Acupuncture et homéopathie


Rejoignez le forum, c’est rapide et facile

Acupuncture et homéopathie
Acupuncture et homéopathie
Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.
Translate
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Derniers sujets
» Acupuncture cas de Parkinson
Bronsita tratament acupunctural si homeopat EmptyDim Mai 22, 2022 12:01 am par Dr Ioan Dumitrescu

» Fibromyalgie traite par l'acupuncture
Bronsita tratament acupunctural si homeopat EmptyJeu Mai 05, 2022 4:38 pm par Dr Ioan Dumitrescu

»  Fibromyalgie
Bronsita tratament acupunctural si homeopat EmptyLun Juin 07, 2021 1:52 pm par Dr Ioan Dumitrescu

» Centre médical d'excellence
Bronsita tratament acupunctural si homeopat EmptySam Mai 15, 2021 9:02 pm par Dr Ioan Dumitrescu

» Endométriose
Bronsita tratament acupunctural si homeopat EmptyDim Jan 17, 2021 10:51 am par Dr Ioan Dumitrescu

» Spasmophilie, pathologie gynécologique - applications du traitement homéopathique et d'acupuncture
Bronsita tratament acupunctural si homeopat EmptyLun Nov 16, 2020 12:26 am par Dr Ioan Dumitrescu

» Consultation d'homéopathie par télémédecine
Bronsita tratament acupunctural si homeopat EmptyJeu Mai 07, 2020 2:51 pm par Dr Ioan Dumitrescu

» Spasmophilie
Bronsita tratament acupunctural si homeopat EmptyMer Mai 06, 2020 12:35 pm par Dr Ioan Dumitrescu

[Valid RSS]
Flux RSS


Yahoo! 
MSN 


Homeopatie acupunctura

https://migraineh.blogspot.ro/
Share

Bronsita tratament acupunctural si homeopat

Aller en bas

11022018

Message 

Bronsita tratament acupunctural si homeopat Empty Bronsita tratament acupunctural si homeopat




Am consultat in octombrie 2010 la nivelul Institutului national de medicina complementar si alternativa Bucuresti pacienta  G.A, in varsta de 43 ani,  pentru diagnosticul de bronsita cronica
 
Afectiuni asociate : lombalgie, algie cot, hemoroizi, boala Dupuytren
 
Simptome :
 
Respirator : tuse, tuse epuizanta dimineata, sputa galbuie vascoasa
Abdomen : balonare
Coloana : durere lombara, lombalgie de efort, durere de coccis
Cap : par gras,  matreata, cefalee
Ochi : conjunctivita, hipermetropie
Nas : polipi operati
Gura : afte, dinti galbeni
Piele : moluscum pediculum, furunculoza pe gambe
Rect : hemoroizi cu prurit
 
Preferinte alimentare : acru dorinta, bere dorinta, picant aversiune, sete apa rece, grasimi aversiune
 
Membre reci :  durere de cot, ingrosarea tendoanelor palmare cu retractie ( boala Dupuytren )
Mental : frica de inaltime, depresie in antcedente
Alte simptome : oboseala, oboseala la eforturi minime, mere agravare ( durere de stomac ), urina redusa, inchisa la culoare
 
Examenul clinic : auscultator raluri umede .
 
Rx-grafia pulmonara : desen bronsic accentuat si ganglioni mediastinali calcificati .
 
Examenele paraclinice au aratat o valoare crescuta a glicemiei ( 145 % ),  VSH :28/46, Fibrinogen :520, (manifestarea inflamatiei cornice ) Colesterol 270 mg% si urina : sediment urinar cu albumina prezenta, leucocite, urina .
 
Acupunctura
 
Examenul pulsului
Vid la nivelul segmentului plamani si superficial, agitate in rest .
Mentionez pentru acupuncturisti ca acest examen pulsologic era efectuat in luna octombrie .
Examenul limbi :
depozit alb galbui cu roseate a marginilor si varfului limbi, manifestare a sindromului de caldura .
Tratament :
 
I-am efectuat 10 sedinte de acupunctura pentru sindromul principal : plamani caldura
Puncte acupuncturale : IG 4, IG11, IG 17, P1, P2, P 3, P 5, P 10, P 11, VS 1
 
Dieta : i-am contraindicat alimentele picante ( ce de fapt ii agravau simtomele de gastrita si inflamatia hemoroidala )
I-am indicat sa consume varza alba, ce mi-a spus ca ii placea in mod deosebit .
 
Fitoterapie : i-am indicat formula de plante Er Che Wan
 
Remediul indicat a fost cel indicat in repertorizarea pe calculator : Sulphur in dilutie joasa 2 sapatamani .
 
Evolutie :
 
Inca de la primele sedinte pacienta mi-a relatat ca i s-au ameliorat durerile lombare si tusea matinala .
In a doua saptamana tuse si cantitatea de sputa au scazut considerabil, respiratia fiind mai usoara .
I-a disparut si oboseala, durerea de cot, inclusiv durerea de hemoroizi ca expresie a normalizarii circulatiei Qi-ului la nivelul meridianului IG intepat .
 
Discutii :
 
Cazul a avut o evolutie foarte buna, acupunctura, homeopatia si fitoterapia ( formula Er Che Wan ), completandu-se reciproc cand ne adresam ca tratament sindromului causal, in acest caz sindromul de baza fiind cel de caldura ( inflamatie ) la nivelul plamanilor .
Aceasta inflamatie cronica a bronsiilor o avea de 3 ani si aparuse in urma unei viroze severe .
Ca moment al debutului in iarna lui 2007, factorul etiologic conform TCM a fost agentul patogen vant frig, ulterior acesta s-a transformat in caldura ( frigul la extrem se transforma in caldura ) .
Antibioticoterapia nu a avut decat un rol preventiv pentru ca inflamatia bronsica sa nu se transforme in pneumonie .
Factorul patogen frig a blocat Wei Qi-ul protector, pacienta acuzand faptul ca dupa 2007, a inceput sa raceasca usor .
Aspectul vascos al sputei este datorat caldurii interne de la nivelul plamanilor ce usuca lichidele . Culoarea galbena a sputei in TCM reprezinta sindrom de caldura .
Inteparea meridianului IG si P, a urmarit eliminarea caldurii patogene, eliberarea suprafetei
 
Pacienta urmeaza sa revina in 2011, pentru a incerca sa ii opresc evolutia bolii Dupuytren si recuperarea palmei prin acupunctura, homeopatie, kinetoterapie si fizioterapie .
 
  Inca de la primele sedinte pacienta mi-a relatat ca i s-au ameliorat durerile lombare si tusea matinala .
In a doua saptamana tuse si cantitatea de sputa au scazut considerabil, respiratia fiind mai usoara .
I-a disparut si oboseala, durerea de cot, inclusiv durerea de hemoroizi ca expresie a normalizarii circulatiei Qi-ului la nivelul meridianului IG intepat .
Dr Ioan Dumitrescu
Dr Ioan Dumitrescu
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2154
Puncte : 58858
Data de inscriere : 24/07/2009

http://sites.google.com/site/acupuncturareumatism/

Revenir en haut Aller en bas

Partager cet article sur : reddit
- Sujets similaires

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum