvantator!
In primul rand nu am la cine sa-l duc,mai ales si la cineva cu experienta homeopatica la animale.Trebuie ceva experienta si intuitie ca sa faci conexiuni cu homeopatia de la om la animal.
Am cunostinte minime de homeopatie dar suficienta intelegere dupa ce am studiat Lycopodium in prisma cainelui meu cat sa spun ca "el este acela":
- prezintă celor din jur o imagine de curaj, putere şi competenţă:Da .tot e treaba mereu ,trage tantos si la lesa inspre caini si latra nervos la ei.
- totul este afişat într-o lumină favorabilă dar nu este decât un balon de săpun:da,pana ajunge aproape de oameni sau caini ca-i cam dispare curajul(aparent)
-cu superiorii însă este maleabil şi supus:cu cainii mici este leu,cu cei mari...miel(Exacerbarea ego-ului îl face să devină dictatorial însă doar faţă de cei slabi).Mentionez ca este el este de talie relativ mare.
- este ambiţios în demersurile sale şi este descris ca un tip care utilizează orice mijloace pentru a-şi satisface ambiţia:da,la "pas" nu vrea sa mearga orice am incercat omeneste ,si-au dat cu parerea tot felul de dresori dar nimic:trage la lesa cum are el chef doar ca asa vrea el sa mearga mai repede.
-Starea generală de frică îi afectează în principal  tractul gastro-intestinal, digestia fiind unul din punctele slabe la Lycopodiu: da,e mereu constipat.
-somn:nu l-am vazut inca sa doarma!cand deschid usa la hol deja e cu nasul in usa,nici nu stiu de unde apare.Deci nu are somn profund.

Sper sa nu considerati ceea ce am scris ca si "consultatie" caci este in familie ca sa zic asa.Multumesc!!!

Revenir en haut Aller en bas

Dr Ioan Dumitrescu

Message Jeu Déc 11, 2014 9:14 pm par Dr Ioan Dumitrescu

"cu superiorii însă este maleabil şi supus:cu cainii mici este leu,cu cei mari...miel(Exacerbarea ego-ului îl face să devină dictatorial însă doar faţă de cei slabi"


tipic pentru Lyc

Revenir en haut Aller en bas

Rely

Message Sam Déc 13, 2014 10:51 pm par Rely

Si eu am avut un motanel fricos, dupa ce i-am dat homeopate a fugit de acasa . La fel a patit si papagalul . Nu cred ca e bine sa dati homeopate la animale .

Revenir en haut Aller en bas

dan_dan

Message Lun Jan 05, 2015 2:00 pm par dan_dan

La multi ani tuturor si Noul An sa ne aduca sanatate si impliniri!
Revin cu rezultatele dupa o doza unica de Lycopodium 1 M:

La 4-5 zile de la administrare,efectele au fost spectaculoase!Si anume:
1.mereu umbla prin curte cu,coada intre picioare,foarte abatut ,urechi pe spate .Cand ieseam in curte parca se temea de mine desi nici macar un bobarnac nu i-am dat vreodata.Acum patruleaza prin curte ,are coada ridicata,foarte atent la orice ,urechi ridicate nu mai seamana cu un caine temator.
2.pe strada nu se mai fereste de oameni si nici nu se mai sperie de zgomote bruste.
3.probleme digestive:prea devreme sa ma pronunt daca mai persista.Nu am observat nici ca e bine nici ca ar fi rau.
4.acum si schimbarile nedorite:nu mai e asa de ascultator ,deja nu mai am incredere in el ,dupa cum se uita la oameni parca-parca i-ar cam musca.Dar cu o botnita,socializare si rabdare se va rezolva si asta.

Multumesc pentru indrumare!

Revenir en haut Aller en bas

Memphis

Message Lun Jan 05, 2015 8:25 pm par Memphis

Regulile sunt numai pentru unii pe acest post cenzurat  ! affraid

Interesant cazul, as fi fost curios sa vad opinia domnului profesor Korsakov .

Revenir en haut Aller en bas

Dr Ioan Dumitrescu

Message Mar Jan 06, 2015 3:23 pm par Dr Ioan Dumitrescu

1. Unde te-am cenzurat eu pe tine ?
2. Un pacient nu poate fi tratat prin intrebari puse pe forum . Ce facea Korsakov era circ .

Revenir en haut Aller en bas

Memphis

Message Mer Jan 07, 2015 4:49 pm par Memphis

Nu m-ati cenzurat , recunosc dar nu de mine era vorba .

Va urez la multi anim de ziua numelui . Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy santa

Revenir en haut Aller en bas

VARTLAN MARIUS

Message Mer Jan 07, 2015 9:33 pm par VARTLAN MARIUS

Pentru un caine agresiv ce as putea sa fac . Mi-e mila sa il dau la hingheri .

Revenir en haut Aller en bas

dr Estebanus Marcel

Message Ven Jan 16, 2015 7:32 pm par dr Estebanus Marcel

Profesrul meu Korsakov recomanda Belladona 50 Mille la 7 zile . Dupa o luna cainele nu mai este agresiv .

Revenir en haut Aller en bas

Razvan

Message Sam Jan 31, 2015 11:57 am par Razvan

De ce nu faceti o sectiune de homeopatie pentru animale ?
Homeopatia la caini, maimute, vaci, porci, magari...
Sectiunea sa se numeasca Ferma Homeopata .  affraid

Revenir en haut Aller en bas

Zelma Alexandrina

Message Sam Jan 31, 2015 4:20 pm par Zelma Alexandrina

Urmaresc acest topic cu interes . Cred ca este deosebit de util . Animalele sunt si ele niste fiinte care au dreptul la viata . Numai un om fara suflet poate compromite intentia buna a unor medici de suflet sa ajute animalele .
Eu am incercat tratamentul homeopat la motanul meu care era fricos .
I-am dat Lycopodium mille odata pe saptamana . Acum nu mai se sperie ca inainte . In plus dupa o luna a avut dureri cumplite cand urina, a eliminat niste pietricele cu sange . 
L-am dus la medic, i-a facut ecografie care a iesit buna, nu mai are litiaza .Acum e bine sanatos .

Indraznesc sa apelez la bunavointa medicilor ce scriu aici : ce as putea sa ii dau motanului preventiv sa nu mai faca pietre la rinichi ?
Multumesc acestor medici minunati ce ne ajuta .

Revenir en haut Aller en bas

Rely

Message Sam Jan 31, 2015 11:24 pm par Rely

Frumos spus Zelma .

Revenir en haut Aller en bas

Zelma Alexandrina

Message Lun Fév 02, 2015 8:33 pm par Zelma Alexandrina

Va rog frumos pentru pietre la rinichi ce tratament homeopat se poate folosi ?
Multumsc .

Revenir en haut Aller en bas

dr Estebanus Marcel

Message Mar Fév 03, 2015 11:33 am par dr Estebanus Marcel

Poti folosi Calculi renali dilutie 5 K sau D 5  cate 8 granule la 12 ore timp 32 maxim 64 zile timp de 6 zile pe saptamana . 
Duminica ii dai Tuberculinum 50 Mille cate 8 granule odata
In plus ceai de coada calului .

Revenir en haut Aller en bas

Feodora

Message Mar Fév 03, 2015 1:34 pm par Feodora

Are importanta greutatea animalului la doze ?

Revenir en haut Aller en bas

Message  par Contenu sponsorisé

Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut


 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum