Acupuncture et homéopathie


Rejoignez le forum, c’est rapide et facile

Acupuncture et homéopathie
Acupuncture et homéopathie
Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.
Translate
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Derniers sujets
» Acupuncture cas de Parkinson
Febra, leacuri eficiente EmptyDim Mai 22, 2022 12:01 am par Dr Ioan Dumitrescu

» Fibromyalgie traite par l'acupuncture
Febra, leacuri eficiente EmptyJeu Mai 05, 2022 4:38 pm par Dr Ioan Dumitrescu

»  Fibromyalgie
Febra, leacuri eficiente EmptyLun Juin 07, 2021 1:52 pm par Dr Ioan Dumitrescu

» Centre médical d'excellence
Febra, leacuri eficiente EmptySam Mai 15, 2021 9:02 pm par Dr Ioan Dumitrescu

» Endométriose
Febra, leacuri eficiente EmptyDim Jan 17, 2021 10:51 am par Dr Ioan Dumitrescu

» Spasmophilie, pathologie gynécologique - applications du traitement homéopathique et d'acupuncture
Febra, leacuri eficiente EmptyLun Nov 16, 2020 12:26 am par Dr Ioan Dumitrescu

» Consultation d'homéopathie par télémédecine
Febra, leacuri eficiente EmptyJeu Mai 07, 2020 2:51 pm par Dr Ioan Dumitrescu

» Spasmophilie
Febra, leacuri eficiente EmptyMer Mai 06, 2020 12:35 pm par Dr Ioan Dumitrescu

[Valid RSS]
Flux RSS


Yahoo! 
MSN 


Homeopatie acupunctura

https://migraineh.blogspot.ro/
Share

Febra, leacuri eficiente

Aller en bas

11072010

Message 

Febra, leacuri eficiente Empty Febra, leacuri eficiente




Febră
Boabe de naut prăjite pe carbuni
„Cei cu febră să prăjească boabe de năut la foc pe cărbuni încinşi la roşu şi o să fie vindecaţi dacă le mănâncă“
Ceai de zmeură

« Cine are febra să fiarbă frunze de zmeură în apă şi să lase frunzele în el şi să bea apa asta caldă dimineaţa şi seara. Şi iarba să o pună pe burtă (ca compresă). Să facă asta trei zile la rând şi febra va dispare”.
Oţet de onix

“cine are febră să lase o piatra de onix cinci zile în oţet de vin şi după ce a scos piatra din el să folosescă oţetul (cu măsură) la mâncare şi febra va dispare căci căldura oţetului elimină sucurile rele care crează febra”.
Frunze de lamîie fierte in vin

“cine are febră să fiarbă frunzele de lamîie în vin, să le strecoare şi să-l bea cu hărnicie (adica des, dar cu măsura) şi el se va vindeca”
Căldăruşa fiartă în vin

“Cine are febră să zdrobească căldăruşa (Akelei), să strecoare zeama şi să o pună în vin pe care să-l bea des şi îi va merge mai bine”
Febra fierbinte de la pojar, pneumonie, scarlatină, infecţii, meningită
Rădăcina de cicerbiţă în vin

(Cicerbia / Meisterwurz)

“Cine are febră de orice fel, să ia rădăcina de cicerbiţa alpină, să o zdrobească şi să pună o cană de vin peste ea astfel încât vinul să acopere rădăcina şi să lase vinul aşa peste noapte. Şi dimineaţa să pună vin proaspăt (peste cel vechi) şi să bea asta dimineaţa pe stomacul gol (deci înainte de orice masă). Să facă asta timp de 3 sau 5 zile şi va fi vindecat”

Dr Strehlow: Indicaţie la febra care apare la pojar, scarlatină, pneumonie, aprindere la plămâni, meningită, amigdalită.
Febra fierbinte
Praf de galangal luat în apă de izvor
“Un om care are febră fierbinte să pulverizeze galangal, să-l pună în apă de izvor (nu de fântână !) şi să-l bea şi asta îi va stinge febra“. Există diferenţe între ape, de aceea această specificare care trebuie respectată!
Febră puternică. Inflamarea pielii creierului - Meningită
Smirna

“când dă peste un om o febră mare atunci să i se dea smirna în vin cald să bea şi febra va dispare”

Dr. Hertzka, Dr. Strehlow: “Febra mare” este pomenită de Hildegard numai aici. La infecţia pielii creierului unde apăre febra puternică se poate potrivi cuvântul “febră mare”. ” Nu scrie cât praf de răşină de smirna se foloseşte. Se poate folosi şi tinctură de smirnă (20-30 de picături). La folosirea smirnei Hildegard scrie ca cine o foloseşte să poarte ceva de aur la el (un inel).
Febră puternică de la scarlatină, pojar, boli de copii, infecţii
Praf de brie pe pâine

“un om care are o febră arzătoare şi puternică să ia praf de brie (Bärwurz) pe pâine şi anume pe stomacul gol şi după masă şi îi va merge mai bine”
Febra puternica cu friguri, malarie şi
alte boli infecţioase cu febra
Busuioc cu vin şi miere

“Cine are febră puternică sau cu friguri să fiarbă busuioc (Basilikum) cu miere în vin, să-l strecoare şi să bea asta înainte de masă şi după masă şi noaptea şi febra se va duce şi frigurile se vor vindeca.”
Gripa virală, febră, pojar, gripa intestinală cu diaree, boli abrubte şi poliomelită
Rubin
„Rubinul creşte în timpul eclipsei de luna... aşa cum aceasta este rară, tot aşa de rar este şi rubinul şi forţa lui trebuie folosită cu mare atentie şi chibzuinţă“.

“Când cineva are o febra cu friguri sau altfel de febra sau gută sau orice alta boală care slăbeşte omul atunci să ia un rubin la miezul noptii căci atunci puterea lui este deosebit de mare şi să-l pună pe buricul bolnavului şi anume exact atunci când apare o schimbare a sucurilor din corp. Să nu-l ţină mai mult pe buric decât până a simţit că s-a încalzit. Atunci să-l ia imediat de pe buric căci puterea aceastei piatre patrunde omul mai mult decât orice medicament şi alifie. Căci dacă l-ar purta mai mult timp la buric atunci puterea lui l-ar usca. Folosit în mod adecvat această piatră alunga toate bolile infectioase de la om.
Gripă, febră
Smaragd

“când molime atacă omul aşa încât provoacă furtuni în corp atunci să ia imediat un smaragd în gură că să se umezeasca cu saliva şi să-l scoată şi să-l bage de mai multe ori în gură şi atacurile abrubte ale acelor boli vor disparea fără nici o îndoială.”
Febra la stomac – Gripa la stomac
Vin încălzit cu aur înroşit

“cine are febră la stomac să înfierbinte un vin curat vin cu o bucată de aur înroşit şi să-l bea aşa (cald) şi ferbra îl va părăsi”.

Sursa leacuri.net

Link sters
Admin
Geta
Geta
Scolar
Scolar

Numarul mesajelor : 380
Varsta : 48
Puncte : 54362
Data de inscriere : 24/07/2009

http://www.freewebs.com/starchoicesrl/

Revenir en haut Aller en bas

Partager cet article sur : reddit

Febra, leacuri eficiente :: Commentaires

vstgx

Message Dim Juil 11, 2010 1:09 pm par vstgx

Observ ca ti-a folosit Nux vomica . Te premiem .
Laughing

Revenir en haut Aller en bas

Marta

Message Lun Juil 12, 2010 7:16 am par Marta

A verificat cineva prostiile astea si cine raspunde de consecintele aplicari lor .
Geta ?

Revenir en haut Aller en bas

vstgx

Message Lun Juil 12, 2010 7:20 am par vstgx

Marta a écrit:A verificat cineva prostiile astea si cine raspunde de consecintele aplicari lor .
Geta ?

Leacuri babesti

Revenir en haut Aller en bas

Geta

Message Lun Juil 12, 2010 10:05 am par Geta

vstgx a écrit:
Marta a écrit:A verificat cineva prostiile astea si cine raspunde de consecintele aplicari lor .
Geta ?

Leacuri babesti

Vedeti ca iar am fost jignita .

Revenir en haut Aller en bas

Stefan

Message Lun Juil 12, 2010 10:09 am par Stefan

Geta a écrit:
vstgx a écrit:
Marta a écrit:A verificat cineva prostiile astea si cine raspunde de consecintele aplicari lor .
Geta ?

Leacuri babesti

Vedeti ca iar am fost jignita .

Nu ai fost jignita, dansul facea aceasta observatie vizavi de tratament - nu ma pricep prea bine la medicina .
Pentru azi iti ajunge .

Te vei limita la o postare pe zi si verifica-ti calculatorul - are virusi .

Revenir en haut Aller en bas

Geta

Message Lun Juil 12, 2010 10:10 am par Geta

De unde virusi ?

Revenir en haut Aller en bas

Stefan

Message Lun Juil 12, 2010 10:12 am par Stefan

Geta a écrit:De unde virusi ?

Nu stiu, trimite virusi spre site .
Ai un punct penalizare .
Continui ?
https://acpunctura.forumgratuit.ro/intrebari-sugestii-lista-useri-banati-arhiva-f4/lista-useri-puncte-penalizare-t625.htm#3624

Revenir en haut Aller en bas

Geta

Message Lun Juil 12, 2010 10:13 am par Geta

Stefan a écrit:
Geta a écrit:De unde virusi ?

Nu stiu, trimite virusi spre site .
Ai un punct penalizare .
Continui ?
https://acpunctura.forumgratuit.ro/intrebari-sugestii-lista-useri-banati-arhiva-f4/lista-useri-puncte-penalizare-t625.htm#3624

Va spun lui barbatu meu .
M-ati jignit .

Revenir en haut Aller en bas

Stefan

Message Lun Juil 12, 2010 10:19 am par Stefan

Ai timp 7 zile sa meditezi .
M-ai enervat destul .


Subiect mutat la cosul de gunoi .

Revenir en haut Aller en bas

Message  par Contenu sponsorisé

Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut

- Sujets similaires

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum