Acupuncture et homéopathie


Rejoignez le forum, c’est rapide et facile

Acupuncture et homéopathie
Acupuncture et homéopathie
Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.
Translate
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Derniers sujets
» Acupuncture cas de Parkinson
Homeopatie simptome ciudate EmptyDim Mai 22, 2022 12:01 am par Dr Ioan Dumitrescu

» Fibromyalgie traite par l'acupuncture
Homeopatie simptome ciudate EmptyJeu Mai 05, 2022 4:38 pm par Dr Ioan Dumitrescu

»  Fibromyalgie
Homeopatie simptome ciudate EmptyLun Juin 07, 2021 1:52 pm par Dr Ioan Dumitrescu

» Centre médical d'excellence
Homeopatie simptome ciudate EmptySam Mai 15, 2021 9:02 pm par Dr Ioan Dumitrescu

» Endométriose
Homeopatie simptome ciudate EmptyDim Jan 17, 2021 10:51 am par Dr Ioan Dumitrescu

» Spasmophilie, pathologie gynécologique - applications du traitement homéopathique et d'acupuncture
Homeopatie simptome ciudate EmptyLun Nov 16, 2020 12:26 am par Dr Ioan Dumitrescu

» Consultation d'homéopathie par télémédecine
Homeopatie simptome ciudate EmptyJeu Mai 07, 2020 2:51 pm par Dr Ioan Dumitrescu

» Spasmophilie
Homeopatie simptome ciudate EmptyMer Mai 06, 2020 12:35 pm par Dr Ioan Dumitrescu

[Valid RSS]
Flux RSS


Yahoo! 
MSN 


Homeopatie acupunctura

https://migraineh.blogspot.ro/
Share

Homeopatie simptome ciudate

Page 1 sur 2 1, 2  Suivant

Aller en bas

19012011

Message 

Homeopatie simptome ciudate Empty Homeopatie simptome ciudate




Medicul homeopat este confruntat in practica medicala cu simptome ciudate ce nu au explicatie in medicina alopata .
Pentru medicul homeopat tocmai aceste simptome ciudate pot fi cheia diagnosticului si il ajuta sa aleaga cel mai eficient remediu homeopat .
Anamneza alopata este diferita de cea homeopata, tocmai prin varietatea mare de simptome ce sunt analizate si carora medicul homeopat le da o atentie sporita .
Este si cazul pacientului S.T cu diagnosticele de spondiloza cervicala, dorsalgie, lombalgie, sacralgie, sciatica, vertij, anemie ce prezenta ca simptom homeopat ciudat : sensibilitate la zgomotul pasarilor ( il deranja zgomotul facut de pasari )
In repertoarul de homeopatie la acest simptom ciudat exista un singur remediu homeopat




Dr Ioan Dumitrescu
Dr Ioan Dumitrescu
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2154
Puncte : 58818
Data de inscriere : 24/07/2009

http://sites.google.com/site/acupuncturareumatism/

Revenir en haut Aller en bas

Partager cet article sur : reddit

Homeopatie simptome ciudate :: Commentaires

Roxana

Message Jeu Jan 20, 2011 1:35 pm par Roxana

Frica de serpi este un simptom care spune ceva pentru homeopatie?

Revenir en haut Aller en bas

Korsakov

Message Jeu Jan 20, 2011 7:48 pm par Korsakov

Roxana a écrit: Frica de serpi este un simptom care spune ceva pentru homeopatie?

In homeopatie sunt descrise tipuri constitutionale ce au acesta frica de serpi cum ar fi Lachesis, Lac caninum .
Nu e un simptom ciudat Roxana .

Revenir en haut Aller en bas

Korsakov

Message Jeu Jan 20, 2011 8:11 pm par Korsakov

Pentru Dr Ioan : exista o legatura intre traseul T hipervoltat prezent la bolnavul tau si remediul indicat Bambusa ?

Revenir en haut Aller en bas

Roxana

Message Jeu Jan 20, 2011 11:10 pm par Roxana

Korsakov a écrit:
Roxana a écrit: Frica de serpi este un simptom care spune ceva pentru homeopatie?

In homeopatie sunt descrise tipuri constitutionale ce au acesta frica de serpi cum ar fi Lachesis, Lac caninum .
Nu e un simptom ciudat Roxana .

Multumesc mult!La mine e ceva exagerat.Nici la televizor nu pot sa-i vad.

Revenir en haut Aller en bas

Feodora

Message Ven Jan 21, 2011 12:53 pm par Feodora

Daca cuiva ii este frica de OZN-uri ce este asta ?

Revenir en haut Aller en bas

Korsakov

Message Ven Jan 21, 2011 3:20 pm par Korsakov

Feodora a écrit:Daca cuiva ii este frica de OZN-uri ce este asta ?

Da, am avut si eu un caz ce era terorizat de extraterestri .
I-am dat Mancinella in dilutie inalta si i-a trecut frica .

Revenir en haut Aller en bas

Roxana

Message Ven Fév 10, 2012 3:26 pm par Roxana

Am un prieten care,in urma unui accident de masina,soldat cu un traumatism cranian,si-a pierdut mirosul.Are homeopatia un raspuns si in acest caz?

Revenir en haut Aller en bas

Korsakov

Message Ven Fév 10, 2012 3:36 pm par Korsakov

Roxana a écrit: Am un prieten care,in urma unui accident de masina,soldat cu un traumatism cranian,si-a pierdut mirosul.Are homeopatia un raspuns si in acest caz?

Sunt multe remedii care pot fi recomandate si aici sunt de acord cu simbadel Laughing ca trebuie facuta repertorizarea .

Revenir en haut Aller en bas

Roxana

Message Ven Fév 10, 2012 3:39 pm par Roxana

Korsakov a écrit:
Roxana a écrit: Am un prieten care,in urma unui accident de masina,soldat cu un traumatism cranian,si-a pierdut mirosul.Are homeopatia un raspuns si in acest caz?

Sunt multe remedii care pot fi recomandate si aici sunt de acord cu simbadel Laughing ca trebuie facuta repertorizarea .


Multumesc foarte mult,dle doctor!Important este ca exista o speranta...

Revenir en haut Aller en bas

L'auteur de ce message est actuellement banni du forum - Voir le message

dr Corlatan

Message Sam Fév 11, 2012 8:26 am par dr Corlatan

Simbad o scurta observatie la argumentatia dumneavoastra . .
In Romania si nu numai sunt folosite in diagnosticul pe baza senzatiillor ( vezi doctrina Sankaran ), remediul gaist pe baza simptomelor cheie, conform temei ( scoala Argentiniana ), pe baza categoriilor ( Dr Luc )... lista metodelor este lunga .

Revenir en haut Aller en bas

L'auteur de ce message est actuellement banni du forum - Voir le message

Dr.Ionescu Sterian

Message Sam Fév 11, 2012 9:18 am par Dr.Ionescu Sterian

Tu o folosesti ?

Revenir en haut Aller en bas

L'auteur de ce message est actuellement banni du forum - Voir le message

Dr Ioan Dumitrescu

Message Sam Fév 11, 2012 10:06 am par Dr Ioan Dumitrescu

Metoda lui Sankaran este utila in context .
Este mai complicat la o populatie stresata, care nu are timp sa raspunda la intrebari . Pacientii nu se cunosc, ei stiu ca au boala X saau Y si aia trebuie tratata, nu contextul general .
Nu cred ca sunt singurul medic roman ce folosesc acesta metoda .
Se pot face corelatii interesante cu toate metodele .
Nu am pretentia ca pot trata toate bolile, uneori chiar si metoda lui Korsakov poate fi o "scurtatura" folositoare .

Revenir en haut Aller en bas

Dr.Ionescu Sterian

Message Sam Fév 11, 2012 10:13 am par Dr.Ionescu Sterian

Homeotoxicologie ?

Revenir en haut Aller en bas

Korsakov

Message Sam Fév 11, 2012 10:54 am par Korsakov

simbad a écrit:Asa cum o practica Sankaran nu o folosesc caci in cele mai multe cazuri nu este nevoie si este in plus o metoda care necesita mult timp si trebuie sa fii instruit. Insa folosesc - si probabil asta a vrut sa spuna Dr. Corlatan mai sus - lucrurile descoperite de Sankaran, adica legaturi intre anumite cauze si simptome si remediul homeopat. Asta insa nu se poate numii a folosii "metoda lui Sankaran"

Ma bucur ca ai inteles ce ai nevoie : sa inveti ( "trebuie sa fii instruit " ) .
Succes .

Revenir en haut Aller en bas

Korsakov

Message Sam Fév 11, 2012 10:57 am par Korsakov

Dr.Ionescu Sterian a écrit:Homeotoxicologie ?

Ionica le aplica pe toate, cred ca pana si eu as putea invata cate ceva de la el .

Revenir en haut Aller en bas

VARTLAN MARIUS

Message Sam Fév 11, 2012 11:38 am par VARTLAN MARIUS

Korsakov a écrit:
simbad a écrit:Asa cum o practica Sankaran nu o folosesc caci in cele mai multe cazuri nu este nevoie si este in plus o metoda care necesita mult timp si trebuie sa fii instruit. Insa folosesc - si probabil asta a vrut sa spuna Dr. Corlatan mai sus - lucrurile descoperite de Sankaran, adica legaturi intre anumite cauze si simptome si remediul homeopat. Asta insa nu se poate numii a folosii "metoda lui Sankaran"

Ma bucur ca ai inteles ce ai nevoie : sa inveti ( "trebuie sa fii instruit " ) .
Succes .

Daca stiti atat de multa homeopatie de ce nu il ajutati sa invete ?

Revenir en haut Aller en bas

L'auteur de ce message est actuellement banni du forum - Voir le message

Razvan

Message Sam Fév 11, 2012 8:16 pm par Razvan

Korsakov a écrit:
Dr.Ionescu Sterian a écrit:Homeotoxicologie ?

Ionica le aplica pe toate, cred ca pana si eu as putea invata cate ceva de la el .

Probabil modestia .

Revenir en haut Aller en bas

Rely

Message Dim Fév 12, 2012 12:58 am par Rely

simbad a écrit:Kosrakov obisnuieste sa faca pe desteptul facand prosti pe altii. Oricum nu stie nimic despre mine, probabil crede ca sunt un amator, desi ar trebui sa-si dea seama din ce scriu. La subiect nu stie sa raspunda, se ia numai de cei care scriu si nu de subiect.

Ce vorbesti tu ?
Mi-a tratat papagalul fara sa il cunoasca .

Revenir en haut Aller en bas

Dr.Ionescu Sterian

Message Dim Fév 12, 2012 10:03 am par Dr.Ionescu Sterian

Razvan a écrit:
Korsakov a écrit:
Dr.Ionescu Sterian a écrit:Homeotoxicologie ?

Ionica le aplica pe toate, cred ca pana si eu as putea invata cate ceva de la el .

Probabil modestia .

Mai greu la unii .

Revenir en haut Aller en bas

Roxana

Message Dim Fév 12, 2012 10:11 am par Roxana

Este pacat sa stirbiti din seriozitatea forumului ,vorbind nu tocmai civilizat...Unele glume sunt simpatice si fac placere.Unele,doar.....Am toata admiratia pentru dnii doctori care (raspund sau nu,dar) isi pastreaza tonul civilizat,chiar si cand fac glume.........

Revenir en haut Aller en bas

Message  par Contenu sponsorisé

Revenir en haut Aller en bas

Page 1 sur 2 1, 2  Suivant

Revenir en haut

- Sujets similaires

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum